Haló, pane, počujete ma? A čo vy pani, počujete ma? Naliehavo vás prosím, ak ma niekto počujete, odpovedzte mi. Viem, že som od vás ďaleko. A už len moja viera, že ľudská myseľ dokáže osloviť iných ľudí aj bez použitia telesného ústrojenstva ma ešte drží nad priepasťou zúfalstva.

Keď som sa presťahoval z vidieckeho domu v odľahlom kúte krajiny do panelového bytu uprostred mesta, znášal som to len veľmi ťažko. Bola to radikálna zmena a nie veľmi dobrovoľná. Spravil som to na naliehanie svojho lekára.

Spolu s parťákom Chuckom sme si to trielili v hyperpriestorovom koridore. Nálada bola dobrá, aj napriek dvom pokutám od Galaktickej polície. Jedna za prekročenie rýchlosti a druhá za hrubé urážanie a nactiutŕhanie verejného činiteľa.

Něco mě zašimralo vzadu na krku. Vosa, napadne mě hned co dostanu žihadlo do pátrajícího prstu. Seskočím z kola a opřu ho o nejbližší strom. Je horko, asi to dost oteče… Sakra.

„Voyaer,“ vzdychol si Drahuš unavene. Pomaly nechal pováľať toto slovo v hlave, ako keď znalec vína pováľa vzorku svojho obľúbeného moku na jazyku. „Voyaer,“ vzdychol si ešte raz, tentokrát s patričnou dávkou znechutenia.

Hrom ani nestihol doznieť, keď sa Ondrejovi na hlavu zniesla spŕška studených kvapiek. Zrakom hľadal miesto, kam sa ukryť. Na opačnej strane ulice svietil nápis označujúci kaviareň. Natiahol nohy, prebehol pomedzi stojace autá v popoludňajšej špičke a rozrazil dvere.

Opálka si miagala prsia, či ju aspoň trošku nebolia. Nie. Ani zamak.
„Doriti!“

„Ach, Mária, ani si predstaviť nevieš, aký som rád, že je už víkend,“ povzdychol si kráľ ešte vo dverách.

Vlastne ani nevedel ako sa ocitol v tomto podivnom svete. Nepoznal svojich rodičov, nevedel ako dlho tu žije a už vôbec netušil ako dlho tu bude musieť zostať. Vedel len, že sa volá Ištar a že plní životné poslanie.

V noci sa prázdno a nemota zniesli na chodby a izby ústavu ako prach a pokryli ich celé. A ja? Čakám a sedím. Izba sa topí v temnom tichu. To ticho ma ohlušuje. Som nervózny. Dnes to musí vyjsť!

Výťah cinkol a otvorili sa dvere. Do vnútra vkročil stredne vysoký štyridsiatnik v rifliach a košeli. Pozdravil tlstejšieho, zhruba rovnako vysokého muža v uniforme. Ten len prikývol hlavou. Dvere sa pomaly zatvorili.

Prastaré, tajemné stvoření zpod země, prodírá se na povrch skrze hornatou bránu.

Večer je ako stvorený na krásnu prechádzku. Len tak vyjsť von a vyprázdniť si hlavu, možno utriediť vlastné myšlienky, víriace v mysli ako zúrivé tornádo. V dnešnej uponáhľanej dobe to už hádam ľudia ani nerobia.

Každý človek má od života určité očakávania. Niekto žije pre ruch a rýchlosť veľkomesta, iný má rad samotu a pokoj. Človek časom viac poznáva sám seba a postupne sa mení. U mňa nastala zásadná zmena pred pár mesiacmi.

Na úpätí kopca stál malý dom, o ktorý sa už dlhé roky nikto nestaral. Dokonca nechali pootvorené dvere. Nad strechou sa skláňala mohutná vŕba, ktorá svojimi konármi škrabala strechu, akoby to boli mocné pazúry. Bola temná noc, ani len mesiac nesvietil.

Zrejme by sa o tom mieste nikdy nedozvedel, nebyť jedného cudzieho rozhovoru, ktorý si nedávno omylom vypočul. Ani nevedel, prečo sa ho rozhodol navštíviť. Možno za to mohol spôsob, akým o tom mieste rozprával onen cudzinec, čo v ňom napokon vzbudil zvedavosť.

Rámy na oknách stonali pod náporom mrazivého vetra, ktorý ešte silnel s nástupom noci. Muž za nimi sa, dlhými prstami s priesvitnou kožou plnou stareckých fľakov, nervózne poškriabal na špicatej brade. Vrava dole na ulici sa zmenila, ľudia pobehovali a aj cez sklenené výplne pocítil ich strach.

