Jarné kolo súťaže Ohnivé pero Q1 2018 už má svojho víťaza.

V mene autorov ďakujem všetkým čitateľom za ich priazeň a konštruktívne komentáre k súťažným textom. A teraz zostáva posledná radostná povinnosť – rozhodnúť o víťazovi.

Krev jí hučela v hlavě. Dech se rychle krátil. Terén před ní se sléval do jedné rozmazané šmouhy. I přes to všechno nedokázala vyhnat z hlavy obraz stvoření, před kterým se snažila uniknout.

Pozerám cez zamrežované okno v Ilave, kde mi úrady našli náhradné ubytovanie. Je noc a ja spomínam na svoje rituály, ktoré som si musím na čas odpustiť.

Prudký dážď rozmáčal hlinitú pôdu na malom zanedbanom cintoríne a bubnoval na strechu domca neďalekej farmy, ktorá sa spolu aj s cintorínom nachádzala na odľahlom zabudnutom mieste.

„Kedy si šiel spať?“

„Neviem, ale bolo už dosť neskoro.“

Odkopla topánky, vetrovku odhodila smerom k vešiaku. Bola taká unavená, že ledva stála na nohách. Rýchlo zapla kávovar a začala sa vyzliekať. Zrazu mala pocit, že vo vedľajšej miestnosti sa čosi mihlo, akoby tade prebehol nejaký tieň.

Z temnoty chaosu vznikla první Myšlenka, jasná a zářivá, ona zaplnila prázdnotu světlem světů a bytostí, z ní povstali Bohové, kteří stvořili člověka, a ten člověk potom stvořil stroje…

Posledná svedkyňa si sadla na lavicu. Sudca Hrabko si pretrel oči – včera kartoval s kamarátmi až do noci a ráno sa ledva stihol oholiť. Ešteže dnes ten cirkus skončí.

Miloval ten zvuk! Borisov kovový žetón sa stratil v útrobách stroja, ktorý jemne priadol. Chystal sa mu prezradiť osud.

Akiki zväčša potreboval pri svojej práci dve veci: tmu, ktorá skryje jeho sivé handrové telíčko a hluk, v ktorom sa stratia jeho kroky. Na ničom z toho však nezáležalo, ak obeť spala. Pretože spiaca korisť je mŕtva korisť.

Vonku snežilo. V ľadovom snehu sa strácal všetok hlas. Navyše vonku veľmi fučalo a nikto nedokázal počuť to úbohé dievča, aj napriek tomu, že boli len niekoľko metrov od nej. Bežala nahá a bosá, bežala už dlho.

Dalo by sa povedať, že Patricia je najšťastnejšia osoba vo vesmíre.
Astronautka ICSS (Medziplanetárnej spoločnosti pre separovanie odpadu) sa chystá na vzlietnutie s posledným nákladom z Červenej planéty. Už štvrtý rok pracuje ako pilotka vesmírneho vznášadla…

Deň zatiaľ prebiehal ako ktorýkoľvek iný. Samuel sedel v riadiacom centre stanice a zadával príkazy do programu. Stres posledných troch rokov, keď nebolo isté, či ich plán vôbec bude fungovať, v poslednej fáze akoby zmizol.

Preliezť tehlový múr oddeľujúci územie smrti od sveta umierajúcich je desivo jednoduché. Nie som tu prvýkrát, ale je iné prísť cez bránu, a iné vkrádať sa sem v nočných hodinách ako vykrádač hrobov. Presne tak teraz vyzerám, na ľudoprázdnej ulici však nie sú oči, ktoré by ma mohli pozorovať.

Malé vyhliadkové lietadlo sa vznieslo ponad Pantanal – rozľahlý národný park nachádzajúci sa zväčša na území Brazílie, známy svojou divokou prírodou, močariskami, domorodými indiánmi a obrovskými anakondami.

