Aké strašné dôsledky bude mať, ak sa jedna z najmocnejších postáv Marvelu začne pohrávať s realitou?
A je to tu. Fanúšikovia pánov mutantov samozrejme veľmi dobre vedia, že pod netradičným názvom Klan M sa neukrýva nič iné, než jeden z najzásadnejších príbehov zo sveta X-Menov združených pod Profesorom X alias Charlesom Xavierom, ktorého vo filmoch stvárnili Patrick Stewart a (v prequeloch) James McAvoy. Smelo sa tak môže postaviť po boku štvordielnej ságy Jossa Whedona Astonishing X-Men, prípadne k Uncanny X-Men: Druhé generace (výnimočnej debutom Wolverina), alebo vedľa runu od škótskeho búrliváka Granta Morrisona.
Kľúčový je z dôvodu, že nadväzuje na zásadné udalosti z komiksu, ktorý v češtine vyšiel v edícii Ultimátní komiksový komplet, konkrétne pod názvom Avengers: Rozpad. V ňom Wanda Maximoff alias Scarlet Witch utrpela psychický otras, čo v kombinácii s jej superschopnosťami viedlo k šokujúcemu prepísaniu reality. Možno by niektorým okruhom čitateľstva pomohol zorientovať sa v tomto komplikovanom svete úvodný text na začiatku Klanu M.
Ako mnohé americké mainstreamové komiksy, aj tento trpí doslovnosťou (nestačí povedať, že sme v kancelárii Wilsona Fiska, treba dodať „alias Kingpina“). Inokedy je zasa Bendis osviežujúco kontroverzný. Napríklad sa nebojí prísť s myšlienkou, že problémy s Wandou by mohla vyriešiť jej vražda. Dokonca Benďáka treba pochváliť za to, že sa vyhol inému neduhu týchto gigantických eventov, a to prehusteniu postavami. Obvykle v podobných látkach „musí“ byť prítomný každý aspoň v pár scénach, čo je v konečnom efekte únavné a kontraproduktívne. Tu tento problém (až na pár výnimiek) nie je.
Ďalšou výčitkou je, že ako Rozpad, tak i z neho vychádzajúci Klan M prichádzajú s takými silnými udalosťami, že majú presah aj do samostatných sérií iných hrdinov, prípadne na ich plné pochopenie treba mať načítanú pomerne bohatú minulosť. Tento jav však tak nejako automaticky patrí k prakticky všetkým podobným obrovským témam. Je teda otázne, či je to v komiksovej branži mínus alebo jednoducho povinnosť. Niektoré veci sú len naznačené a dokončené úplne inde. V prípade Klanu M však situácia nie je až taká alarmujúca, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Komiks sa vcelku bez výraznejších problémov dá čítať aj v prípade, že disponujete iba informáciou, že Scarlet Witch sa v minulosti postarala o zrútenie mutantského fenoménu a jeho reštart. Pretože každý koniec je logicky zároveň počiatkom niečoho nového.
Pod dielami X-Men: Rozpad a jeho pokračovaním Klan M nie je podpísaný nikto iný, než legenda komiksového sveta Brian Michael Bendis. Pán známy medzi hardcore fanúšikmi pod prezývkou „Benďák“ sa preslávil okrem iného aj tým, že sa mu svojho času podarilo resuscitovať upadajúceho pavúka a opäť z neho spraviť komiksovú megahviezdu vďaka sérii Ultimate Spider-Man (CREW vydala temer dve desiatky zošitokníh z tejto série). Napísal tiež Tajnú inváziu, kde vďaka „meničom“ Skrullom mohol postaviť proti sebe najsilnejších superhrdinov sveta. Výborne si kedysi poradil so Spajdyho občasným spolupútnikom – slepým právnikom z Hell´s Kitchen. V neposlednom rade vytvoril Alias s Jessicou Jones. Ten bol svojho času unikát, keďže proti akýmkoľvek očakávaniam spracoval motív superhrdinky ako ponurú kriminálnu noir nálož bez typických superhrdinských póz.
Určite nie je pravda, že všetko, pod čo sa „Benďák“ podpíše, sa premení na zlato. Minimálne po stránke živých dialógov a dobrej práce s postavami sa však nudiť nebudete. Jeho dialógy sú ako zo života: postavy si navzájom sem-tam skočia do reči, inokedy nedokončia myšlienku, zarazia sa uprostred vety a šikovne im do toho skočí iná postava.
Jeho X-menovskú víziu do fyzickej podoby pretavil francúzsky ilustrátor Olivier Coipel, pre ktorého nešlo o prvý príspevok do univerza obľúbených X-Menov. Kreslil už trojdielnych Avengers vs. X-Men, ktoré po česky vyšli v knihe Ultimátní komiksový komplet. Coipel si užíva urastenú jazdu, no možno prekvapí, že pri rozsahu cca 230 strán tu akčných scén v skutočnosti nie je zas až tak veľa. Jeden by pri takom enormnom množstve borcov čakal, že Klan M bude pozostávať z nonstop akcie. Len z tých najvýraznejších postáv menujme chlpatého experta na tielka a nezameniteľné účesy Wolverina, Spider-Mana, Hawkeya, Luka Cagea, Toada, Cloaka (tentoraz bez Daggerovej). Všetko výbušné typy. Napriek tomu je komiks relatívne neakčný, riešia sa skôr extrémne okamihy a vyhrotené emócie a viac sa tu rozpráva, než búrajú mrakodrapy. Nemožno sa však čudovať. Hrdinovia predsa nestoja proti armáde zlých robotov ani proti Galactusovi, ani proti vesmírnej invázii, lež ich nepriateľom je „obyčajná“ žena. A aj u tej je otázne, či je čistokrvnou záporáčkou alebo jednoducho iba ženou s obrovskými psychickými problémami a za zlo, ktoré napáchala, de facto nie je zodpovedná. To, že to Bendis napísal takto, len potvrdzuje dlhodobé presvedčenie fanúšikov Marvelu, že najsilnejšími postavami z jeho portfólia nie sú Hulk či Thor, ale psychickými superschopnosťami nadaní jedinci ako práve Wanda. Svaly totiž nie sú všetko.
Klan M v minulosti už v českom jazyku vyšiel, konkrétne v roku 2014 v spomínanej záležitosti Ultimátní komiksový komplet, ktorý je však samozrejme dlhé roky nekompromisne vypredaný. Tento rok, presne na desiate výročie, ho oživila CREW v edícii Legendy Marvel. Komiks vychádza v pevnej väzbe s prebalom a s viac ako dvoma desiatkami strán bonusov.
Hodnotenie: 70 %
Klan M (orig.: House of M)
Autor: Brian Michael Bendis
Vydavateľstvo: CREW
Rok vydania: 2024
Ilustrácie: Olivier Coipel
Jazyk: český
Preklad: Changer the Elder
Počet strán: 228
Väzba: šitá v tvrdých doskách s prebalom
ISBN: 978–80–7679–598–3
Recenzent Ivan Kučera je pod prezývkou Tron aktívny na stránkach CSFD.cz. Ivana Kučeru poznáme aj ako autora knihy Obchádza nás temnota, na ktorú tu máme recenziu, a najnovšie aj hororu Prasa, na ktorý tu máme tiež recenziu a môžete si ho kúpiť napríklad v Martinuse, pre podrobnosti kliknite na tento link.
Pod týmto linkom nájdete články od Ivana Kučeru na Fandom.sk.