Recenzia – Janko Iša: Temnota z Pressburgu (Kladivák 1)

Temnota z Pressburgu - obalka

Po prečítaní Kladiváka sa objavila otázka, ako túto knihu uchopiť a ako o nej písať. Vzápätí, počas obracania knihy v ruke, sa vynoril prvý a možno aj zásadný dôvod na článok: Na literárnej scéne sa objavil nový, samostatný fiktívny svet s ohromným potenciálom pre ďalšie pokračovania. Janko Iša by v priebehu času dokázal napísať historky z alternatívnej Bratislavy rovnako ako Frank Miller svoje Sin City. Okrem komiksov by sa dala inšpirácia nájsť aj v krimi noir, PC akčných hrách, literatúre kulhánkovského typu. Treba byť pri tom, lebo sa zrodil prvotriedny popkultúrny fenomén.

Janko Iša vyhral s poviedkou Kladivák súťaž Martinus Cenu Fantázie 2015 a aj Cenu Béla za najlepší horor a do slovenskej fantastiky uviedol postavu nekompromisného, zmutovaného antihrdinu s pomerne špecifickým pohľadom na svet – prostredníctvom oceľovej ruky a minimom argumentov dokáže presvedčiť akokoľvek odolnú protistranu o vlastnej pravde. Vzhľadom na to, že obidva príbehy (poviedka aj kniha) majú epizodický charakter, nie je nevyhnutné poznať poviedku Kladivák. Kniha však pravdepodobne dostatočne čitateľov motivuje, aby si zborník Fantázia 2015 zaobstarali a doplnili svoju znalosť sveta temného Pressburgu a dozvedeli sa, ako to bolo so zlatom a Sárou. (Pozn. red.: Poviedku Kladivák si môžete prečítať aj na webových stránkach SME.)

Román začína tam, kde končí poviedka: Drsný Kladivák sa pokúša zistiť, prečo bol väznený, čo je vzácny materiál, o ktorý zvádza boj kriminálne podsvetie, a hľadá spôsoby ako prežiť všetky pokusy o jeho zabitie. Dej knihy zodpovedá štýlu písania: priamočiary, bez zbytočných odbočiek, hutný ako odstáta voda v ramene Dunaja. Vulgarizmy, silácke reči a násilie majú svoje presne určené miesto, v románe nenájdeme žiadnu nadbytočnú pasáž. Text je písaný priamo z pohľadu hlavnej postavy, čo má síce svoje obmedzenia, na ne však nedôjde, pretože rozsah knihy je vzhľadom k žánru naozaj veľmi dobre vystihnutý. Oceniť sa dá aj výborná vizuálna úprava knihy a marketingová podpora prostredníctvom webovej stránky s odporúčaniami od samých zvučných mien. Vzhľadom na potenciál sveta Kladiváka a očakávania fandomu sa už objavujú informácie o jeho pokračovaní v jeseni 2017, čo je potrebné len uvítať.

Knihu Temnota z Pressburgu môžete kúpiť napríklad aj v Martinuse momentálne so zľavou až 30 %, pre podrobnosti kliknite na tento link


Temnota z Pressburgu
Séria: Kladivák, 1. časť
Žáner: splatter
Autor: Janko Iša
Vydavateľstvo: Artis Omnis
Počet strán: 256
Rok vydania: 2016
Väzba: brožovaná
Jazyk: slovenský
ISBN: 9788089718801


Súvisiace linky

Recenzia: Temnota z Pressburgu (Richard Gullath Bojničan)

Prichádza Temnota z Pressburgu

Pozvánka: Temnota z Pressburgu zaútočí na Bratislavu

Oficiálna stránka Kladiváka

Cena Fantázie: Kladivák – Janko Iša


Viac autorových recenzií nájdete Medzi knihami.


23. marca 2017
Ján Blažovský