Někde z dálky se ozvalo zakrákání a přerušilo ticho panující na zastávce. Dívka zvedla tvář od knihy a v obličeji jí šlo vidět překvapení, následované úzkostí. Její jemné rysy naráz ztvrdly, v úžasu se podívala na oblohu, jako by něco hledala.

Bdiem, či sním? Pred očami mám zahmlené. Všetko vôkol mňa je rozmazané, skoro úplne biele. Avšak niečo cítim. Cítim drobné steblá trávy, ktoré ma šteklia na mojich bosých nohách. Fúka vietor. Je príjemne teplý.

„Dámy a páni, vítam vás na tlačovej konferencii Ministerstva hospodárstva, na ktorej vystúpi aj premiér Priemerný Človek. Úvodné slovo patrí pánovi premiérovi,“ zarecitovala hovorkyňa.

Napriek strážnikovmu predpokladu si Monika na jedle pochutila. Aj keď ho nebolo veľa dokázalo výborne zasýtiť. „Musí byť určite veľmi výživné,“ pomyslela si spokojná, že sa odhodlala k zdravšiemu spôsobu života.

V jednom království žil princ jménem Antonius Jean George III., kterému se obyčejně říkalo Tonda. Když se Tonda narodil, zjistilo se, že je alergický na perník. Jenže pokud někde nějaký perník viděl, dostal na něj strašnou chuť a chtěl ho ochutnat.

Dvere sa po mocnom kopanci prudko otvorili a narazili do popraskanej steny. Tarmin vtrhol do miestnosti s tesákom pripraveným k útoku, vzápätí však ostal prekvapene stáť. Čakal všetko možné, len nie toto.

Bolo 9. apríla v piatok. O deň som mala mať narodeniny. Bolo skoro ráno a v mojej izbe bolo ešte ticho. Rodičia naďalej spali. Zobudil ma vtáčí spev, bol nádherný. Slnko svietilo očarujúco, jednoducho úžasný deň na piatok.

Žiarlivosť. Posadnutosť. Tie pocity som nepoznala, kým som nestretla teba. Mala by som ho prekliať? Ten osudový deň, keď som tajne vstúpila do podsvetnej ríše a dívala sa, ako moji bratia súdia ľudí?

Na horizonte sa črtalo pole plné kvetov. Hýrilo všetkými farbami. Červené maky, žlté ľalie, modré kosatce, ale aj strieborné asfodely sa bili o to, ktoré sú najkrajšie a najvýraznejšie. Slnečnice sa otáčali za horúcim slnkom.

Kráčala pešo po meste. Rovnaký piatok večer, rovnaký scenár. Oslava výročia firmy, pozvaní boli všetci zamestnanci hromadným mailom. Aj on tam bude. Vedúci jej tímu. Počula ho na vlastné uši. Všetky svoje dievčatá veľmi rád uvidí…

Povzdychol som si a zobral smeti. Už-už som chcel vyjsť z bytu na chodbu, keď mi napadlo, že nemám kľúče. Akonáhle som ich našiel, už mi nič nebránilo v tom, aby som mohol na čerstvý vzduch. Pri čakaní na výťahy pri matnom osvetlení som si povzdychol druhýkrát.

„Počúvaj,“ obrovský entuziazmus naplnil vesmírny čln, „dostal som ohromný nápad.“
„Zase chceš pašovať tie myši cez polku galaxie a predávať ich trikrát pod cenu ako minule?“ oponovala mu obrovská znechutenosť.

Námestie pôsobilo ako rínok z viktoriánskeho obdobia, prevládali prach, špina a zmätok. Sochu fontány, podobne ako radnicu, okolité domy a paláce zničila tlaková vlna vodíkovej bomby zhodenej na hlavné mesto pred viac než troma storočiami.

Triasla mnou zima a pichalo ma v hrudi.
Preberal som sa. Niekto mnou zatriasol. Napokon som vzal odvahu v hrsť a otvoril jedno oko. Nado mnou sa klátil mužík v uniforme.

