Po predstavovaní súťažných poviedok jarného kola teraz na nás všetkých zostáva radostná povinnosť – rozhodnúť o finalistoch.

Velitel stráží shrábl váček ze stolu a vložil ho do zásuvky, kterou zamkl. „Poslouchám.“

„Prepáčte, ale ako ste to mysleli, že sme tu úplne zbytočne, pán Kirby?“ opýtal sa trochu nesmelo Oskar.

Nastupujem do dvadsaťjednotky sám. Od jednej konečnej takmer na druhú ma čaká dlhá cesta. Tento posledný spoj v nedeľu býva poloprázdny, smejem sa, že to je môj taxík.

Hlasy a někdo mě tahá pryč od světla. Bráním se. ale jak se můžu bránit když nemám sílu. Ještě jsem se ani nenaučil mluvit, bránit ani pořádně vnímat. Ještě jsem se nenarodil…

Stála uprostred lesnej cestičky, tajomný les v nej vzbudzoval hrôzu. Ako sa sem dostala? Prasknutie dreva ju prinútilo otočiť sa.

,,Vy jste samá kost a kůže milánci, to já vám ještě něco donesu.“

Mnoho pověstí a legend nám říká o obrech, vílách, skřítcích, bozích a bájných hrdinech. Říkají nám, kde by se tito tvorové mohli nacházet, či kde dříve žili.

Elizabeta išla na roľu, ktorá patrila jej rodine. Roľa bola poniže dediny, kde bývali. Roľu pravidelne obrábali. Raz Elizabeta, raz mama, raz otec. Babka, žiaľ, už nevládala.

Ján Huňady sa nervózne prechádzal po komnate hradu v severnej časti Belehradu. Premýšľal. Už nevládze. Nedokáže ustáť ten tlak. Tie nádeje, ktoré všetci vkladajú na jeho plecia…

„To, čo cítiš na jazyku, je Gum Sugar. Zatlačím ho hlbšie a dostaneš hyperglikemic­ký šok!“

,,Čo robíš?" začudovala sa Anna, keď pocítila vpich. ,,Implantát si nespomínal."

Bol ako mŕtvola prikovaná k čalúneniu. Okrem neho na začiatok čakal aj okolitý svet. Bol to dokonalý moment stvorenia.

Spotený sa prebudí v kresle. Televízor šumí. Záver vysielania. Na displeji DVD prehrávača svieti 1:59.

Výťah sa jemne natriasal a pomaly stúpal. Pjotr pozoroval fešnú dievčinu, opierajúcu sa o počarbanú stenu kabíny.

Pritisol hlavu na matrac a vyzrel úzkou medzierkou. V rohu pri dverách určite nestriehla, dnes si asi vyhliadla iné miesto.

„Samotné jeho veličenstvo, spravodlivý arcimág, najvyšší vládca kontinentu, si prišiel osobne vyzdvihnúť zákazku, ktorú ste od neho obdržali. Dúfam, že to máte už prichystané.”

Kde som? Vznášam sa v tme. A… čo som? Malinké zrniečko.
„Ahoj,“ pozdravil ma hlas sprava.

„Prešla som celý okruh sveta, no nikde som ju nenašla." Nešťastne si vzdychla Akira.

„Zapnúť vedomie.“
Čosi ho nútilo počúvnuť známy hlas a urobiť presne to, čo od neho žiadal.

Kto si? Mlčíš. Prečo sa s tebou rozprávam, aj keď mi neodpovedáš? Len ticho počúvaš a ukladáš moje myšlienky. Si môj tichý pozorovateľ. Zapisuješ do súboru vacbrain.log. Páči sa ti to?

„Apokalypsa sa nekoná. Poplach bol zrušený.“ Amplióny mestského rozhlasu, ktoré som považoval za nefunkčné, zopakovali správu ešte dva krát.

Zaváhal, no bolo to len na okamžik; do Hačimanovej svätyne napokon nevstúpil. Odvrátil sa od patróna vojakov a namiesto toho prikročil k soche dobrotivého Buddhu. Zopol ruky a odriekal spásne slová: „Nama Amida Bucu.“

Prsty jej lietali po klávesnici ako šialené. Ešte pár viet a bude to mať hotové. Tak. Oboma rukami spravila gesto pištole a fúkla si do ukazovákov.

