Recenzia – Roland Oravský: Elpis

Elpis

Vyšetrovanie možnej vraždy nikdy nie je jednoduché. Hlavne, ak sú na svetlo vytiahnuté sprisahania a politické hry. Nepriateľov takisto nie je práve málo. Páchateľ navyše tiež ešte neskončil. A ide mu o viac ako len život jedného excentrického ved­ca.


„Čo ak si iba naprogramovaná, aby si si to myslela?“

„V tom prípade sú moje emócie oveľa menej chaotickejšie než emócie človeka.“ (str. 133)

Slovenský spisovateľ Roland Oravský sa aj tentoraz vydáva na vesmírne potulky. Ľudia kolonizovali ďalšie planéty a bežne medzi nimi cestujú. Veda a technika teda neustále napredujú a niektorí vedci zájdu ďalej, ako by sa niekto odvážil snívať. Úvod je aj vďaka tomu vcelku svižný. Čitateľa totiž privíta scéna, v ktorej dôjde pravdepodobne k pokusu o vraždu.

Na nasledujúcich stránkach sa však tempo na dlhšie spomalí. Autor sa totiž rozhodol predstaviť jednotlivých aktérov. V tomto smere ide o pomerne komorné rozprávanie. V hlavných úlohách vystupuje vyšetrovateľka Mingová, podporučík Kimairikos a vedci Chaznati Amrita a Ragon Antideus. Tých dopĺňa skromný komparz. Čitateľ sa o nich dozvedá najviac prostredníctvom ich konania. To majú sprostredkovať aj rôzne čiastkové dejové odbočky, ktoré sú miestami možno až príliš rozvláčne. No postupom strán sa ukazuje, ako presne všetko so všetkým súvisí.

Prvá tretina, a nielen tá, je takisto odborne informačne nasýtená. Oravský si dáva záležať na tom, aby čitateľovi vysvetlil všetky diagnózy, ich prejavy, liečenie a či niečo je alebo už nie je možné z hľadiska medicíny. Podobnú pozornosť sa snaží venovať aj niektorým technickým vychytávkam. No nepristaví sa pri všetkom, takže niekomu možno ostane pár nezodpovedaných otázok. Tie však nijako neovplyvňujú zážitok z prečítaného, lebo skrátka nie sú až také dôležité pre budovanie zápletky.

„Nechcela som reagovať nevhodne. Občas zabúdam na niektoré ľudské zvyky a nevediem rozhovor štandardným spôsobom. Pokojne rozprávajte ďalej, nebudem vás rušiť.“

„Štandardný spôsob?“ nerozumela Mingová.

„Myslím tým častú ľudskú potrebu hovoriť to, čo je zrejmé alebo sa dá dovtípiť. V žiadnom prípade sa necíťte nepríjemne. Asi osemdesiat percent bežného ľudského rozhovoru neobsahuje nijaké nové informácie.“ (str. 67)

Tú podporuje najmä stupňovanie napätia, ktoré je zo začiatku veľmi pozvoľné. Tempo začne byť dynamickejšie až v druhej polovici knihy. Vtedy už sú na pomyselnom stole položené všetky premenné a čitateľ si môže začať skladať mozaiku toho, čo sa asi deje. Pribudne aj niekoľko akčnejších a napínavých momentov. Tiež sú odhalení ďalší možní páchatelia a ich motivácia. Všetko prispieva k rýchlejšiemu otáčaniu stránok a keď príde vyvrcholenie, je do veľkej miery prekvapivé.

Jednotlivé vysvetlenia sú vystavané z menších a väčších odhalení. Mnohé sú však nakombinované tak divoko, že sú už na hranici uveriteľnosti. To vrhá negatívne svetlo aj na konečné rozuzlenie. Na prekážku sú aj niektoré zbytočne dlhé scény. Autor sa občas až príliš snažil, aby mu čitateľ porozumel. Následkom toho sú zbytočné dialógy vyslovene o ničom. Toto všetko nezmyselne naťahuje text. Pritom výpovednou hodnotou niektorých dlhších častí sa mnohokrát ukázala jediná krátka informácia. V tomto svetle potom viacero scén pôsobí, že sú v knihe zbytočne a čitateľ by sa bez nich hravo zaobišiel.

Román Elpis ponúka pomerne dobre rozvrhnutý kriminálny triler. Čitateľ dostane neservírovaných veľa teórií a takisto veľa dôkazov. Iste teda nebude mať núdzu o vlastné teórie o tom, čo sa v románe deje. Na prekážku môže byť pomalý rozjazd a miestami rozvláčny text. Tieto nedostatky do určitej miery kompenzuje dobrá gradácia napätia.

Hodnotenie: 60 %

Knihu Elpis si môžete kúpiť napríklad v Martinuse momentálne so zľavou 4 %, pre podrobnosti kliknite na tento link


Elpis
Žáner: sci-fi triler
Autor: Roland Oravský
Vydavateľstvo: Artis Omnis
Rok vydania: 2024
Jazyk: slovenský
Počet strán: 384
Väzba: pevná s prebalom
ISBN: 978–80–8201–228–9


Súvisiaci link

Predstavujeme – Roland Oravský: Elpis


Recenzentka Martina „Lili“ Urbanová je dlhoročnou milovníčkou a obdivovateľkou fantastiky v jej mnohých žánrových podobách. O knižných a občas aj neknižných témach rada diskutuje na svojom blogu alebo Instagrame. Pod týmto linkom nájdete všetky články od Martiny Urbanovej na Fandom.sk.\---


6. júna
Martina Urbanová
Zdroj informácií