Na obrazovkách som sledoval bránu vojenskej základne v čínskych horách. Sedel som v neďalekom kryte a číhal na podozrivé aktivity, ktoré by nasvedčovali, že Čína používa základňu na výrobu zbraní pre Kóreu. Považoval som to za blbosť…

Je šero, stmívá se a stíny se táhnou jako žvýkačka nalepená na botě. Stojím na hřbitově a užívám se dosyta společnosti mrtvých nebožtíků. Nemám rád, když mě někdo v tenhle kouzelný moment, který si dopřávám tak jednou za měsíc obtěžoval a tak jsem si vypnul mobil.

Fero vykračoval lesnou cestou a rezko si popiskoval. Sekeru mal pre istou schovanú v rukáve hrubého prešiváka. Ak by stretol lesníkov, tváril by sa, že sa len tak prechádza, hoci si nebol istý, či by mu uverili. Niečo vetrili, veď stromy sa len tak nestrácajú. Ale jeho skrýšu aj tak nenájdu.

Kde bolo, tam bolo žil jeden farmár. Choval všetky druhy hospodárskych zvierat. Kačice, husi, kone, kravy a aj svine. Boli to traja bratia. Volali sa Rypák, Chvostík a Bôčik. Po čase sa farme prestalo dariť.

Jazdec na hradskej sa neponáhľal. Vychutnával si podvečerné októbrové slnko opierajúce sa mu do bradatej tváre. Bol takmer na mieste, od osady ho delilo len pár sto krokov. V rieke, kľukatiacej sa dolinou, sa odrážali okolité kopce a ich lesy…

Po slabom šťuknutí televízia zhasla. Neuprataná izba potemnela. Trocha svetla, vychádzajúceho z otvorených dverí do chodby, dopadala na zamastené zvyšky objednanej večere pred obéznym mužom na gauči.

Redakcia denníka Fandom SK vyhlasuje 1. kolo súťaže mikropoviedok Ohnivé pero Q1 2018. Prvá poviedka tohto kola bude uverejnená 5. 2. 2018, posledná 28. 5. 2018.

Retro: Vírus

Retro: Vírus

Skupinka drsných námorníkov objaví opustenú gigantickú ruskú loď. Za účelom vidiny ľahkého zisku vstúpia na jej palubu. Lenže ľahké prachy neexistujú. 

22. 6. 18
Fandom.sk

Banda narušených psychopatů se dočkala svého Znovuzrození

Banda narušených psychopatů se dočkala svého Znovuzrození

Pokud patříte mezi komiksové fanoušky a čtenáře superhrdinských příběhů, pravděpodobně vás nemohla minout informace, že nakladatelství Crew a BB art spojili své síly, aby českým čtenářům společně přinesli jeden z největších komiksových projektů posledních let Znovuzrození hrdinů DC (DC Rebirth). První série již odstartovaly svá tažení a mezi nimi nesmí chybět ani oblíbený Sebevražedný oddíl, kter

22. 6. 18
Fantasya

Dlouhá je zima v Thonnierice… (ukázka)

Dlouhá je zima v Thonnierice… (ukázka)

Vladimír Šlechta střídá pod vlajkou nakladatelství Brokilon v posledních několika letech dva ze svých oblíbených cyklů s železnou pravidelností. Ve svém na novinky bohatém roce 2015 to byli vedle Roku Havrana a tolkienovského Tajemství Morie oggerdovští Lovci přízraků, o rok později pohraniční Kukaččí mláďata a ve stejném duchu se v posledních dvou letech prostřídaly rovněž sbírka Já, Gowery a nedávno vy…

21. 6. 18
Ikarie XB1

Aliette de Bodardová, Řád věčných trnů

Aliette de Bodardová, Řád věčných trnů

Padlí andělé, svrženi za své hříchy na zem, vládnou neuvěřitelnou mocí. Naproti nim stojí draci, kteří svou magii splétají z proudů čchi. Dva nesmiřitelné tábory se v čase rozpadu musí pokusit o vzájemnou výpomoc. Rafinovaný tanec na ostří nože, který se jedním chybným krokem může změnit v děsivý masakr. Vítězství znamená moc a prohra pád do nejhlubší temnoty. Řád věčných trnů nenabízí konejšiv…

