Pozvánka: Na polceste na Mars

Slovenská národná knižnica v Martine pozýva 10. júla 2022 od 13. do 18. hodiny všetkých záujemcov do sídelnej budovy Slovenskej národnej knižnice na vedecko-popularizačné popoludnie Na polceste na Mars. Exkluzívnym hosťom bude Dr. Michaela Musilová, slovenská astrobiologička a popularizátorka vedy, bývalá riaditeľka a členka niekoľkých simulovaných misií na Mars.


Práve do Slovenskej národnej knižnice, modernej, vedeckej, kultúrnej a vzdelávacej inštitúcie sa mladá úspešná vedkyňa rozhodla situovať svoje jediné verejné vystúpenie v tomto roku na Slovensku. Počas prednášky zrekapituluje svoje pôsobenie vo vesmírnej agentúre NASA, kde sa uplatnila vďaka svojim úspešným projektom zameraným na výskum extremofylov a porozpráva o svojom novom projekte.

Čerešničkou na torte tohto popoludnia bude verejná prezentácia originálov slávnych diel z 15. a 16. storočia Galilea Galileiho, Giordana Bruna a Isaaca Newtona. Knihy, sú kvôli svojmu veku a krehkosti len veľmi veľmi výnimočne prezentované a tak sa ich určite oplatí vidieť. Hoci sú verejnosti plnotextovo prístupné v Digitálnej knižnici SNK, vidieť 400-ročné legendárne diela zakladateľov moderných prírodných vied naživo, je zážitok, ktorý internet nenahradí :-) Deťom predstavíme Digitálnu knižnicu SNK prostredníctvom klasických rozprávok.

Špičkový slovenský inovátor a konštruktér lietajúceho auta AirCar prof. Štefan Klein predstaví Martinčanom pomocou videotechniky tento unikát. Vedecko-popularizačné zameranie nášho nedeľného popoludnia doplní aj prvé slovenské mobilné planetárium, ktoré svojim premietaním vzdelávacích aj zábavných filmov (nielen) o hviezdach a vesmíre na planetárnej kupole zabaví deti aj dospelých. Nebudú chýbať ani tvorivé dielne, autogramiáda a predaj vedeckej literatúry vrátane knihy Dr. M. Musilovej: Žena z Marsu. Pre deti si množstvo zábavy prichystá požičovňa hračiek Hravonožec.

Vstup je voľný!Viac informácií o udalosti získate na stránke Slovenskej národnej knižnice alebo na facebookovskej stránke udalosti.


Súvisiace linky

Predstavujeme – Michaela Musilová a Lucia Lackovičová: Žena z Marsu

Recenzia – Michaela Musilová a Lucia Lackovičová: Žena z Marsu

Nahliadnite s knihou Žena z Marsu za oponu vedeckého úspechu

Rozhovor – Michaela Musilová: Choďte za svojimi snami, aj keď sa zdajú nesplniteľné, 1. časť

Rozhovor – Michaela Musilová: Choďte za svojimi snami, aj keď sa zdajú nesplniteľné, 2. časť


23. júna
Fandom SK - PR
Zdroj informácií