Gustáv by si vymyslel určite lepší program ako je spratávať zo strechy plastové sánky a nafukovacieho Mikuláša nadľudských rozmerov.

oznam:
Hľadá sa modrá (sivá, ale vlastne modrá, však mi rozumiete) mačka, ktorá sa rada hrá s oblakmi, myslí si totiž, že sú niečo ako obrovské klbká.

Na krajinu padá súmrak. Posledné lúče dňa oblizujú vzdialenú líniu horizontu. Zlatisté svetlo vytvára mihotajúce sa tiene na stene mojej izby. Slnko sa vytráca a krajinou zavládne noc.

O čom písať v meste, ktoré je doslova nekonečné ? Ktoré, všetci jeho obyvatelia volajú Nekonečné mesto alebo iba Mesto.

Byron stál hrdo v strede obývačky dvojizbového bungalovu a so širokým úsmevom sa zahľadel na gauč naproti.

„Idem teda, Kajka,” ozve sa z chodby nášho panelákového bytu. „Počuješ?”

Bim-bam. Bim-bam. Bim-bam. Kukučky nad kozubom odbili tri hodiny ráno. Obloha bola dokonale čierna, akoby ju zalial atrament z prevrhnutého kalamára.

Už zapadalo slnko, keď si starček cez zaprášené žalúzie všimol dvojicu svetiel. Divoko skákali zhora nadol, prudko zabočili a zmizli v blízkom lese.

Ležím spútaný a nahý na tvrdej posteli a predo mnou je muž, ktorý mi bude ubližovať. Nočná mora, ktorá sa opakuje posledných pár týždňov.

Profesor Livingstone stál na okraji obradného kruhu a zapisoval si poznámky. Vedľa neho náčelníčka majestátne pozorovala svojich poddaných.

Oči vždy vyzobávajú ako prvé. Možno je to pre nich lahôdka, akou sú pre človeka ustrice.

„Ano, ano, nevím už, co jsem snídal, nebo co je teď vlastně za rok, ale bosporskou protiofenzívu v jednašedesátým si pamatuju docela přesně,“ odpověděl rozhodně stařík.

Pozrel sa na mňa pohľadom, ktorý hovoril, že mi to nebude už viackrát opakovať.

Jednoho úterního večera se Láďa vydal na koncert do sousedního města. Moc si od toho nesliboval, jazz ho nikdy nijak nefascinoval, ovšem když už měl koupený lístek, teď z toho vycouvat nemohl.

„Ja sa ti na to môžem vieš čo,” zavrčal Zeniel.
„Nehovor tak,” odpovedala Jasna jemne. A ďalej držala nebohému vojakovi nohy.

Hrdina doputoval do cieľa svojej dlhej a strastiplnej cesty. Ale pred víťazstvom, predtým než dostane vytúženú odmenu, čaká ho ešte jedna a najťažšia skúška. Veľké dobrodružstvo ešte nie je zavŕšené.

Slyšela v dálce jeho volání. Z toho, jak vyslovoval její jméno, se jí zvedal žaludek. Pokusila se pohnout, ale nedokázala to.

Agáta, ktorá bola z celej trojice najstaršia, sa nenáhlivo pozviechala: „Máte pravdu, už sa stmieva.“ Striasla zo seba sneh a uprela zrak k lesu. „Dnes je Lucie. Viete, čo sa hovorí o týchto končinách?“

Cez otvorené okno na ulicu prenikala hlasná vrava a ešte hlasnejší smiech. Jediným zdrojom svetla v tmavom byte na vrchnom poschodí vysokého paneláka bola skupina monitorov s podsvietenými klávesnicami v najrôznejších farbách.

„Dobré ráno, Ziri,“ odzdravil automaticky profesor, aj keď to vôbec nebolo treba. Ziri, umelá inteligencia, ktorá pred časom nahradila všetkých jeho spolupracovníkov, si na tieto veci nepotrpela.

Konečně nastala slastná temnota. Nesnesl bych se na ně dívat ani o vteřinu déle. Kéž bych tak mohl odčinit to, co nás dostalo sem, do tohohle zatraceného pekla.