21. 6. 18
Sarden

Recenzia – Alexandra Salmela: AntiHrdina

Recenzia – Alexandra Salmela: AntiHrdina

Už pri prvom pohľade na knihu AntiHrdina si uvedomíte, že vás čaká premyslené putovanie, ktoré mnohými spôsobmi otestuje vašu ochotu otvoriť sa neobvyklému. 

21. 6. 18
Fandom.sk

Jurský svět: Po hodně zábavném minulém dílu sešup zpátky do průměru. Scénář je slepenec tří bloků a spousty klišé t… https://t.co/HnvtbJt0zL

Nechť i vy v temnotách dojdete k osvícení! (ukázka)

Nechť i vy v temnotách dojdete k osvícení! (ukázka)

Nakladatelství Carcosa se rozhodlo rozjasnit příznivcům hororu jejich pochmurné, marné a tragické životy plné bolesti, děsu a nevýslovných hrůz. Nejdříve je obšťastnilo reprintem sbírky povídek samotného H. P. Lovecrafta. Následně je vystavilo bizarním hrůzám, jež se doposud utěšeně skrývaly ve Strašidelné va­gině úchylného Carltona Mellicka III a nyní je v antologii Kingova nejvěrnějšího internetovéh…

20. 6. 18
Ikarie XB1

Monografie Oty Hofmana, tvůrce Návštěvníků

Monografie Oty Hofmana, tvůrce Návštěvníků

Každý obor má svého génia. Géniem filmové scenáristiky v oblasti tvorby pro děti a mládež byl bezpochyby Ota Hofman. Spisovatel vládnoucí nesmírně sevřeným, dynamickým stylem, využívaným ovšem zejména v psaní pro film. Autor, který dovedl neobyčejně skloubit smysl pro civilní příběh s fantastickým vyprávěním. Pro fanoušky sci-fi pochopitelně především autor seriálu Návštěvníci, ale i mnoha dalších…

20. 6. 18
Ikarie XB1

Metro 2034 v podání Alexe Pyška a Evy Josefíkové

Metro 2034 v podání Alexe Pyška a Evy Josefíkové

Volné pokračování kultovního postapokalyptického bestselleru Metro 2033 ruského spisovatele Dmitryho Glukhovského, jehož dílo se stalo předlohou počítačových her a chystá se také filmová adaptace, vychází jako audiokniha METRO 2034 v podání Alexeje Pyška a Evy Josefíkové. „Udělalo nám velkou radost, když jsme zaznamenali nebývalý úspěch i skvělá hodnocení předchozího dílu Metro 2033. Přesto v aktuálním t…

20. 6. 18
Sarden

Týždeň geeka č. 204 - Dumbo, Nun, Lucifer, Kidding, E3

Týždeň geeka č. 204 - Dumbo, Nun, Lucifer, Kidding, E3

V úvode si pripomenieme hlavu XXII. Ak ste ako malí ulietavali na slonovi s veľkými ušami, teraz je istá šanca, že to zažijete zas. Ale aj milovníkov strašidelných historiek očakáva pekná hororová budúcnosť. Z ďalších uputávok spomeňme napríklad nádejný film o pravekom československom vlčiakovi… 

20. 6. 18
Fandom.sk

Souborné vydání povídek H. G. Wellse (ukázka)

Souborné vydání povídek H. G. Wellse (ukázka)

Vydání více než tisícistránkového souboru všech kratších prací jednoho ze zakladatelů vědecko-fantastického žánru je bezesporu výzvou, obzvláště na malém a přebujelém českém trhu, jenž povídkovým sbírkám obecně příliš nepřeje. Nakladatelství Plus se této výzvy přesto nezaleklo, i když ob­jemný soubor z rozumných důvodů rozdělilo do tří knih. Vynálezci zázraků, první svazek sebraných povídek…

