Nezrealizované fandomácke filmy, 10. časť

Tremors

Čo tak skoro neuvidíme? Ak vôbec? Šestku Pirátov Karibiku a Tremors s Kevinom Baconom.


Piráti z Karibiku 6

Toto určite vznikne. Otázkou je, kedy a v akej podobe. Od premiéry zatiaľ poslednej časti – Salazarovej pomsty – ubehlo už sedem rokov. Hoci sa štúdiu podarilo vrátiť značku k zábavnému duchu prvých dielov, pokračovania sme sa dodnes nedočkali. A to napriek tomu, že snímka síce disponovala šialeným rozpočtom (odhady sa blížia k číslu 230 miliónov dolárov), ale celosvetovo ich zarobila temer osem stoviek. Prikvitol šťavnatý záporák (Javier Bardem), Depp pôsobil dojmom, že ho kapitán Čiernej perly Jack Sparrow opäť začal baviť, a obsadením nového ženského elementu tvorcovia trafili klinec po hlavičke (skvelá Kaya Scodelario mala následne silný ženský charakter v Koristi). Dokonca film obsahoval potitulkovú scénu, v ktorej sa vrátil nielen Orlando Bloom a Keira Knightley, ale i najobľúbenejší (ak uvážime, že Barbossa bol antagonista) zlosyn série Davy Jones.

Napriek tomu sa už píše rok 2024, pokračovanie stále nemáme a tento rok ani mať nebudeme, keďže ešte nepadla ani len prvá klapka. Svojho času sa v médiách skloňoval reštart s Margot Robbie, od toho ale bolo napokon úplne upustené. Po megaúspechu jej Barbie si možno Jerry Bruckheimer trieska hlavu o stôl, ktovie. Postupne sa ale ľady predsa len lámu. Začiatkom februára svet obletela správa, že štúdio je pripravené na návrat do pirátskych vôd a rado by hlavnú rolu ponúklo Ayo Edebiriovej z kuchárskeho seriálu Medveď. Aktuálne sa nevie, či má ísť o reboot alebo sequel, to druhé však skôr nie ako áno.

Johnny Depp sa síce postupne otriasava z jedného z najslávnejších a najnechutenejších rozvodov Hollywoodu a štúdiá sa prestávajú báť obsadiť ho do niečoho (hocičoho). Už pred rozvodom však zneli hlasy, že Sparrow je síce kultová postava, ale možno by nebolo od veci nasmerovať univerzum novým, sviežejším smerom. Nie vracať sa k opotrebovanej postave, ktorej herecký predstaviteľ má šesťdesiat rokov, čo by mladú generáciu platiacich divákov nemuselo nadchnúť do takej miery, aby vzali kiná útokom.

Na druhej strane, kapitán Jack Sparrow k ságe neodmysliteľne patrí. Hoci paradoxne v jednotke bol spolu s Geoffreym Rushom (Barbossa) podpornou postavou a prím hrali spomínaní Bloom a Knightley. Jeho originálny výkon ale zabodoval do takej miery, že si zvyšok série plus-mínus ukradol pre seba.

Otázkou je, ako by sa k tomu postavil sám Depp. Toho v časoch vrcholiaceho súdneho procesu štúdio Disney hodilo cez palubu. Takže sa mu ani nemožno príliš čudovať, že sa Disneym rozkmotril a nemá chuť vracať sa . Realita je ale pravdaže taká, že možno postačí pár desiatok miliónov dolárov a z rozkmotrenia sa stane nové priateľstvo. V takom prípade by ale pochopiteľne stálo za úvahu, či pre Disney to za to stojí alebo inkriminované desiatky miliónov dolárov radšej investuje do trikov, ktorých je celá pirátska sága plná. Najideálnejšie riešenie by bolo skombinovať starého Deppa s novou krvou a spraviť z toho žensko-mužský buddy movie. Tak uvidíme.

Na záver ponaučenie: ak sa rozvádzate a ste hollywoodska hviezda, snažte sa, aby to bolo čo najmenej odporné, inak to obe strany stiahne ku dnu. Deppa nielenže (dočasne?) vyrazili z Pirátov z Karibiku, ale taktiež zo série Fantastické zvery (v trojke jeho rolu preobsadili Madsom Mikkelsenom) a dá sa povedať, že na niekoľko rokov v Hollywoode skončil. Čo sa týka jeho exmanželky Amber Heard, v druhom Aquamanovi sa pre zmenu z jej kľúčovej postavy brutálnym pretáčaním a prestrihávaním stalo párminútové cameo.