Cítil, že je na prahu niečoho veľkého. Úspech je na dosah ruky, stačí sa už len načiahnuť. Vzrušene zdvihol hlavu od mikroskopu, trocha sa mu triasli ruky.

Denník Fandom SK vyhlasuje prvé tohoročné kolo súťaže mikropoviedok Ohnivé pero – jar 2023.

Recenzia: Joker 1 (komiks)

Recenzia: Joker 1 (komiks)

Keďže Belize len veľmi nerado vydáva osoby podozrivé z páchania trestnej činnosti do iných štátov, nie je žiadnym prekvapením, že v jeho náručí skončil aj Joker. 

1. 6. 23
Fandom.sk

Recenzia – Kateřina Havlíková: Lampář, lodivodka a kluk z továrny na slzy

Recenzia – Kateřina Havlíková: Lampář, lodivodka a kluk z továrny na slzy

Ľudstvo zažilo ďalší tragický koniec. Vojna, ktorá trvala tak dlho, že zomreli aj tí, ktorí si ešte pamätali, čo ju vlastne vyvolalo, nakoniec skončila. 

31. 5. 23
Fandom.sk

Recenzia – Roman Bureš: Vítejte v Pekle

Recenzia – Roman Bureš: Vítejte v Pekle

Správy o vojnách, únosoch, vraždách či „nevinných“ vykrádačkách v nás prebúdzajú zmysel pre spravodlivosť. Tej ale v reálnom živote nachádzame málo. 

30. 5. 23
Fandom.sk

Recenzia - Benedict Jacka: Skrytý

Recenzia - Benedict Jacka: Skrytý

Séria britského spisovateľa Benedicta Jacku o Alexovi Verusovi (po česky od 2020) je mestská fantasy z Londýna a jej sila je práve v postavách. 

29. 5. 23
Fandom.sk

Recenzia – Žoldnéř 9: Ztracení předkové (komiks)

Recenzia – Žoldnéř 9: Ztracení předkové (komiks)

Po stopách Atlantídy. A Mayov.

26. 5. 23
Fandom.sk

Recenzia - Andrea Paráčová: Pod krídla havrana

Recenzia - Andrea Paráčová: Pod krídla havrana

Napriek tomu, že ide o knižnú prvotinu, autorka nie je slovenským čitateľom tak celkom neznáma. Dosiaľ sa však profilovala ako poviedkarka a účastníčka literárnych súťaží a so svojím prvým samostatným románom sa rozhodla vyjsť na verejnosť iba v tomto roku. 

25. 5. 23
Fandom.sk

Rozhovor – Lívia Hlavačková: Keď netrpí hrdina, trpí čitateľ

Rozhovor – Lívia Hlavačková: Keď netrpí hrdina, trpí čitateľ

Lívia Hlavačková je známa slovenská autorka fantastiky. Povolaním je lekárka a pracovala na patológii aj pri testovaní liečiv. 

24. 5. 23
Fandom.sk

Recenzia – Svetlana Majchráková: Zlatá pečať

Recenzia – Svetlana Majchráková: Zlatá pečať

Študentka histórie Mia nájde na hrade Strečno škatuľku s prastarým zvitkom. Tým sa pred ňou odhalí svet, v ktorom s ľuďmi tajne žijú aj anjeli. 

23. 5. 23
Fandom.sk

Hlasovanie o finalistoch súťaže Ohnivé pero - jar 2023

Hlasovanie o finalistoch súťaže Ohnivé pero - jar 2023

Po predstavovaní súťažných poviedok jarného kola teraz na nás všetkých zostáva radostná povinnosť – rozhodnúť o finalistoch. 

22. 5. 23
Fandom.sk

Predstavujeme - Miloš Jesenský a Petr Koutský: Najväčšie záhady a mystériá Slovenska 3

Predstavujeme - Miloš Jesenský a Petr Koutský: Najväčšie záhady a mystériá Slovenska 3

Na pultoch kníhkupectiev už môžete nájsť tretí diel diel pozoruhodnej série Najväčšie tajomstvá a mystériá Slovenska z vydavateľstva Ikar. Tentokrát sa na knihe podieľalo autorské duo Miloš Jesenský a Petr Koutský. 