19. 6. 18
Ikarie XB1

Když Moebius do ráje Citroënem letěl… (recenze)

Když Moebius do ráje Citroënem letěl… (recenze)

Legendárního francouzského komiksového kreslíře Jeana Henri Gastona Girauda není potřeba představovat. Výtvarník mezi komiksovými fanoušky známý pod pseudonymem Moebius se nesmazatelně vryl do povědomí českých fanoušků komiksu především svou častou spoluprací s neméně věhlasným scenáristou Alejandrem Jodorowským (Incal, Andělské drápky, Šílená ze Sacré-Coeur), ale také bezhlasým příběhem Arzach vytvo

19. 6. 18
Ikarie XB1

Letní soutěž 01

Letní soutěž 01

Léto a doba prázdnin a dovolených opět tu. Čekají nás grilovačky, koupání a lelkování. Takže ideální období pro kvalitní četbu, s kterou vám pomůžeme.Ani letos vás neochudíme o velkou letní soutěž a spoustu knížek, která bude rozdělena do několika kol. A zúčastnit se samozřejmě můžete úplně všech.Jako první jsme vybrali Dračí zuby. Takřka archeologický nález z pera dinosauřího Michaela Crichtona př…

19. 6. 18
Sarden

Recenzia - Jakub Pokorný: Chútky upíra

Recenzia - Jakub Pokorný: Chútky upíra

Človek by predpokladal, že taký upír má primárne chuť na krv. Je to predsa len jeho základná a jediná potravina. Chúťky však vedia byť rozličné a táto kniha sa nám snaží naznačiť… 

19. 6. 18
Fandom.sk

E3 2018: Záplava herních novinek

E3 2018: Záplava herních novinek

Dvacátý čtvrtý ročník herní výstavy E3 se tradičně nesl v duchu velkých oznámení, která ovšem díky neodbytnému tlaku internetu a podezřele načasovaným únikům informací mnohdy nebyla příliš překvapivá. V průběhu konferencí, jež výstavě tradičně předcházejí, nepřišel žádný ze zavedených hráčů na trhu s konzolemi s hardwarovou novinkou. Na tuhle strunu začnou s největší pravděpodobností hrát až…

18. 6. 18
Ikarie XB1

Stanisław Lem, Příběhy pilota Pirxe

Stanisław Lem, Příběhy pilota Pirxe

Objevování vesmírných dálek je lákavé a spisovatelsky vděčné téma. Dalo by se očekávát, že v dnešní době intenzivního technického pokroku ztratí žánrová klasika, která u nás vyšla poprvé v roce 1978, své kouzlo a bude mladší generaci připadat zastaralá a mimo mísu. Ovšem Příběhy pilota Pirxe dokazují, že pokud autor umí skvěle psát a dát vyprávění etický a filozofický přesah, dokáže zaujmout i m…

18. 6. 18
Sarden

Víťaz súťaže Ohnivé pero Q1 2018

Víťaz súťaže Ohnivé pero Q1 2018

.{text-align:center} Píšte ako profesionál! Štylistický editor Umberto vám pomôže víťaziť v súťažiach. — Tohoročné jarné kolo súťaže Ohnivé pero Q1 2018, ktoré je už 22. v poradí, s predstavovaním súťažných poviedok skončilo. Od februára … 

18. 6. 18
Fandom.sk

Poviedka: Havranova symfónia

Poviedka: Havranova symfónia

Je hodina dejepisu. Akosi som zase zablúdila vo vlastných myšlienkach, ktoré sa rozutekali do všetkých možných smerov, iba na hodine som ich nedokázala udržať. Upútal ma výhľad z okna. Konáre stromov sa prehýbali od náporov vetra a prichádzali aj o posledné listy. 

