Bojíte sa tmy? Buďte ako Batman.

Batman sa vracia 01
Batman sa vracia 02
Batman forever 01
Batman forever 02
Batman a Robin 01
Batman a Robin 02

Existujú doslova tisícky fiktívnych superhrdinov a darebákov. Len samotné komiksové vydavateľstvo Marvel ich má v zozname sedemtisíc a konkurenčný DC viac ako desaťtisíc. Pritom popularita niektorých hrdinov a zloduchov rastie, zatiaľ čo iní postupne upadajú do zabudnutia. Najzaujímavejším z tých populárnych je určite Batman alias Bruce Wayne. Vďaka stanici AMC si v najbližších dňoch môžete pripomenúť trojicu kultových filmov, v ktorých netopierí hrdina zachraňuje Gotham City.


Batman je pôvodne komiksová postava, ktorú vytvoril vývarník Bob Kane a spisovateľ Bill Finger v roku 1939. Spolu so Supermanom je ikonickou postavou DC Comics a jedným z najslávnejších superhrdinov. Batmanovo alter ego je Bruce Wayne, americký miliardár, playboy a filantrop, ktorý sa po smrti svojich rodičov rozhodol v maske netopiera bojovať so zločinom v meste Gotham City. Na rozdiel od mnohých podobných superhrdinov, Batman nemá nijaké superschopnosti, je však fyzicky a kondične veľmi zdatný a disponuje vyspelou technológiou.

O Batmanovi doteraz vzniklo množstvo hraných aj animovaných televíznych seriálov a kinofilmov. Najmä vďaka úspechu filmových spracovaní z dielne režiséra Tima Burtona a Christophera Nolana je Batman najvýnosnejším filmovým superhrdinom všetkých čias. Je zrejmé, že myšlienka a postava Batmana boli využité na niečo, čomu ľudia na celom svete veria a čo sa im páči.


Bojovník proti strachu

Každý z nás už niekedy pocítil strach. Je to silná emócia, ktorá človeka dokáže paralyzovať a vypnúť najzákladnejšie funkcie ľudského tela a mysle. Ľudia sa celý svoj život snažia pred strachom uniknúť alebo ho prekonať. Batman je pravý opak. Svoj strach prijíma – a potom ho obráti proti tým, ktorých chce priviesť k spravodlivosti.

Na myšlienke premeniť paralyzujúci strach na silu je niečo veľmi príťažlivé. Týmto spôsobom Batman presahuje hranice. Každý človek má strach a všetci si prajú svoj strach využiť na to, aby sa stali silnejšími.


Batman ako vzor

S Batmanom sa dá identifikovať aj vďaka tomu, že bojuje proti archetypálnemu strachu z tmy. Slávny psychológ Carl Jung hovoril o archetypoch a kolektívnom nevedomí. Takto opísal, koľko ľudí na celom svete má podobné obavy a intuitívne reakcie. Medzi najsilnejšie archetypy, ktoré existujú na celom svete, patrí strach z neznámeho alebo z tmy. Je to vlastne strach z „bubáka“ – stvorenia, ktoré žije v tme a existuje, aby ublížilo tým, ktorí sú vo svetle. Batman je archetyp strachu – stvorenia, ktoré sa zakráda temnotou, ale ktorého sa nevinní ľudia nemusia báť. Práve naopak, bude ich chrániť.


Batman sa na naše obrazovky vracia vďaka televíznej stanici AMC. Niektoré z jeho najznámejších príbehov si môžete pozrieť v najbližších dňoch. Batman sa vracia v réžii Tima Burtona z roku 1992 s Michaelom Keatonom v hlavnej úlohe a ikonickou Catwoman v podaní Michelle Pfeiffer sledujte 18. 4. o 18:25 hod. Batman bojuje proti zločineckej bande cirkusových artistov pod vedením fyzicky deformovaného Oswalda Cobblepota, prezývaného Tučniak.

Batmanovi navždy (1995) od Joela Schumachera sa Val Kilmer ako Batman postaví gaunerom s menami Dve tváre a Hádankár. Dve tváre bol pôvodne prokurátor Harvey Dent, ktorému polovicu tváre postriekala kyselina. Hádankár, Edward Nygma, pracoval pôvodne pre Brucea Waynea v jeho spoločnosti, ale je to skôr šialenec ako vedec. Sledujte 21. 4. o 20:30 hod. na AMC.

Film Batman a Robin (1997) režíroval opäť Joel Schumacher. Temného rytiera tentoraz stvárnil George Clooney, ktorý bojuje proti najhoršiemu nebezpečenstvu: ľadový Mr. Freeze (Arnold Schwarzenegger) a jedovatá Poison Ivy (Uma Thurman) ohrozujú mesto. Batman musí ochrániť Gotham City pred príkrovom večného ľadu, pomáhajú mu v tom kamarát Robin (Chris O'Donnell) a krásna Batgirl (Alicia Silverstone). Sledujte 30. 4. o 20:30 hod. na AMC.


Čo ste možno o Temnom rytierovi nevedeli

  • Meno Batmanovho tajného alter ega Bruce Wayne je inšpirované dvoma historickými postavami: prvým je škótsky národný hrdina Robert Bruce a druhým Mad Anthony Wayne, hrdina americkej revolúcie.
  • Na Victoria University v Kanade je možné zapísať sa do kurzu s názvom Batmanológia. Opis kurzu znie: „Extrémna škála prispôsobivosti ľudského tela skúmaná na príklade života Maskovaného bojovníka.“
  • Hoci dnes je všeobecne prezentovaný jeho postoj nezabíjať svojich protivníkov, Batman bol pôvodne ozbrojený pomstiteľ, ktorý v komiksových časoch nepriateľov nielen strieľal, ale hádzal ich aj do kadí s kyselinou, lámal im väzy kopmi z karate a vešal na svojom batlietadle.
  • Vôbec prvý film o Batmanovi režíroval v roku 1964 Andy Warhol. Mal názov Batman Dracula. Bol však vyrobený bez súhlasu DC Comics a všetky kópie filmu okrem niekoľkých obrázkov sa stratili.
  • Spoluautor Batmana spisovateľ Bill Finger povedal, že na názov Gotham City prišiel tak, že otvoril telefónny zoznam a náhodne položil prst na „klenotníctvo Gotham.“
  • Batmanove uši sú skryté projektily, ktoré nepriateľa zasiahnu ako ostré žiletky.
  • Ben Affleck je jediný herec, ktorý bol Batmanom aj Supermanom. Batmana si zahral vo filme – Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti, Jednotka samovrahov a Liga spravodlivosti a vo filme Hollywoodland hral herca Georga Reevesa, predstaviteľa Supermana.
  • Inšpiráciami pre vytvorenie postavy Batmana boli španielsky pomstiteľ Zorro, akčný hrdina Shadow a Dracula.
  • Robina zabili fanúšikovia. Áno, to bol Joker, ktorý ubil Jasona Todda alias Robina páčidlom a nechal ho zomrieť pri výbuchu, ale boli to fanúšikovia, ktorí v ankete DC Comics hlasovali, aby táto postava zomrela. V telefonickom prieskume bolo za Robinovu smrť 5 343 fanúšikov, 5271 ich bolo za to, aby žil.

Zdroj: PR.konektor


Súvisiace linky

Retro: Batman navždy

Retro: Batman

Recenzia: Batman v Superman: Úsvit spravodlivosti


18. apríla 2019
Fandom SK - PR