Je pozoruhodné, že vo svete, v ktorom mágovia dokážu jedným pohybom ruky vypáliť celé mesto a démoni trhajú chrabrých bojovníkov na kusy, takmer nikto neverí na škriatkov.

Stála som pred bránou, obávajúc sa, či smiem vstúpiť do domu. Pýtala som sa samej seba, či je to dobý nápad. Prekročiť prach jej dverí a bez jej vedomia. Rozhodla som sa na ňu zakričať i cez zavreté okná.

V ten den bylo chladněji než obvykle. Teplé letní dny už dávno minuly a příroda se začala ukládat ke spánku. Potrvá zas několik měsíců, než se vzduch opět naplní vůní zvuků života. Prozatím bude slyšet jen šepot větru, uhánějícího prázdnými ulicemi…

Proč vždycky musím skončit jako zasranej brouk nebo moucha? Samozřejmě však věděl proč. Prostá pravděpodobnost. Hmyz je nejpočetnějším živočišným druhem.

Rodičia osemročného Miloša si nikdy nelámali hlavu, čo so svojou ratolesťou počas letných prázdnin. Na to, aby sa tento malý nezbedník zabavil, nepotreboval veľa. V rozstrapatenej blonďavej hlavičke vírili tony a tony nápadov.

Byl to klasický nedělní večer, s tím rozdílem, že Samova manželka nebyla tentokrát v domě přítomna. Ten proto dostal za úkol uložit jejich osmiletého syna do postele.

„Ty si sa zbláznil! Zasnúbiť sa so skutočnou ženou!“ môj ľudský otec vstal z gauča a začal rozčúlene chodiť po svojom byte. Jeho robotická manželka ostala pokojne sedieť.

U břehu modravého jezírka ukrytého v hloubi lesa bylo ticho. Větve majestátních buků o sebe nešustily, ptáci v jejich větvoví mlčeli, jen vlnky narážející do travnatého břehu narušovaly klid lesa. Drobná žena seděla u břehu, slunce prosvítající mezi stromy ozařovalo její světlé dlouhé vlasy.

V hlbokom lese začalo silne prituhovať. Z neba padali čoraz väčšie snehové vločky. Karolína prechádzala po lesnej ceste. Mráz ju štípal na tvári a ruky už mala skrehnuté. Okolo tváre sa vírila teplá para z vydychovaného vzduchu.

Byl červencový večer, teplá noc, a na lavičce v parku seděla krásná dívka v roztrhaných šatech. Vzhlédla ke mně, když jsem šla okolo ní, a zašeptala: „Je mi zima. Je mi mezi vámi zima. Co si mám počít?“

Kráčal som lesom a nohami čliapal v plytkej močarine. Nedokázal som si vybaviť, ako som sa sem ocitol. Zdalo sa, akoby som sa tu ocitol z čista jasna, jak to býva možné len v sne.

Mesto za hradbami sa prebúdzalo do nového dňa. Ranné zore sfarbené do červena zaplavili okolité pahorky, avšak krvavý úsvit len v málokom vzbudzoval obavy. Iba pár mystikov vtedajšieho sveta vo svojej extáze videlo blížiace sa peklo…

Myslel som si, že nikomu nerozpoviem tento príbeh. Hanba ma fackuje a nestojím o to, aby si o mne ktokoľvek myslel, že som úchylný. Spomienka na to, čo sa mi vtedy prihodilo je ale silná a s odstupom času prehodnocujem svoju úlohu v tom, čo sa udialo.

Denník Fandom SK vyhlasuje 2. kolo súťaže mikropoviedok Ohnivé pero Q2 2018.

Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok
Obrazok

Jason Aaron - Chris Bachalo, Doctor Strange 2: Poslední dny magie

Jason Aaron - Chris Bachalo, Doctor Strange 2: Poslední dny magie

Rozhodně to není poprvé v marvelovském vesmíru, kdy je naše Země pod útokem. Armáda Empirikul už stačila zničit magii v několika světech, a nyní, když je nejvyšší čaroděj sražen na kolena, je připravena zničit ji i zde. Poslední dny magie mohou nastat velmi brzy…A také že nastanou. Doctor Strange sahá po všech prostředcích, které má ještě k dispozici. Empirikul však udeřili na naši dimenzi silou čiré věd…

12. 12. 18
Sarden

Recenzia – G. R. R. Martin: Rytíř Sedmi království – audiokniha

Recenzia – G. R. R. Martin: Rytíř Sedmi království – audiokniha

O Piesni ľadu a ohňa už počuli aj ľudia, ktorí ju nečítali, prípadne nemali možnosť vidieť jej televíznu verziu. No dávno predtým, než sa zrodili hrdinovia tejto slávnej ságy, chodil po svete potulný rytier, do ktorého osudu zasiahli udalosti otriasajúce Siedmimi kráľovstvami. 