18. 6. 18
Fandom.sk

Kožešina a hůl (ukázka z povídky, zařazené do Ženy s labutí)

Kožešina a hůl (ukázka z povídky, zařazené do Ženy s labutí)

Noc se chopila vlády nad krajinou. Vranku mučily těžké myšlenky. Třeba měl náčelník a ostatní pravdu. Třeba se bohyně na rod opravdu hněvají kvůli ní. Všechno je s ní přece špatně. Vlasy počínaje, tím, že nemá schopnosti pravé šamanky konče. Možná mají pravdu a její oběť přece jen rodu přinese prospěch a zdraví.Navzdory vypětí a nepohodlné poloze na chvíli usnula. Únava předešlých dní si vybrala s…

17. 6. 18
Sarden

Netvora – Probuzení

Netvora – Probuzení

Zasazena do alternativního světa art deco beauty a steampunkového hororu, NETVORA vypráví epický příběh Maiky Půlvlčice, šestnáctileté dívky, která přežila kataklyzmatickou válku mezi lidmi a jejich nenáviděnými nepřáteli arkaniky. Tváří v tvář útlaku a děsivému nebezpečí je Maika jak lovcem, tak štvanou zvěří.

17. 6. 18
Fantasya

Soudné sestry Terryho Pratchetta v podání Zuzany Slavíkové

Soudné sestry Terryho Pratchetta v podání Zuzany Slavíkové

Kultovní série Úžasná Zeměplocha britského spisovatele Terryho Pratchetta vychází konečně také v audioknižní podobě. Jako první se k posluchačům dostanou SOUDNÉ SESTRY v podání Zuzany Slavíkové. „O au­diopráva k legendární ,Úžasné Zeměploše‘ jsme usilovali několik let a po vleklých jednáních jsme konečně uspěli, takže nyní vydáváme první audioknihu z plánované řady. Začínáme šestým dílem, pr…

16. 6. 18
Sarden

Radosti a strasti tvrdého života na Měsíci (recenze)

Radosti a strasti tvrdého života na Měsíci (recenze)

Americký spisovatel Andy Weir před několika lety zazářil svým debutovým románem Marťan. Kniha zprvu prodávaná na Amazonu samotným autorem slavila úspěch a smlouva s profesionálním nakladatelstvím na sebe nenechala dlouho čekat. Kombinace vědy a dramatického dobrodružství sympatického marťanského trosečníka Marka Watneyho zapůsobila na tisíce čtenářů a prodeje záhy znásobil zdařilou filmovou adaptací zkušený…

15. 6. 18
Ikarie XB1

Retro: Vojna svetov

Retro: Vojna svetov

Málokto by dnes pochyboval o tom, že H. G. Wells patrí medzi zakladateľov literárneho žánru science fiction. Spolu s jeho Strojom času patrí Vojna svetov medzi najznámejšie knihy tohto autora. Prvý preklad do slovenčiny vychádza v roku 1933 a ide o výnimočné dielo na poli fantastiky na Slovensku. 

15. 6. 18
Fandom.sk

Zápisky žánrového rodiče – Warren XIII. a šeptající les

Zápisky žánrového rodiče – Warren XIII. a šeptající les

Není to tak dávno, co jsme se seznámili s osiřelým chlapcem Warrenem, jenž se stal majitelem vskutku nevšedního hotelu, v němž jsme na stránkách knihy Warren XIII a vševidoucí oko prožili podivuhodné dobrodružství. Seznámili jsme se také s jeho přáteli a osazenstvem hotelu i světem, jehož kouzlo překvapí na každé stránce. Uplynulo několik měsíců a na pultech českých knihkupců se objevilo pokračování pod …