Noví Tremors s Kevinom B.

Toto je vskutku unikátna záležitosť. Vráťme sa ale najskôr do minulosti. Jednotka je malý hororový kult s originálnym podzemným monštrom reagujúcim na pohyb, dominantnou výpravou púštneho mestečka s päť a pol obyvateľmi, výborným kastingom na čele s flákačskou dvojkou Kevin Bacon/Fred Ward, vynikajúcimi trikmi a maskami a svižným scenárom, ktorý je vtipný a pritom hororový. V „hadovej“ tlame by ste fakt skončiť nechceli. Hoc bol prvý diel hit, trvalo šesť rokov, kým vznikla dvojka. V nasledujúcich desaťročiach bolo natočených niekoľko sequelov, jeden westernový prequel a v roku 2003 seriál. Opraty hlavného hereckého ťahača série postupne prebral Michael Gross, ktorý si v prvej časti s chuťou zahral nezabudnuteľnú vedľajšiu rolu militantného magora Burta Gummera. Mimochodom, v 90. rokoch bola u nás jednotka známa pod kurióznym prekladom V krajine raketových červov.

Fanúšikovia však vedia, že v roku 2018 nielenže mal vzniknúť nový film, ktorý by do hry vrátil charizmatickú dvojicu Bacon/Ward… ale dokonca aj vznikol! Napriek tomu sme ho nevideli. Bacon je na IMDb do dnešných dní uvádzaný ako jeden zo šéfov výroby, film mal pochádzať z dielne hororového guru Jasona Bluma (Paranormal Activity, Insidious, posledné Halloweeny) a réžie sa chopil Vincenzo Natali (Kocka, Splice).

No a teraz ten vtip: Film reálne vznikol a v roku 2018 sa na internete objavil trailer, ktorý vôbec nevyzerá zle a skutočne mu dominoval comeback Kevina Bacona v nezameniteľnom tielku. Po technickej, respektíve trikovej stránke vyzeral materiál adekvátne. Napriek tomu sme film dodnes nevideli. A nevieme prečo. Nikto z kompetentných sa nepredbieha v súťaži poskytnúť aspoň nejaké informácie. Každopádne z toho, že je už rok 2024, sa dá vcelku jednoducho vydedukovať, že niečo nie je v poriadku. Je teda celkom dobre možné, že film buď neuvidíme nikdy, alebo až po rokoch rokúcich, keď to už bude každému jedno. Raz za čas sa stane, že je natočený film zavretý do trezoru; naposledy to postihlo vysokorozpočtovú komiksovku Batgirl s Brendanom Fraserom.

Namiesto tohto dielu Tremors sme sa v spomínanom roku 2018 dočkali plnohodnotnej šestky, kde sa po Grossovom boku vyskytol Jamie Kennedy (Randy z Vreskotov) a dej bol umiestnený do pre ságu atypického snežného prostredia.

Aktuálne je „nový“ Tremors vedený ako televízny film. Zvesti staršieho dáta uvádzali, že sme nemali mať dočinenia s normálnym filmom určeným pre kiná, ale s pilotom k plánovanému seriálu. Aktuálne sa nevie ani len to, či v snímke skutočne hral avizovaný Fred Ward. Dobové správy ho spomínali, ale v traileri buď nie je, alebo je nepostrehnuteľný. V roku 2022 zomrel vo veku 79 rokov.


Súvisiace linky

Všetky doterajšie časti seriálu Nezrealizované fandomácke filmy

Retro: Chvenie


Recenzent Ivan Kučera je pod prezývkou Tron aktívny na stránkach CSFD.cz. Ivana Kučeru poznáme aj ako autora knihy Obchádza nás temnota, na ktorú tu máme recenziu, a najnovšie aj hororu Prasa, na ktorý tu máme tiež recenziu a môžete si ho kúpiť napríklad v Martinuse, pre podrobnosti kliknite na tento link.

Pod týmto linkom nájdete články od Ivana Kučeru na Fandom.sk.


10. apríla
Ivan Kučera
Zdroj informácií