12. 12. 18
Fandom.sk

Aquaman: Klasický DC film o důležitosti maminek, snažící se do necelých tří hodin narvat co nejvíc událostí, postav… https://t.co/K9HZOP936k

Nový titul z nakladatelství Epocha

Nový titul z nakladatelství Epocha

Vladislav Vlček: LOĎVítejte na palubě jedinečné sexy lodi, vesmír je otevřen vašim zakázkám! Konec světa předpovězený mayským kalendářem nenastal. Země se dál otáčí kolem své hvězdy a lety do vesmíru jsou stále extrémně nákladné a technologicky náročné. V časech, kdy se rakety s potížemi dostanou tak akorát na oběžnou dráhu, nabídne jistá entita lidstvu mezihvězdnou loď. Řídicí systém lodi, autono…

11. 12. 18
Sarden

Flébův nový začátek (recenze)

Flébův nový začátek (recenze)

Iaina Bankse může český čtenář znát především jako autora nežánrových románů (např. Vosí továrna nebo Most), z jeho sci-fi tvorby, pro niž ve jméně užívá iniciálu M., vyšly v českém překladu donedávna pouze romány Rub a Líc (Talpress, 2002) a Consider Phlebas (Classic, 2000). Druhý jmenovaný se u nás ovšem neproslavil jako fenomenální vesmírné dobrodružství od světoznámého autora, nýbrž jak…

11. 12. 18
Ikarie XB1

Recenzia: Fantázia 2018

Recenzia: Fantázia 2018

V antológii je tak opäť vybraná vyvážená vzorka textov celého spektra žánrov fantastiky. Čitateľ tak má možnosť nájsť si tam to svoje a zároveň okúsiť mnohorakosť tém a prístupov jednotlivých autorov. 

11. 12. 18
Fandom.sk

Elektrizující tah dámou (recenze)

Elektrizující tah dámou (recenze)

Český název oceňovaného románu britské autorky Naomi Aldermanové přirozeně vyvolává otázku, kolem níž by bylo možné vystavět celou recenzi. Kolik je napětí v Napětí a jakým způsobem jsou různé významy tohoto slova zapracovány do fikčního světa, v němž se kniha odehrává? Taková analýza by však měla povážlivé trhliny už od samého počátku, protože původní název románu z alternativní současnosti …

10. 12. 18
Ikarie XB1

Deskovka pod stromek: Dětské hry

Deskovka pod stromek: Dětské hry

Deskové i karetní hry se těší stále větší oblibě, a tak jsme se v redakci webu časopisu XB-1 rozhodli potěšit vás přehledem zajímavých deskových her v české lokalizaci napříč domácími vydavatelstvími. Snad vám přehled pomůže zorientovat se v přetlaku možností, které jsou dnes k dispozici. S některými tituly jste se mohli setkat v pravidelných recenzích, jiné jako horké novinky na své testování tepr…

10. 12. 18
Ikarie XB1

Pôvod: Technotriler o náboženstve (spacenews)

Pôvod: Technotriler o náboženstve (spacenews)

Prečo čítať Dana Browna?Alebo inak; má čo priniesť ďalší príbeh o profesorovi Langdonovi? Prekvapivo áno, hoci asi viac prinesie samotnému autorovi než čitateľovi. https://www.scifi.sk/…zenstve.html

10. 12. 18
Scifi.sk

Znovuzrození hrdinů DC: Flash 1 - Když blesk udeří dvakrát

Znovuzrození hrdinů DC: Flash 1 - Když blesk udeří dvakrát

Crew a BB Art spojili své síly, aby přinesli českým a slovenským čtenářům možnost naskočit do rozjetého vlaku DC univerza.Jistě se vám to už někdy stalo. Hodně vašich přátel o tom mluví, filmy se točí, sem tam zachytíte útržek. Barevné postavy prožívají své někdy více, někdy méně naivní dobrodružství, a nad tím vším se vznáší opar vážnosti, kterou by si pro toto odvětví přáli jeho fanoušci. A t…

10. 12. 18
Sarden

Ohnivé pero Q2 2018: Studňa

Ohnivé pero Q2 2018: Studňa

Keď som sa presťahoval z vidieckeho domu v odľahlom kúte krajiny do panelového bytu uprostred mesta, znášal som to len veľmi ťažko. Bola to radikálna zmena a nie veľmi dobrovoľná. Spravil som to na naliehanie svojho lekára. 

