Kto vyhral 31. kolo súťaže?

Koho čitatelia zvolili do finále jesenného kola súťaže?

Po predstavovaní súťažných poviedok jesenného kola teraz na nás všetkých zostáva radostná povinnosť – rozhodnúť o finalistoch.

Z mlhy se vynořila další lavička. Tentokrát nebyla prázdná. Seděl na ní zarostlý chlápek, což by samo o sobě nebylo nic divného. Divné bylo to, že byl vzhůru, měl na sobě rozepnutou košili a vedle sebe úhledně složené sako.

Ignác Slanina, vedmák zo Svinej, na výkrik Bela Čonku nijako nereagoval. Ponad klesajúcu penu na čerstvo načapovanej dvanástke hľadel do mobilu zachmúrený ako búrkový mrak.

Ak sú oči oknami do duše človeka,
hviezdy sú oknami do neba.

Nela sa začne obzerať. Všade je temnota, plamene a láva. Obchádza ju bezprizorný zástup ľudí. Všetci smerujú ku kráteru sopky a skáču do žeravej lávy.

Zmietla som zo stola zvyšky granadíru, rozprestrela obrus, zapálila kahance a rozložila žolíkové karty. Tarotove sa mi vtedy zdali príliš drahé.

Helena sa predierala tmavým lesom. Vlnené šaty ju hriali a plášť podšitý kuními kožami chránil pred chladným večerným vzduchom.

Dnes sa nám ho konečne podarilo zahnať do kúta. Ale prečo potom mám ten nepríjemný pocit v žalúdku? Nič nenasvedčuje tomu, že by sa mu malo podariť nám uniknúť.

„Nemôžem uveriť tomu, že tetuška Gizka už nie je medzi nami,“ povzdychne si starká.

Bylo jí patnáct let. Byla sirotek a lidé o ní říkali, že má dar. Dokázala číst z karet budoucnost stejně snadno, jako čtou historici v kronikách minulost.

Hlučne si odgrgol a odložil čutoru s pivom na podstavec pred jaskyňou. Zastokol obitú sekeru za pás, zobral z oceľového koša fakľu a keď ju zapálil, vstúpil do temnoty.

Avary běžela rychle k přechodu. Slyšela rychlé cvakání, což bylo znamení, že už za chvíli bude na semaforu červená. Přidala do kroku. Uprostřed přechodu slyšela hlasité troubení.

Kdo jsem, ptáš se můj příteli? K tomu se dostaneme, ale věz že jsem na světě mnohem déle něž mnozí jiní. Tak daleko sahá příběh mé pomsty, smyslu mého života.

Sejdu z pěšiny, která vede od základny k pobřeží, a vezmu to přímo přes louku. V trávě, která mi sahá skoro po kotníky, je plno malých žlutých a bílých kytek.

„Rovno si jedného ubytujeme doma, nie?!“ zakričal muž. „Budeme mu hovoriť Alf a dúfať, že sem prišiel chrliť sarkastické poznámky a nie smrtiace lasery!“

„Super citlivý čuch alebo schopnosť meniť cukor na soľ,“ prečítal Marco z monitora a zdvihol zrak k mladíkovi.

Mal som byť darom. Vzácnym darom, aký sa ponúka len raz za sto rokov. Ani tí najstarší si už nepamätali posledného mladíka, na ktorého ukázal prst Osudu, aby odkráčal do búrky.

Kráčala po slnkom vysušenej hline. Všade navôkol sa rozprestierali nekonečné polia kvitnúcich fialiek. Čím ďalej postupovala, tým hustejšie a vyššie sa vlnili v slabom vánku, intenzívne voňajúcom opojnou esenciou.

Krajina Dobromilov a Láskavých sa veľmi rýchlo spojila v jednu. Nie však kvôli láske či vzájomnej úcte, ale pre akúsi prapodivnú dohodu, o ktorej obyvatelia Krajinky len slýchali.

Pozrela som sa do zrkadla. Odraz v ňom mal vpadnuté oči, vyziabnuté líca, sivú pokožku, vytrhané vlasy.

