Miešanci

Pavelková, A. - Konkol, Š.

Prvú recenziu na túto knihu som čítala skôr, než sa mi kniha samotná dostala do rúk. Táto recenzia však bola trochu rozpačitá a tak som nevedela, čo vlastne od príbehu čakať. Rozhodne som nečakala, že bude mať viac dielov. Ale nie o tom som chcela… Bola som zvedavá, čo prinesie spojenie tvorby Lady Fantasy a pána Konkoľa, podľa mňa dosť – no – priam diametrálne sa odlišujúcich autorov. Poďme teda k príbehu samotnému…

Verbaska a Orys vyrastajú a dospievajú v Knautii. Ich osudy sa rozdelia. Verbaska odíde z domu, cestou sa pridá ku karaváne, ktorej veliteľ ju chce predať do nevestinca. V záchvate zúrivosti polovicu karavány vytlčie a od bielej elfky sa dozvedá, že je ghúlka. Pravdu o svojom pôvode a o tom, kým vlastne je, môže zistiť pomocou kúzelného kryštálu, ktorého polovicu však vlastní Temný pán. Ten chce získať aj druhú polovicu, aby mohol neobmedzene vládnuť nad svetom. V tom mu však chce zabrániť Orys. Ten sa po krčmovej ruvačke dostáva do väzenia a odtiaľ v spoločnosti dvoch šedých elfov do armády. Po zbehnutí sa dozvedá pravdu o svojom pôvode a o svojej úlohe v záchrane sveta pred Temným pánom. Tak, ako sa na začiatku knihy osudy Verbasky a Orysa rozdelili, tak sa na konci spájajú. Prečo? To vám nepoviem, to by ste už nemuseli čítať.

Príbeh plynie v dvoch líniách, striedavo sledujeme cestu Verbasky a Orysa. Línie sa dopĺňajú, tvoria ucelenú fabulu. Nie je to nič objavného, klasický zápas dobra so zlom. Zaujalo ma delenie elfov na bielych, šedých a temných – ghúlov a história ich rozdelenia. Trochu mi to pripomenulo bibliu – viete – anjeli, padlí anieli, diabol… Je to celkom zaujímavo postavená hierarchia. Vadilo mi používanie nárečí. Chápem, čo tým asi chceli autori docieliť, ale rusínsky, či aký dialekt to bol v závere, ma celkom rozhodil a hrubo vyrušil. Celkove sa mi zdali všetky dialógy, vedené nárečím, strašne šrubované. Pokúsila som sa prečítať ich nahlas, bežnou hovorovou intonáciou a dopadlo to neslávne. Autori zjavne nič také neskúsili. Inak by nenechali svoje postavy uzliť si jazyky. Ale inak môžem knihu označiť za príjemné fantasy.

Ozaj – viete, čo ma najviac pobavilo? Noticka Daniela Heviera na zadnej strane obálky. To o tom neakceptovaní knihy kvôli drsnosti v opisoch a erotických pasážach. Pán Hevier určite nečítal Kulhánka :) Alebo že by mu inkriminované pasáže v knihe chýbali?


Miešanci
Žáner: fantasy
Autori: Alexandra Paveková a Štefan Konkol
Vydavateľ: Epos, Bratislava
Rok vydania: 2000
Obálka: Martina Pilcerová
Počet strán: 237
Rozmer: 107×175
Väzba: brožovaná
ISBN 80–88977–25–8


20. augusta 2000
Katarína Juričová