10. 12. 18
Fandom.sk

Ohnivé pero Q2 2018: Volanie o pomoc

Ohnivé pero Q2 2018: Volanie o pomoc

Haló, pane, počujete ma? A čo vy pani, počujete ma? Naliehavo vás prosím, ak ma niekto počujete, odpovedzte mi. Viem, že som od vás ďaleko. A už len moja viera, že ľudská myseľ dokáže osloviť iných ľudí aj bez použitia telesného ústrojenstva ma ešte drží nad priepasťou zúfalstva. 

10. 12. 18
Fandom.sk

Poviedky na počkanie XXX - zhrnutie (spacenews)

Poviedky na počkanie XXX - zhrnutie (spacenews)

Rovno sa priznám, že som pomedzi všetky tie sľuby a záväzky trošku podcenil časo-priestorové kontinuum. Nuž, preto, milí autori, aj čitatelia, prepáčte, že zhrnutie prichádza s menším oneskorením. PS: Ak niekto vie, ako natiahnuť deň na 36 hodín, dajte vedieť. Zatiaľ čítajte, hlasujte a zdieľajte! https://www.scifi.sk/…hrnutie.html

9. 12. 18
Scifi.sk

Wagnerův Prsten Nibelungův

Wagnerův Prsten Nibelungův

Pán opery v komiksovém hávuV Česku vychází Wagnerův Prsten Nibelungův Na začátek prosince si pražské nakladatelství Comics Centrum připravilo pro příznivce komiksu speciální překvapení, které potěší nejen fanoušky kvalitní kresby, ale také milovníky klasické hudby. Tím překvapením je komiksová adaptace Wagnerova proslulého operního cyklu Prsten Nibelungův.Rozsáhlý čtyřdílný operní cyklus z pera světo…

9. 12. 18
Sarden

Poviedky na počkanie XXX - témy. (spacenews)

Poviedky na počkanie XXX - témy. (spacenews)

Poviedky na počkanie – témy.Došli mi analógie – po dvoch eventoch. Témy to snáď vynahradia. https://www.scifi.sk/…-_temy..html

8. 12. 18
Scifi.sk

Smrteľné stroje: zlý Západ požiera svet (spacenews)

Smrteľné stroje: zlý Západ požiera svet (spacenews)

Tento film vo vás vyvolá túžbu zničiť planétu, aby ste mohli žiť na jednom z tých cool miest na kolesách. https://www.scifi.sk/…ra_svet.html

8. 12. 18
Scifi.sk

Výsledky Čitateľskej ceny portálu Goodreads za rok 2018 (spacenews)

Výsledky Čitateľskej ceny portálu Goodreads za rok 2018 (spacenews)

Tento týždeň, konkrétne v utorok 4. decembra vyhlásil najväčší portál pre milovníkov kníh na svete Goodreads výsledky svojej ankety o najlepšiu knihu roka 2018. Ide o jedno z najvýznamnejších knižných ocenení udeľovaných na základe hlasovania čitateľov. https://www.scifi.sk/…ok_2018.html

8. 12. 18
Scifi.sk

Poviedky na počkanie XXX (spacenews)

Poviedky na počkanie XXX (spacenews)

Vin Nafta nám schválil názov tejto udalosti. Chcete zažiariť viac, než hollywoodska hviezda vo filme XXX? Poviedky na počkanie sú tu práve pre vás! https://www.scifi.sk/…nie_XXX.html

8. 12. 18
Scifi.sk

Chystá sa nové Blade Runner anime (spacenews)

Chystá sa nové Blade Runner anime (spacenews)

Ak vám nestačil minuloročný návrat do sveta Blade Runnera, máme tu dobrú správu, v príprave je ďalšie dielo z tohto univerza. https://www.scifi.sk/…r_anime.html

7. 12. 18
Scifi.sk

Avengers, prvý ryt… prvý trailer. https://t.co/216bJAuMSH

7. 12. 18
Twitter Fandom

Gal a Alejandro Jodorowsky, Diosamante

Gal a Alejandro Jodorowsky, Diosamante

Diosamante je solidní psychopat, krutý a nemilosrdný, proti které je Joffrey Baratheon neškodný ňouma. Abych jí ale nekřivdil, takových pokřivených osobností bylo v dějinách mraky a navíc, nikdo k tomu ty chlapy nenutil. K čemu? Každý zimní slunovrat vyhlásí Diosamante soutěž. Může se přihlásit každý a pokud uspěje ve vyvražďovačce všech proti všem, může s ní strávit noc, aby nakonec také zemřel, pro změ…