19. 5. 23
Fandom.sk

Recenzia – Ursula K. Le Guin: Čarodej Zememorí

Recenzia – Ursula K. Le Guin: Čarodej Zememorí

Predtým, než sa Ged stal mocným čarodejom, bol len ambicióznym chlapcom. Túžil po moci a po uznaní. Na ceste za týmito cieľmi však zakopol a spadol na nos. Rozhodol sa poučiť a svoju chybu napraviť. 

18. 5. 23
Fandom.sk

Reportáž: SlavCon 2023

Reportáž: SlavCon 2023

V sobotu ráno 22. apríla sa z detskej izby ozval hlas mojej najstaršej dcéry: „Tato, pôjdeme už na tú akciu?“ 

17. 5. 23
Fandom.sk

Recenzia – Alexandra Pavelková: Údolie ľalií (audiokniha)

Recenzia – Alexandra Pavelková: Údolie ľalií (audiokniha)

Kniha o údolí plnom ľalií nie je slovenským čitateľom fantastiky neznáma. Dnes sa budeme venovať jej audioknižnej podobe. 

16. 5. 23
Fandom.sk

Ohnivé pero - jar 2023: Posledný spoj

Ohnivé pero - jar 2023: Posledný spoj

Nastupujem do dvadsaťjednotky sám. Od jednej konečnej takmer na druhú ma čaká dlhá cesta. Tento posledný spoj v nedeľu býva poloprázdny, smejem sa, že to je môj taxík. 

15. 5. 23
Fandom.sk

Ohnivé pero - jar 2023: Maják na konci galaxie

Ohnivé pero - jar 2023: Maják na konci galaxie

„Prepáčte, ale ako ste to mysleli, že sme tu úplne zbytočne, pán Kirby?“ opýtal sa trochu nesmelo Oskar. 

15. 5. 23
Fandom.sk

Ohnivé pero - jar 2023: Havran

Ohnivé pero - jar 2023: Havran

Velitel stráží shrábl váček ze stolu a vložil ho do zásuvky, kterou zamkl. „Poslouchám.“ 

15. 5. 23
Fandom.sk

Predstavujeme – Andrea Paráčová: Pod krídla havrana

Predstavujeme – Andrea Paráčová: Pod krídla havrana

V týchto dňoch sa dostáva na pulty kníhkupectiev historicko-dobrodružný román z obdobia neskorého stredoveku Pod krídla havrana, ktorý čitateľovi ponúka nielen zaujímavé historické udalosti, ale i lásku, vášeň, dobrodružstvo a štipku mágie. 

12. 5. 23
Fandom.sk

Recenzia – Xiran Jay Zhao: Železná vdova

Recenzia – Xiran Jay Zhao: Železná vdova

Keď bola dieťaťom, zmrzačili jej chodidlá. Mala ostať podriadenou bytosťou, no hnev ju predurčil, aby sa stala vykonávateľkou pomsty. 

11. 5. 23
Fandom.sk

Recenzia – Vladimíra Kmečová: Bahadurovo dedičstvo

Recenzia – Vladimíra Kmečová: Bahadurovo dedičstvo

Kedysi dávno si veľký generál Bahadur získal priazeň bohyne. Tá prisahala, že jeho rod sa stane veľkým a prežije dlhé stáročia. 

10. 5. 23
Fandom.sk

Recenzia: Lovci monster – Fantom

Recenzia: Lovci monster – Fantom

Český tím lovcov, ktorý vedie známy držgroš Libor, je hlavnou postavou aj v novej knihe. Desiatka autorov ho postavila do cesty tradičným príšerám z českých luhov a hájov, ale aj miest, hradov a zakliatych stavieb. 

9. 5. 23
Fandom.sk

Ohnivé pero - jar 2023: Zloděj

Ohnivé pero - jar 2023: Zloděj

,,Vy jste samá kost a kůže milánci, to já vám ještě něco donesu.“ 

8. 5. 23
Fandom.sk

Ohnivé pero - jar 2023: Návrat

Ohnivé pero - jar 2023: Návrat

Stála uprostred lesnej cestičky, tajomný les v nej vzbudzoval hrôzu. Ako sa sem dostala? Prasknutie dreva ju prinútilo otočiť sa. 