Zažmúrila oči a snažila sa predstaviť si ako vyzeral v časoch svojej najväčšej slávy. Vyrušilo ju silné buchnutie. Vyľakane nadskočila a prudko otvorila oči.

Chrápal zvalený na brehu rieky, cesta zo susednej dediny a celodenná ochutnávka tohtoročnej úrody ho poriadne zmorili.

Obnovená magická bariéra siahala od chatrného príbytku až po koniec jazierka.

„Čerstvé ryby! Kalvusové čerstvé ryby!“ kričal tučný obchodník, „neváhajte a kupujte! Najčerstvejšie ryby v celom meste, ulovené dnes ráno!“

Dňa 20.3.2001 vyšli známe noviny The New York Times s kurzívou vysádzaným titulkom „Kde je Samuel Dživa?,“ ktorý sa nachádzal hneď na prvej strane ranného vydania.

Sedem rokov. Sedem rokov sa trápim za mizerný žold, každý deň sa budím dolámaný a s bolehlavom. Kedysi aspoň tá pálenka za niečo stála. Posledný prídel snáď vypálili z mlokov.

Bežala temným lesom. Bosé nohy čvachtali po mokrej zemi. Havranie vlasy viali vo vetre. Mesiac v splne vykúkal spoza mrakov. Dievčina mala pocit, že sa jej vysmieva.

Včera mi na chirurgii z levé lopatky odstranili další mateřské znaménko. Nejvíc se mi jich dělá právě na lopatkách. Záda mi v těch místech zdobí bezpočet malinkatých nevzhledných jizviček.

Mária vošla do konferenčnej sály. Aké bolo jej prekvapenie, keď sa dvere za ňou zatvorili a nedali sa otvoriť.

Upozornenie: Poviedka nie je vhodná pre maloletých čitateľov (pozn. red.).

Francesco kráčal popri ošarpanom bytovom dome na okraji mesta. Túto trasu absolvoval za posledný mesiac už po siedmy raz a sám netušil, koľkokrát sa sem ešte bude musieť vybrať.

Uprostřed spartansky zařízené místnosti se na podlaze nacházelo tělo. S hlavou vykroucenou do strany a rozhozenými pažemi leželo na břiše a už na první pohled bylo jasné, že jeho majitel se zrovna nerozhodl si dát šlofíka v natolik nepohodlné pozici.

Ak dohorí plameň sviece, nič neprežiari ničotu…
Strážca zomrel. Od pier k perám sa bojazlivým šepotom niesla správa o neúprosnej nevyhnutnosti koncov.

Všetko sa odohralo na malej terase mojej obľúbenej kaviarne, v jednej zo zabudnutých uličiek v centre mesta. Bolo príjemné letné popoludnie, užíval som si chvíľky samoty počas voľna a tešil sa na zajtrajší výlet s rodinou.

Elektrická skřítice Grsama neměla toho nafoukaného člověčího mladíka ráda, sebestřednost z něho sálala jako teplo z železa při elektromagnetické indukci.

Važený Scotland Yard,
nie som žiadny básnik a preto rád prejdem rovno k veci. Týmto listom sa priznávam k vražde Mary Cullenovej a ďalších osôb.

Doktorka Johnsnová sa pozorne zahľadela na pacientku. „Som zlá,“ vypočula si od nej už najmenej tretí krát.

Toho století nebylo Bytosti příliš dobře. Už od prvního roku ji trápily nezměrné bolesti. Dlouho pozorovala, že něco není v pořádku, jen se neodvažovala jít k Léčiteli. Jenže někdy kolem půl třetího oběhu pátého Měsíce pochopila. Nebylo jiného zbytí.

Na tento deň sa Marcel veľmi tešil. Dokonca si nastavil budík. A dokonca si privstal. Čo znamená, že sa zobudil ešte pred tým, ako ho zo sna vytrhlo to hrozné vyzváňanie.

Otevřel oči. Nic. Jeho zrak obklopovala všude přítomná tma. Nerozuměl tomu. Jeho omámená mysl ale zatím nenaskočila do plných obrátek.