7. 12. 18
Sarden

Spoločnosť SpaceX počas posledného štartu rakety Falcon 9 lámala rekordy (spacenews)

Spoločnosť SpaceX počas posledného štartu rakety Falcon 9 lámala rekordy (spacenews)

Nový úspech SpaceX: misia, ktorej cieľom bolo na obežnú dráhu vyniesť 64 satelitov naraz. https://www.scifi.sk/…rekordy.html

7. 12. 18
Scifi.sk

Kalendár


Retro: Cintorín domácich zvierat

Retro: Cintorín domácich zvierat

Napísať kvalitný, fungujúci horor, ktorý čitateľa znervózni či nedajbože dokonca vydesí, je strašne, strašne, strašne ťažké. Hoci má Stephen King povesť majstra hororu… 

7. 12. 18
Fandom.sk

Nové tituly z vydavatelství OneHotBook

Nové tituly z vydavatelství OneHotBook

Terry Pratchett: Čarodějky na cestách // Stráže! Stráže!vypráví: Zuzana Slavíková // Jan Zadražil délka: 14 hodin 23 minuty // 13 hodin 49 minutvydává: OneHotBookKultovní série Úžasná Zeměplocha britského spisovatele Terryho Pratchetta začala letos na jaře vycházet také v audioknižní podobě a nyní k ní přibydou další dva díly. Jako první se k posluchačům dostaly SOUDNÉ SESTRY v podání Zuzany Slavíkové…

6. 12. 18
Sarden

Nick Nolte bude hrať v seriáli The Mandalorian (spacenews)

Nick Nolte bude hrať v seriáli The Mandalorian (spacenews)

The Mandalorian dostane hviezdnu posilu https://www.scifi.sk/…alorian.html

6. 12. 18
Scifi.sk

Tady se s Torenem vykecáváme k novému Spider-Manovi. Vážně doporučujeme!

https://t.co/MaSxU2traD

Creed 2: Pár slušných bitek a spousta dialogů o lásce. Tenhle film je nejzajímavější tím, že „padouši“ mají mnohem… https://t.co/XO9z4cEwWO

Kdopak se to skrývá v dáli? (recenze)

Kdopak se to skrývá v dáli? (recenze)

Prosadit se na českém knižním trhu, kde o přízeň čtenářů bojují desítky větších i menších nakladatelství, je zpravidla úkol dlouhodobý, nesnadný a (nejen finančně) vyčerpávající. Nejinak je tomu i v případě žánrové literatury. Nakladatelství Planeta9 vstoupilo do této arény v roce 2017 drobnou, avšak nápaditou novelou Okno do času anglického romanopisce Petera F. Hamiltona. Už tehdy však dávalo naje…

6. 12. 18
Ikarie XB1

Recenzia – Terry Pratchett: Soudné sestry – audiokniha

Recenzia – Terry Pratchett: Soudné sestry – audiokniha

Fanúšikom humornej fantasy Terryho Pratchetta predstavovať Soudné sestry obzvlášť netreba. Je to tá kniha, kde tri dedinské čarodejnice – panna, matka a… tá tretia –, doslova a do písmena zvrátia beh dejín kráľovstva Lancre. 

6. 12. 18
Fandom.sk

Smrtelné stroje: „Zhobitěná“ dětská knížka do podoby velkého akčního filmu, který samozřejmě nedává žádný smysl, pr… https://t.co/aFgyfZETHa

Fandom.sk využíva externé zdroje údajov výhradne so súhlasom ich vlastníkov. Pokiaľ máte záujem pridať do databázy ďalší zdroj, napíšte nám, prosím.

Fandom.sk beží zatiaľ ako betaverzia. Ak máte nejaké pripomienky alebo nápady, dajte nám o nich vedieť v tejto diskusii. Prípadne nám napíšte.

cpasbien
judi online

Copyright ©   

Šéfredaktorka: Alexandra „Saš“ Pavelková
alexandra.pavelkova@fandom.sk
Hľadáme kolegov do redakcie

Vydavateľ: Ing. Rastislav Weber – FANDOM
rastislav.weber@fandom.sk

Vychádza od roku 2000. Obsahuje viac ako 5000 vlastných článkov
a viac ako 50 tisíc úryvkov v Stroji času