8. 5. 23
Fandom.sk

Ohnivé pero - jar 2023: Warlock rebirth

Ohnivé pero - jar 2023: Warlock rebirth

Hlasy a někdo mě tahá pryč od světla. Bráním se. ale jak se můžu bránit když nemám sílu. Ještě jsem se ani nenaučil mluvit, bránit ani pořádně vnímat. Ještě jsem se nenarodil… 

8. 5. 23
Fandom.sk

Predstavujeme – Robert Ervin Howard: Conan – Dcéra pána mrazu

Predstavujeme – Robert Ervin Howard: Conan – Dcéra pána mrazu

Svet v ktorom žije hrdina Conan, je plný rozdrobených kráľovstiev s dekadentnými vladármi, skorumpovanými poradcami aj zradnými kňazmi. 

5. 5. 23
Fandom.sk

Recenzia – Batman: Brutálny vtip a ďalšie príbehy (komiks)

Recenzia – Batman: Brutálny vtip a ďalšie príbehy (komiks)

Ťuk, ťuk, kto to klope? Na slovenský trh prichádza jeden z najklasickejších Batmanových príbehov. Alebo skôr Jokerových? 

4. 5. 23
Fandom.sk

Recenzia: Super Mario Bros vo filme (film)

Recenzia: Super Mario Bros vo filme (film)

Remeselníci všetkých zemí, spojte sa! Legendárna inštalatérska dvojica je opäť tu. Ponúka skvelý zážitok pre veľkých i malých, tak neváhajte. Berte hasák, deti a vyrazte do kina. 

3. 5. 23
Fandom.sk

Recenzia – Dmitry Glukhovsky: Stanovište, 2. diel

Recenzia – Dmitry Glukhovsky: Stanovište, 2. diel

Stanovište padlo, no ľudí v Moskve držia politici na čele s imperátorom Gosudarom v zdaní falošného pokoja. Prednejší je tak pre nich balet a intrigy. 

2. 5. 23
Fandom.sk

Ohnivé pero - jar 2023: Pohanský meč

Ohnivé pero - jar 2023: Pohanský meč

Ján Huňady sa nervózne prechádzal po komnate hradu v severnej časti Belehradu. Premýšľal. Už nevládze. Nedokáže ustáť ten tlak. Tie nádeje, ktoré všetci vkladajú na jeho plecia… 

1. 5. 23
Fandom.sk

Ohnivé pero - jar 2023: Záplavy v dedine

Ohnivé pero - jar 2023: Záplavy v dedine

Elizabeta išla na roľu, ktorá patrila jej rodine. Roľa bola poniže dediny, kde bývali. Roľu pravidelne obrábali. Raz Elizabeta, raz mama, raz otec. Babka, žiaľ, už nevládala. 

1. 5. 23
Fandom.sk

Ohnivé pero - jar 2023: Za úplňku

Ohnivé pero - jar 2023: Za úplňku

Mnoho pověstí a legend nám říká o obrech, vílách, skřítcích, bozích a bájných hrdinech. Říkají nám, kde by se tito tvorové mohli nacházet, či kde dříve žili. 

1. 5. 23
Fandom.sk

Fandom.sk využíva externé zdroje údajov výhradne so súhlasom ich vlastníkov. Pokiaľ máte záujem pridať do databázy ďalší zdroj, napíšte nám, prosím.

Fandom.sk beží zatiaľ ako betaverzia. Ak máte nejaké pripomienky alebo nápady, dajte nám o nich vedieť v tejto diskusii. Prípadne nám napíšte.

Copyright ©   

Šéfredaktorka: Alexandra „Saš“ Pavelková
alexandra.pavelkova@fandom.sk
Hľadáme kolegov do redakcie

Vydavateľ: Ing. Rastislav Weber – FANDOM
rastislav.weber@fandom.sk

Vychádza od roku 2000. Obsahuje viac ako 5000 vlastných článkov
a viac ako 50 tisíc úryvkov v Stroji času