Prišla a nikto ju nečakal. Sedela pri stole v kaviarni a smiala sa bezzubými ústami, v ruke držala kosu.

Je tu nový den, to není pouhý sen, barvy se vzbudily, představy ožily, stromy dýchají, listy se chichotají a vítr vypráví příběh sebejistě, o jednom tajemném místě.

Zosadla v Maronovej záhrade a premenila sa. Z čerešne nad hlavou na ňu zapršali lupene kvetov, vyrušené jej príletom. Tu, pod stromom, kedysi bývala lavička

Denník Fandom SK vyhlasuje druhé tohoročné kolo súťaže mikropoviedok Ohnivé pero jeseň 2022.

Predstavujeme - Naďa Vojteková: Z Krajiny tieňov

Predstavujeme - Naďa Vojteková: Z Krajiny tieňov

Jednou zo slovenských noviniek, ktoré vydavateľstvo Hydra predstavilo v decembri na brnenskom Fénixcone, bola fantasy Z krajiny tieňou od mladej slovenskej autorky Nadi Vojtekovej. 

31. 1. 23
Fandom.sk

Recenzia – Morská príšera (film)

Recenzia – Morská príšera (film)

Do plachiet fúka svieži vietor, nad sťažňami prelietavajú čajky. Odvážni námorníci stoja na prove lode, aby dostali ďalšiu korisť, za ktorú im bohato zaplatia. Sú však príšery skutoční nepriatelia? 

30. 1. 23
Fandom.sk

Predstavujeme – Sarah J. Maas: Rod nebies a povetria

Predstavujeme – Sarah J. Maas: Rod nebies a povetria

Po dvoch rokoch prišla na slovenské knižné pulty druhá časť série Mesto Luny od obľúbenej americkej autorky fantasy Sarah J. Maas. 

27. 1. 23
Fandom.sk

Polonahí divosi v komiksoch, 1. časť: Conan

Polonahí divosi v komiksoch, 1. časť: Conan

Uhnite, do Croma! Prichádza barbar. Conan. Zlodej. Kráľ. Dobrodruh. I milovník. 

26. 1. 23
Fandom.sk

Výsledky súťaže o knihu Kristíny Mišovičovej Nathaniel – posledný potomok druidov

Výsledky súťaže o knihu Kristíny Mišovičovej Nathaniel – posledný potomok druidov

Kto vyhral?

25. 1. 23
Fandom.sk

Rozhovor: Honza Vojtíšek a Ivan Kučera: Ako sme spoločne písali román Ďáblův hřbet

Rozhovor: Honza Vojtíšek a Ivan Kučera: Ako sme spoločne písali román Ďáblův hřbet

O tom, čo tomu predchádzalo, ako to prebiehalo a ako sa im podarilo román vydať, sa s oboma autormi rozprával Martin Štefko, spisovateľ a majiteľ vydavateľstva Golden Dog. 

24. 1. 23
Fandom.sk

Predstavujeme - Viliam Klimáček: Márnosť

Predstavujeme - Viliam Klimáček: Márnosť

Známy slovenský spisovateľ Viliam Klimáček znova prekročil hranice bežnej reality vo svojom najnovšom dystopickom románe s príznačným názvom Márnosť. 

23. 1. 23
Fandom.sk

Retro: The Broken

Retro: The Broken

Keď vy nie ste vy.

20. 1. 23
Fandom.sk

Recenzia – Nicholas Eames: Krvavá Rose

Recenzia – Nicholas Eames: Krvavá Rose

Príbehy i piesne pejú o veľkolepých žoldnieroch. O takmer hrdinoch, ktorí sa vrhajú na monštrá po hlave a dokážu zvíťaziť. 

19. 1. 23
Fandom.sk

Súťaž o knihu Kristíny Mišovičovej Nathaniel – posledný potomok druidov

Súťaž o knihu Kristíny Mišovičovej Nathaniel – posledný potomok druidov

Ak túžite po tom, aby táto nádherne ilustrovaná slovenská fantasy kniha zakotvila aj vo vašej knižnej poličke, stačí správne odpovedať na tri súťažné otázky a mať trochu šťastia pri žrebovaní. 

