Rozhovor: J. K. Rowlingová o svojej knihe Ikabog – honorárov sa vzdáva v prospech zraniteľných skupín v období pandémie

Ikabog - obálka

Ikabog je originálny príbeh z pera J. K. Rowlingovej, ktorý napísala pred viac ako desiatimi rokmi ako rozprávku pre svoje deti. Hoci mala tento príbeh veľmi rada, vždy mala pocit, že je určený iba jej rodine. Teraz sa však rozhodla o tento obľúbený príbeh podeliť a spríjemniť tak čas deťom a ich rodičom počas pandémie Covid-19. V nasledujúcom rozhovore spisovateľka hovorí nielen o tom, ako a prečo kniha vznikla, ale aj o tom, prečo sa rozhodla knihu vydať práve v tomto roku. Rozhovor nám poskytlo vydavateľsvo Ikar, v ktorom kniha Ikabog v slovenčine s ilustráciami od slovenských detí vyšla minulý týždeň.


Kedy ste napísali príbeh Ikabog a prečo ste sa rozhodli ho zverejniť až teraz?

Nápad na Ikabog som dostala pred viac ako desiatimi rokmi a napísala som ho v období medzi knihami o Harry Potterovi. Čítala som ho svojim dvom mladším deťom, keď boli vtedy ešte veľmi malé. Keď vyšli všetky knihy o Harry Potterovi, rozhodla som sa vydať knihu pre dospelých, takže stále nevydaný rukopis Ikaboga zostal v zásuvke. Ten príbeh som vždy milovala, ale ako roky plynuli a ja som bola zaneprázdnená svojou detektívnou sériou, začala som o ňom uvažovať ako o niečom, čo patrí iba mojej rodine. V uplynulých rokoch sme diskutovali o knihe a moja mladšia dcéra na mňa naliehala, aby som príbeh dokončila, ale nejako som sa k tomu nikdy nedostala. Potom prišla pandémia Covid-19. Vedela som, aké ťažké je pre mladšie deti náhle zostať doma a potom mi napadlo, že môže existovať spôsob, ako im lockdown trochu uľahčiť. Takže som Ikaboga vytiahla zo zásuvky, prečítala som si ho znova a uvedomila si, že väčšina knihy je hotová. Urobila som teda nejaké úpravy a potom som príbeh nahlas prečítala prvému publiku – svojim deťom, ktoré sú už medzičasom teenagermi. Bola som ohromená, ako veľa si pamätali a dokonca ma nahovorili, aby som vrátila späť nejaké detaily, ktoré sa im kedysi páčili. Tak som to urobila a zrazu bola kniha pripravená na vydanie!

Napadla mi myšlienka uverejniť príbeh najskôr na pokračovanie na webe úplne bezplatne, pretože som chcela, aby bol dostupný všetkým deťom. Tiež som si pomyslela, že by bolo úžasné, keby deti príbeh ilustrovali. Na webe sme príbeh preložili do mnohých jazykov, aby si ho mohlo užiť čo najviac detí na celom svete. Moje autorské honoráre z hotovej knihy sú venované mojej charitatívnej organizácii Volant na pomoc subjektom podporujúcim zraniteľné skupiny, ktorých sa Covid-19 vo Veľkej Británii ale aj na medzinárodnej úrovni obzvlášť dotkol.


Prečo ste sa rozhodli napísať rozprávku a čo vás na tomto žánri láka?

Rozprávky a bájky sú cestou, ako preskúmať večné, nadčasové témy. Všetci cítime silu minulosti a možnosť úniku kdesi v krajine mimo skutočného sveta. Tiež sa mi páči spôsob, akým sa univerzálne postavy objavujú vo všetkých kultúrach. Veľmi ma zaujíma, ako ľudia interpretujú svet podobnými spôsobmi, bez ohľadu na to, kde sa narodili a kde vyrástli. Naše mýty, archetypy a ľudové rozprávky presahujú hranice a preto ich milujem.


Aké to bolo vrátiť sa k písaniu pre menšie deti? Od čarodejníckej série ste to neurobili.

