Víťaz súťaže Ohnivé pero - jar 2022

ohnive pero
OP diplomy jar 2022


Píšte ako profesionál! Štylistický editor Umberto vám pomôže víťaziť v súťažiach.


Tohoročné jarné kolo súťaže Ohnivé pero – jar 2022, ktoré je už 30. v poradí, s predstavovaním súťažných poviedok skončilo. Od februára 2022 bolo našom webe prezentovaných 45 poviedok, čo je zatiaľ najviac za posledných 10 rokov. Čo sa týka žánrov, aktuálne kolo bolo vyrovnané, s miernou prevahou fantasy (vrátane urban fantasy) nad scifi. Pomedzi to sa prepletal horor, buď samostatne, alebo sa pripojil k jednému z hlavných žánrov. Magického realizmu bolo pomenej, autori ho očividne viac obľubujú počas pochmúrnych jesenných dní a večerov. V každom prípade, ani toto kolo sa nezaobišlo bez poviedok, ktoré odrážajú súčasný stav života, vesmíru a vôbec. Keby uzávierka jarného kola nebola vo februári ale neskôr, určite by sa našlo viac textov s vojnovou tematikou. Aj teraz sa objavili texty z prostredia slovenského fandomu. V mene autorov ďakujem všetkým čitateľom za ich priazeň a konštruktívne komentáre k súťažným textom.

Tak ako v predchádzajúcom kole, čitatelia svojím hlasovaním vybrali sedem finálových poviedok. Z nich určili poradie na prvých troch miestach porotcovia: Alexandra Pavelková – gestor a organizátor súťaže, Rastislav Weber – literárny kritik a webmaster Fandom.sk a vydavateľka i autorka Katarína Soyka.


A kto vyhral?

Víťazkou aktuálneho kola súťaže Ohnivé pero – jar 2022 sa stáva Kakrfóna Hrmlajtová, ktorá súťažila s láskavou duchárskou poviedkou Lucinka a kouzelná budka. Už tretí raz teda hlavná cena poputuje do susedného Česka.

Druhé miesto obsadil Patrik Slanina so svojím na mieru ušitým hororom o vtipnej kaši Ja, Edison a vy.

Tretie miesto získal Martin Novák so svojou neveselou verziou biblického príbehu Tři králové.


Nováčik našej súťaže píšuci pod pseudonymom teda prišiel, videl a zvíťazil. Na ďalších dvoch ocenených miestach sa vystriedali známe mená autorov, ktorí si už vybudovali právoplatné miesto na špičke Ohnivého pera.

Víťaz získava 42 eur a diplom. Poviedka na 2. mieste bude odmenená dvoma knihami a diplomom a poviedka na treťom mieste bude odmenená knihou a diplomom. Knižné ceny nám poskytli vydavateľstvá Artis Omnis, Tatran, Ikar, Albatros Media, Vydavateľstvo spolku slovenských spisovateľov a Fantom Print.

Knihu získava aj jeden z hlasujúcich, z ktorých sme vyžrebovali Jaroslava S. z Prešova.

Odovzdanie cien dohodneme s ocenenými autormi v najbližších dňoch.

Všetkým srdečne gratulujeme a ostatným prajeme veľa úspechov v ďalších kolách súťaže Ohnivé pero.


Najbližšie kolo Ohnivého pera – jeseň 2022 začína v septembri 2022. Autori môžu využiť súťažné prázdniny cibrením si svojich schopností pracovať s textom a vytvoriť čítavú, konkurencieschopnú mikropoviedku. Túto po zrelom rozhodnutí môžu zaslať e-mailom ako prílohu v textovom súbore typu .docx alebo .txt na adresu alexandra.pavelkova@fandom.sk. Ako predmet použijú heslo Ohnivé pero. Tí, pre ktorých to nie je samozrejmosťou, by sa mali v e-maili pokúsiť zmysluplne formulovať, prečo nám text posielajú. Do e-mailu tiež nezabudnú napísať názov poviedky (názov musí byť aj priamo v texte poviedky), svoje meno alebo meno, pod ktorým si prajú, aby bola poviedka uverejnená. Súťažiacim odporúčame vopred nahliadnuť do podmienok súťaže Ohnivé pero. Odporúča sa autorom vynechať z textu grafické barličky, ako sú kurzíva či bold, pretože kto nedokáže osobu, čin či jav zvýrazniť jazykovými prostriedkami, tomu už finty s písmom nepomôžu. Naopak, pomôcť by mohol tento zoznam najčastejších chýb, ktorých sa dopúšťajú autori súťažných poviedok.

Želáme autorom mnoho tvorivých myšlienok a trpezlivosti pri zavŕšení ich diel.

Zároveň ďakujeme čitateľom za doterajšiu priazeň a v Ohnivom pere sa stretneme zasa na jeseň.


Aktuálne novinky zo sútaže sa môžete dozvedieť aj na facebookovskej stránke súťaže Ohnivé pero, kde nájdete napríklad fotografie zaslaných a prevzatých cien pre súťažiacich.

Alexandra Pavelková
gestorka súťaže


Súvisiaci link

Finalisti súťaže Ohnivé pero – jar 2022


13. júna 2022
Alexandra Pavelková