Víťaz súťaže Ohnivé pero - jeseň 2020

ohnive pero


Píšte ako profesionál! Štylistický editor Umberto vám pomôže víťaziť v súťažiach.


Tohoročné jesenné kolo súťaže Ohnivé pero – jeseň 2020, ktoré je už 27. v poradí, s predstavovaním súťažných poviedok skončilo. Od septembra 2020 bolo našom webe prezentovaných 37 poviedok. Čo sa týka žánrov, v tomto kole prevažovala fantasy ruka v ruke s subžánrom, ktorý by sme mohli označiť za magický realizmus. Menej bolo poviedok čisto v žánri scifi a čistý horor mal tentokrát naslabšie zastúpenie. Mnohé texty ale mixovali scifi s fantasy, scifi s hororom či horor s fantasy a našlo sa aj naozajstná téma postapo. V každom prípade ani toto kolo sa nezaobišlo bez poviedok, ktoré odrážajú súčasný stav spoločnosti a našli sa aj vyslovene insiderské texty z prostredia slovenského fandomu. V mene autorov ďakujem všetkým čitateľom za ich priazeň a konštruktívne komentáre k súťažným textom.

Tak ako v predchádzajúcom kole, čitatelia svojím hlasovaním vybrali sedem finálových poviedok. Z nich určili poradie na prvých troch miestach porotcovia: Alexandra Pavelková – gestor a organizátor súťaže, Rastislav Weber – literárny kritik a webmaster Fandom.sk a Erika Ena Adamcová ako literárna kritička a recenzentka.


A kto vyhral?

Víťazom jesenného kola súťaže Ohnivé pero – jar 2020 sa stáva Ján Novák a jeho scifi o odvrátenej stránke spisovateľského chlebíka Pseudonym.

Druhé miesto obsadila Simona Zelenčíková so svojou polovičnou akčnou fantasy Štipka ľudskosti.

Tretie miesto získal Martin Pollák a jeho hrdinská fantasy Heroi.


Víťaz získava 42 eur a diplom. Poviedka na 2. mieste bude odmenená dvoma knihami a diplomom a poviedka na treťom mieste bude odmenená knihou a diplomom. Knižné ceny nám poskytli vydavateľstvá Artis Omnis, Tatran, Ikar, Albatros Media, Vydavateľstvo spolku slovenských spisovateľov a Fantom Print. Vzhľadom na aktuálny núdzový stav a zákaz vychádzania na Slovensku sa však realizácia zasielania knižných odmien a diplomov oneskorí, preto prosíme výhercov zatiaľ o trpezlivosť.

Knihu získava aj jeden z hlasujúcich, z ktorých sme vyžrebovali Rastislava B. z Banskej Štiavnice.

Odovzdanie cien dohodneme s ocenenými autormi v najbližších dňoch.

Všetkým srdečne gratulujeme a ostatným prajeme veľa úspechov v ďalších kolách súťaže Ohnivé pero.


Najbližšie kolo Ohnivého pera – jar 2021 začína vo februári 2021. Autori môžu využiť súťažné prázdniny cibrením si svojich schopností pracovať s textom a vytvoriť čítavú, konkurencieschopnú mikropoviedku. Túto po zrelom rozhodnutí môžu zaslať e-mailom ako prílohu v textovom súbore typu .docx alebo .txt na adresu alexandra.pavelkova@fandom.sk. Ako predmet použijú heslo Ohnivé pero. Tí, pre ktorých to nie je samozrejmosťou, by sa mali v e-maili pokúsiť zmysluplne formulovať, prečo nám text posielajú. Do e-mailu tiež nezabudnú napísať názov poviedky (ak nie je priamo v texte poviedky), svoje meno alebo meno, pod ktorým si prajú, aby bola poviedka uverejnená. Súťažiacim odporúčame vopred nahliadnuť do podmienok súťaže Ohnivé pero. Odporúča sa autorom aj vynechať z textu grafické barličky, ako sú kurzíva či bold, pretože kto nedokáže osobu, čin či jav zvýrazniť jazykovými prostriedkami, tomu už finty s písmom nepomôžu.

Želáme autorom mnoho tvorivých myšlienok a trpezlivosti pri zavŕšení ich diel.

Zároveň ďakujeme čitateľom za doterajšiu priazeň a v Ohnivom pere sa stretneme zasa na jeseň.


Aktuálne novinky zo sútaže sa môžete dozvedieť aj na facebookovskej stránke súťaže Ohnivé pero, kde nájdete napríklad fotografie zaslaných a prevzatých cien pre súťažiacich.

Alexandra Pavelková
gestorka súťaže


Súvisiaci link

Finalisti súťaže Ohnivé pero – jeseň 2020


11. januára
Fandom SK