Cítila som veľkú radosť z návratu k písaniu pre deti a zo sledovania tej neuveriteľnej explózie tvorivosti, ktorú rozpútala ilustračná súťaž. Každý deň som sa tešila, že uvidím, čo mladí čitatelia vymysleli a neustále ma ohromovali a inšpirovali svojimi výtvormi. Do súťaže sa v anglicky hovoriacich krajinách zapojilo viac ako 60 000 detí. Ikabog mi pripomenul, ako veľmi rada komunikujem s mladými čitateľmi. Táto skúsenosť bola úžasná.


Foto kredit: Debra Hurford Brown © J. K. Rowling 2018


Je Ikabog politickou rozprávkou? Vnímate ho ako príbeh, ktorý v dnešnej dobe osloví čitateľov?

Myslím si, že je to nadčasový príbeh. Vždy tu boli postavy, ktoré sa podobajú mojim hrdinom. Jednou z najdôležitejších častí príbehu je pre mňa možnosť zmeny, a to aj u postáv, ktoré sa zdajú byť stratené. Národ Blahobytia musí počas príbehu dostať tvrdé lekcie, zatiaľ čo samotný Ikabog je živým stelesnením transformácie. Aj keď sa ich situácia môže niekedy javiť ako beznádejná, hrdinovia si zachovávajú presvedčenie, že stále majú moc meniť veci k lepšiemu, nielen kvôli sebe, ale aj kvôli celej krajine.


V príbehu vyčarujete živé obrazy jedla, od vynikajúcich koláčov a pečiva, cez úžasné syry až po menej príťažlivú kapustovú polievku, ktorá sa podáva v sirotinci, kde sa konzumuje mastný baraní vývar. Aká je úloha jedla v príbehu?

Jedlo predstavuje množstvo vecí: je to nevyhnutnosť aj potešenie, spôsob starostlivosti o ostatných ľudí a základ dobrého zdravia. Zvláštne je, že som jednotlivé mestá, v ktorých sa vyrábajú potraviny, vymyslela mnoho rokov pred lockdownom, no napriek tomu sa ukázalo, že mnohí ľudia si počas pandémie vytvorili nový vzťah k jedlu a k vareniu. Samozrejme, dostavili sa aj úzkosti a strach z nedostatku jedla. Jedlo v knihe Ikabog je skutočným únikom a myslím si, že ho tento rok všetci potrebujeme.


Odkiaľ sa vzal názov Ikabog?

Ikabog pochádza zo slova Ichabod, čo znamená „bez cti“ a niekedy sa prekladá aj ako „bez slávy“. V knihe to má dvojaký význam, pretože česť a sláva na chvíľu opustili malé, šťastné kráľovstvo Blahobytia a tiež preto, lebo Ikabog si myslí, že mu je jeho sláva upieraná, a keď sa s ním stretneme po prvýkrát, je pripravený konať a pomstiť sa.


Výzva, aby deti ilustrovali príbeh, prišla počas zverejňovania príbehu na pokračovanie a v knižná súťaž mala úžasnú odozvu. Prekvapilo vás to?

Zostala som ohromená nielen počtom ilustrácií, ale aj ich kvalitou. Bola som rada, že nebudem musieť súťaž hodnotiť, lebo by som si nevedela vybrať a kniha Ikabog by pravdepodobne vyšla v 20 zväzkoch, aby obsahovala čo najviac ilustrácií. Som nesmierne nadšená z víťazov a vďačná všetkým, ktorí prepožičali svoj talent tomuto projektu. Bez nich by to nebolo ono.


Autorské honoráre z knihy darujete svojej charitatívnej organizácii Trust, Volant, aby ste podporili zraniteľné skupiny, ktorých sa pandémia Covidu-19 obzvlášť dotkla. Kam financie poputujú?

Už som poskytla prvé dary mojej charitatívnej organizácii Trust, Volant, a boli určené na pomoc lekárskym a charitatívnym organizáciám v prvej línii. Chceme okamžite poslať pomoc tým, ktorí boli zasiahnutí najviac. Budúce autorské honoráre organizácia rozdelí, podľa potrieb a naliehavosti charitatívnym organizáciám pracujúcim na dlhodobejších sociálnych aspektoch pandémie. Chcem sa sústrediť najmä na skupiny, ktoré boli obzvlášť zasiahnuté vírusom a poškodením ekonomiky.


Ako ste sa vyrovnávali s izoláciou? Bol to pre vás produktívne strávený čas?