18. 1. 23
Fandom.sk

Recenzia - Patricia Briggs: Uchvatitel duší

Recenzia - Patricia Briggs: Uchvatitel duší

Najnovšia autorkina kniha Uchvatitel duší priamo nadväzuje na obe z predchádzajúce. V strede diania je tentokrát znova indiánska automechanička Mercedes, teda Mercy. 

17. 1. 23
Fandom.sk

Vyhlásenie súťaže Ohnivé pero - jar 2023

Vyhlásenie súťaže Ohnivé pero - jar 2023

Denník Fandom SK vyhlasuje prvé tohoročné kolo súťaže mikropoviedok Ohnivé pero – jar 2023. 

16. 1. 23
Fandom.sk

Predstavujeme – Honza Vojtíšek a Ivan Kučera: Ďáblův hřbet

Predstavujeme – Honza Vojtíšek a Ivan Kučera: Ďáblův hřbet

Drsný realistický historický horor Ďáblův hřbet je spoločným dieťaťom českého spisovateľa Honzu Vojtíška a slovenského Ivana Kučeru. 

13. 1. 23
Fandom.sk

Reportáž: Fénixcon – Parcon 2022

Reportáž: Fénixcon – Parcon 2022

V klasickom decembrovom termíne sa v Brne konal „normálny“ con – 37. ročník medzinárodného stretnutia autorov a fanúšikov fantastiky, Fénixcon/Parcon 2022­. 

12. 1. 23
Fandom.sk

Recenzia – Pavel Bartáček: Hrůzy v Michiganu

Recenzia – Pavel Bartáček: Hrůzy v Michiganu

Medzi nebom a zemou sú veci, ktoré sa nedajú vysvetliť obyčajným rozumom, vedou a nepomôže nám ani náboženstvo. Tí, ktorí ich videli, zažili… mlčia 

11. 1. 23
Fandom.sk

Recenzia – Kristína Mišovičová: Nathaniel – posledný potomok druidov

Recenzia – Kristína Mišovičová: Nathaniel – posledný potomok druidov

Nathaniel vyrastal medzi mníchmi. Chránený a strážený, pretože naňho čaká veľkolepý osud. Teraz však nastal čas, aby v jeho výchove pokračoval niekto iný. Lebo Zlo číha za dverami a nádej na jeho porazenie je malá. 

10. 1. 23
Fandom.sk

Víťaz súťaže Ohnivé pero - jeseň 2022

Víťaz súťaže Ohnivé pero - jeseň 2022

Kto vyhral 31. kolo súťaže?

9. 1. 23
Fandom.sk

Predstavujeme - Valentína Sedileková: Nový rod

Predstavujeme - Valentína Sedileková: Nový rod

Ak ste si obľúbili knižnú fantasy sériu Pokrvní od mladej slovenskej autorky Valentíny Sedilekovej, určite si nenecháte ujsť tretí diel s názvom Nový rod. 

5. 1. 23
Fandom.sk

Recenzia: Pinocchio Guillerma del Tora (film)

Recenzia: Pinocchio Guillerma del Tora (film)

Chlapec z borovicového dreva ožíva a vydáva sa na cestu, aby pochopil, kto vlastne je a prečo je smrť taká dôležitá pre život. 

4. 1. 23
Fandom.sk

Recenzia – Kristína Haidingerová: V rozkvětu

Recenzia – Kristína Haidingerová: V rozkvětu

Viete, čo je stereogram? Soňa, hrdinka tohto príbehu, to nevedela. Keď jeden stereogram vyhrala, doslova sa doň ponorila. Čoskoro sa však mala presvedčiť, že jej predstavy sú reálnejšie, než by si želala. 

3. 1. 23
Fandom.sk

Finalisti súťaže Ohnivé pero - jeseň 2022

Finalisti súťaže Ohnivé pero - jeseň 2022

Koho čitatelia zvolili do finále jesenného kola súťaže? 

