Fantastické tipy na týždeň 4. - 10. júla 2022

Vitajte pri prvom tohoročnom vydaní nášho prázdninového servisu, v ktorom vás budeme informovať o podujatiach zaujímavých pre fanúšikov fantastiky a alternatívneho životného štýlu. Na tento týždeň sme pre vás vybrali Da Vinciho stroje, expedíciu do praveku a stretnutie s marsonautkou zo Slovenska.


Legendárne stroje Leonarda da Vinciho

Anotácia

Interaktívna výstava predstavuje najväčšie technické vynálezy a stroje renesančného majstra Leonarda da Vinciho. Všetky exponáty sú vyrobené z dreva a podľa pôvodných nákresov majstra, ktoré sa dochovali prostredníctvom jeho denníkov. Základ výstavy tvorí 50 makiet týchto strojov. Nadstavbu tvoria ďalšie interaktívne a zábavné prvky, ktoré dotvárajú ucelený obraz života tohto legendárneho majstra.

Miesto konania podujatia: v budove bývalej Zámockej reštaurácie v tesnej blízkosti vstupu do Bojnického zámku

Termín podujatia: 15. 6. – 11 .9. 2022

Vstupné:

Vstupné je podrobne uvedené na stránke podujatia

Zdroj informácií a viac podrobností: Stránka organizátora podujatia.


Expedícia Pravek

Anotácia

Výstava zachytáva mesto Nitra a región v období praveku, a to od paleolitu po dobu bronzovú. Primárnym cieľom výstavy je ilustrovanie života pravekého človeka na území dnešnej Nitry (s regionálnym presahom). Pozornosť je upriamená na bývanie, odievanie, spôsob obživy, vieru a umenie pravekého človeka, so zámerom demonštrovať postupný rozvoj a skvalitňovanie životných podmienok, ako aj význam a účel existencie vystavených hmotných svedectiev. Ide o interaktívnu múzejnú prezentáciu, ktorá predstavuje doplnok školského vyučovania, vytvára podmienky na neformálnu edukáciu formou objektového učenia sa v priamom kontakte s autentickými nositeľmi kultúrnohisto­rického odkazu.

Súčasťou prezentácie sú na jednej strane artefakty z archeologických zbierok Ponitrianskeho múzea v Nitre, na strane druhej vyselektované a pre tento účel zhotovené repliky keramiky, šperkov a užitkových predmetov so zámerom demonštrovať metódy a spôsoby výroby, doplniť chýbajúce atribúty, ako aj zabezpečiť možnosť haptického vnímania – dotýkania sa exponátov substitučnej podoby.

Miesto konania podujatia: Ponitrianske múzeum v Nitre

Termín podujatia: 12. 5. 2022 – 30. 8. 2022

Vstupné: neuvedené

Podujatie je vhodné aj pre deti.

Zdroj informácií a viac podrobností: Stránka organizátora podujatia.


Na polceste na Mars

Anotácia

tomto podujatí sme vás na Fandom.sk už informovali, ale nezaškodí si ho pripomenúť:

Slovenská národná knižnica v Martine pozýva všetkých záujemcov do sídelnej budovy Slovenskej národnej knižnice na vedecko-popularizačné popoludnie Na polceste na Mars. Exkluzívnym hosťom bude Dr. Michaela Musilová, slovenská astrobiologička a popularizátorka vedy, bývalá riaditeľka a členka niekoľkých simulovaných misií na Mars.

Práve do Slovenskej národnej knižnice, modernej, vedeckej, kultúrnej a vzdelávacej inštitúcie sa mladá úspešná vedkyňa rozhodla situovať svoje jediné verejné vystúpenie v tomto roku na Slovensku. Počas prednášky zrekapituluje svoje pôsobenie vo vesmírnej agentúre NASA, kde sa uplatnila vďaka svojim úspešným projektom zameraným na výskum extremofylov a porozpráva o svojom novom projekte.

Čerešničkou na torte tohto popoludnia bude verejná prezentácia originálov slávnych diel z 15. a 16. storočia Galilea Galileiho, Giordana Bruna a Isaaca Newtona. Knihy, sú kvôli svojmu veku a krehkosti len veľmi veľmi výnimočne prezentované a tak sa ich určite oplatí vidieť. Hoci sú verejnosti plnotextovo prístupné v Digitálnej knižnici SNK, vidieť 400-ročné legendárne diela zakladateľov moderných prírodných vied naživo, je zážitok, ktorý internet nenahradí :-) Deťom predstavíme Digitálnu knižnicu SNK prostredníctvom klasických rozprávok.

Špičkový slovenský inovátor a konštruktér lietajúceho auta AirCar prof. Štefan Klein predstaví Martinčanom pomocou videotechniky tento unikát. Vedecko-popularizačné zameranie nášho nedeľného popoludnia doplní aj prvé slovenské mobilné planetárium, ktoré svojim premietaním vzdelávacích aj zábavných filmov (nielen) o hviezdach a vesmíre na planetárnej kupole zabaví deti aj dospelých. Nebudú chýbať ani tvorivé dielne, autogramiáda a predaj vedeckej literatúry vrátane knihy Dr. M. Musilovej: Žena z Marsu. Pre deti si množstvo zábavy prichystá požičovňa hračiek Hravonožec.

Miesto konania podujatia: Slovenská národná knižnica, Martin

Termín podujatia: 10. júla 2022 od 13. do 18. hodiny

Vstupné: zadarmo

Zdroj informácií a viac podrobností: Stránka organizátora podujatia.


4. júla
Fandom SK