14. 6. 18
Ikarie XB1

Batman - Detective Comics 6: Ikarus

Batman - Detective Comics 6: Ikarus

Ikarus nás přivádí do Gothamu v době, kdy se Bruce Wayne opět osobně stará o své veřejné aktivity a není tolik posedlý svým alter egem. Je vidět, stará se o charitu a svou firmu,  nebo to tak alespoň navenek vypadá. Spolu s Elenou Aguilovou, až podivuhodně čistou vizionářkou, plánuje v Gothamu bojovat proti drogové závislosti. Výstavba klinik a přestavba temných čtvrtí. To vyžaduje uchování si lukrativních poze…

14. 6. 18
Sarden

Lov stínu, Kroniky Kaitanu 1

Lov stínu, Kroniky Kaitanu 1

Nev nastoupil jako řadový člen na palubu vesmírné lodi, které velí Qole, nejmladší kapitánka všech dob. Její posádku tvoří sebranka sirotků, uprchlíků a ani Nev není úplně obyčejný člen posádky. Ve skutečnosti pochází z královské rodiny a na lodi se skrývá. Věří totiž, že Qole má klíč k měnící se galaktické civilizaci.

14. 6. 18
Fantasya

Recenzia: Malá antológia sci-fi poviedok – rozlúčka s Rogerbooks

Recenzia: Malá antológia sci-fi poviedok – rozlúčka s Rogerbooks

Ak ste ešte nepostrehli, vydavateľstvo Rogerbooks ukončilo svoju činnosť. Táto kratučká antológia je poslednou vydanou publikáciou. Poďme sa spolu pozrieť čo zaujímavé v nej môžeme nájsť. 

14. 6. 18
Fandom.sk

Kalendár


Nesnadná je plavba Osudového konvoje… (recenze)

Nesnadná je plavba Osudového konvoje… (recenze)

Nový román Františka Novotného je po všech stránkách pozoruhodný a svým způsobem syntetizující, protože v něm mají svou neopomenutelnou úlohu motivy, které se v Novotného díle objevují už od Valhaly: paralelní světy, moře, nacisté, magie, tajné společnosti a hlavně osamělost mužského osudu. To ale rozhodně neznamená, že zde jde o „sebevykrádání“, spíše o nové rozpracovávání takřka nevyčerpatelný…

13. 6. 18
Ikarie XB1

Marie Rejfová: Komu straší ve věži

Marie Rejfová: Komu straší ve věži

UKÁZKA Z KNIHY„Vy nejste dole? Koncert začne za půl hodiny.“Josefína zvedla oči. Ve dveřích učebny stála ředitelka školy Regina Smutná. Objemné poprsí napasované v tmavých koktejlkách, světlé vlasy spletené do prapodivně složitého drdolu.„Dávám dohromady to sebehodnocení,“ odpověděla Josefína. Co se tahle ženská stala její šéfovou, sepisovala podobné nesmysly dvakrát do týdne. Hodnotila žáky, rodiče…

13. 6. 18
Sarden

Vyhlásenie súťaže Poviedka IstroCON 2018

Vyhlásenie súťaže Poviedka IstroCON 2018

Literárna súťaž Poviedka Istroconu tento rok vstupuje do 12. ročníka. Súťaž už nebude dvojkolová, ako to posledné ročníky bývalo, ale bude opäť jednokolová.

13. 6. 18
Fandom.sk

Fandom.sk využíva externé zdroje údajov výhradne so súhlasom ich vlastníkov. Pokiaľ máte záujem pridať do databázy ďalší zdroj, napíšte nám, prosím.

Fandom.sk beží zatiaľ ako betaverzia. Ak máte nejaké pripomienky alebo nápady, dajte nám o nich vedieť v tejto diskusii. Prípadne nám napíšte.

www.cpabien.online
escape room london

Copyright ©   

Šéfredaktorka: Alexandra „Saš“ Pavelková
alexandra.pavelkova@fandom.sk
Hľadáme kolegov do redakcie

Vydavateľ: Ing. Rastislav Weber – FANDOM
rastislav.weber@fandom.sk

Vychádza od roku 2000. Obsahuje viac ako 5000 vlastných článkov
a viac ako 50 tisíc úryvkov v Stroji času