2. 1. 23
Fandom.sk

PF 2023

PF 2023

Pestrofarebný rok 2023 vám želá redakcia Fandom.sk. 

31. 12. 22
Fandom.sk

Recenzia - Terry Pratchett: Hrr na ně! (audiokniha)

Recenzia - Terry Pratchett: Hrr na ně! (audiokniha)

Ďalšou knihou z tejto série, po ktorej siahlo vydavateľstvo audiokníh OneHotBook, je vlastne detektívny príbeh o úplne zbytočnej vojne, v nezabudnuteľnom českom preklade Jana Kantůrka. 

30. 12. 22
Fandom.sk

Kalendár


Recenzia – Vilma Kadlečková: Hlasy a hvězdy (audiokniha)

Recenzia – Vilma Kadlečková: Hlasy a hvězdy (audiokniha)

Stalo sa to, čoho sa všetci obávali. Hvězdovládci – wëtrëigaës – sú už na ceste. Nik nevie, čo má od nich očakávať, a tak musia svoje sily spojiť aj odvekí rivali Aš~šád, veľkňaz z Rekeghu, Lode, sgen z Fomalhiwy… 

29. 12. 22
Fandom.sk

Recenzia: Místo činu (komiks)

Recenzia: Místo činu (komiks)

Jack Herriman bol na prácu súkromného očka zjavne predurčený. Jeho otec, policajt, zahynul pri výkone služby a strýko je slávny fotograf miest činu. Jack proste nemohol pracovať ako cukrár. 

28. 12. 22
Fandom.sk

Recenzia – Marko Hautala: Architekt temna

Recenzia – Marko Hautala: Architekt temna

Jonimu kúpil otec byt. Mala to byť láskavosť, akási pomoc nepodarenému synovi, ktorý sa konečne snaží žiť ako normálny človek. 

27. 12. 22
Fandom.sk

Štastné a veselé 2022

Štastné a veselé 2022

Šťastné, zdravé a veselé sviatky vám želá redakcia Fandom.sk.

23. 12. 22
Fandom.sk

Recenzia – Neal Shusterman: Smrtka (audiokniha)

Recenzia – Neal Shusterman: Smrtka (audiokniha)

Zostarnuté telá sa dajú omladiť a tí, ktorí nebodaj nechtiac zomreli, sú na špeciálnych klinikách znovu oživení. No hrozba preľudnenia, hladomoru či iných problémov, prinútila spoločnosť zriadiť funkciu Smrtiek. 

22. 12. 22
Fandom.sk

Recenzia – Adriana Bolyová: Hierarchia šera

Recenzia – Adriana Bolyová: Hierarchia šera

Radana pre spoločenstvo démonológov vybojovala veľké víťazstvo. Za odmenu si vybrala vyhnanstvo a prísľub pokoja. Lenže bytosti zo spektier nikdy nespia. 

21. 12. 22
Fandom.sk

Recenzia – Jamie Sawyer: Odpadlík

Recenzia – Jamie Sawyer: Odpadlík

Kdesi v hlbinách vesmíru sa stále bojuje. Teroristická organizácia Čierna špirála podniká čoraz častejšie a odvážnejšie útoky. Ničí vesmírne kolónie, stanice aj vojenské základne a je rovnako krutá k vojakom aj civilistom. 

20. 12. 22
Fandom.sk

Fandom.sk využíva externé zdroje údajov výhradne so súhlasom ich vlastníkov. Pokiaľ máte záujem pridať do databázy ďalší zdroj, napíšte nám, prosím.

Fandom.sk beží zatiaľ ako betaverzia. Ak máte nejaké pripomienky alebo nápady, dajte nám o nich vedieť v tejto diskusii. Prípadne nám napíšte.

Copyright ©   

Šéfredaktorka: Alexandra „Saš“ Pavelková
alexandra.pavelkova@fandom.sk
Hľadáme kolegov do redakcie

Vydavateľ: Ing. Rastislav Weber – FANDOM
rastislav.weber@fandom.sk

Vychádza od roku 2000. Obsahuje viac ako 5000 vlastných článkov
a viac ako 50 tisíc úryvkov v Stroji času