Počas lockdownu som bola veľmi produktívna. Keby ste mi minulý rok povedali, že v roku 2020 vydám dva romány, zostala by som v šoku. Okrem Ikaboga som vydala aj najnovší Strikeov román Troubled Blood. Rovnako ako všetci, aj ja som sa obávala o svojich blízkych a mala som strach z dlhodobého dopadu pandémie. Spisovatelia majú to šťastie, že môžu uniknúť do fiktívnych svetov. No nedá sa uniknúť pred skutočnosťou, že rok 2020 bol naozaj desivým rokom pre mnohých ľudí, najmä pre tých, ktorým niekto zomrel, alebo im kvôli vírusu zostali dlhodobé zdravotné následky. Samozrejme aj pre všetkých, ktorí stratili prácu a obživu. Publikovanie Ikaboga v online prostredí mi dávalo zmysel, pretože som cítila, že môžem urobiť aspoň niečo, aby som pomohla rodinám s malými deťmi, ktoré zostali uväznené doma. Dúfajme v oveľa lepší rok 2021.


O spisovateľke

J. K. Rowlingová je autorkou sedemdielnej série o Harrym Potterovi, ktorá vznikla v rokoch 1997 až 2007. Dnes je už známym faktom, že nápad napísať knihu o Harrym Potterovi dostala počas cesty vlakom, ktorý mal meškanie. Príbeh napísala v čase, keď žila v Anglicku, Portugalsku a v Škótsku, kde ho aj dokončila.

Z kníh o dobrodružstvách Harryho, Rona a Hermiony na Rokfortskej strednej škole čarodejníckej sa predalo viac ako 500 miliónov výtlačkov, boli preložené do viac ako 80 jazykov a bolo podľa nich natočených osem filmových trhákov. Okrem knižnej série napísala Rowlingová aj tri krátke sprievodné knihy určené na pomoc charite: Metlobal v priebehu vekov, Fantastické zvery a ich výskyt a Rozprávky Barda Beedla. Fantastické zvery sa neskôr stali inšpiráciou pre novú sériu filmov, ktorých autorkou je J.K. Rowlingová a hlavnou postavou magizoológ Mlok Scamander. Zatiaľ posledný film série Fantastické zvery: Grindelwaldove zločiny sa dostal na plátna kín v roku 2018. Príbeh dospelého Harryho J.K. Rowlingová rozvinula v divadelnej hre Harry Potter a prekliate dieťa, na ktorej spolupracovala s dramatikom Jackom Thornom a režisérom Johnom Tiffanym, a ktorá sa stretla s veľkým uznaním v divadlách v Európe, Severnej Amerike a Austrálii. Píše aj romány pre dospelých a pod pseudonymom Robert Galbraith napísala sériu detektívnych románov o súkromnom detektívovi Cormoranovi Strikovi, na základe ktorých vznikol televízny seriál.

J.K. Rowlingová získala množstvo ocenení a vyznamenaní vrátane Rádu britského impéria a Rádu spoločníkov cti, francúzskeho Radu Čestnej légie, Ceny Hansa Christiana Andersena, Ceny Roberta F. Kennedyho Ripple of Hope a ceny legendárneho televízneho programu pre deti britskej BBC Blue Peter Gold Badge. Intenzívne sa venuje charite prostredníctvom svojej charitatívnej organizácie Volant a je zakladateľkou detskej charitatívnej organizácie Lumos, ktorá sa zasadzuje o to, aby deti nemuseli vyrastať v detských domovoch alebo iných inštitúciách a opätovne spája rodiny.

Spisovateľkou chcela byť odjakživa a najšťastnejšia sa cíti zatvorená vo svojej izbe pri vymýšľaní príbehov. So svojou rodinou žije v Škótsku.


Súvisiace linky

Kniha Ikabog J. K. Rowlingovej s ilustráciami od slovenských detí je už na svete

Rowlingovej knižku Ikabog môžu ilustrovať aj vaše deti

Knihu Ikabog si môžete kúpiť v Martinuse momentálne so zľavou až 20 %, pre podrobnosti kliknite na tento link


Zdroj: Vydavateľstvo Ikar


16. decembra 2020
Fandom SK - PR
Zdroj informácií