Recenzia – Natali Fox: Katja 3 – Magické relikvie I.

Katja - Magické relikvie

Katja a Argos k sebe opäť nachádzajú cestu. Tentokrát sa však on musí vysporiadať s mocou, ktorá prebýva v tajomnom meči. Kráľovná Aria zatiaľ naberá na sile a chystá sa opantať celú krajinu.


Natali Fox sa po svojej druhej knihe Katja 2 – Zrodení z mágie podujala vydať aj prvú časť tretieho dielu tejto fantasy série. Na knihe Katja 3 – Magické relikvie I. cítiť, že kvalita textu stále stúpa. Nemusíte sa báť, či si toho z predošlých dvoch kníh pamätáte dosť. Autorka nenásilne vkladá na začiatku knihy do rozhovorov medzi postavami a deju útržky spomienok na udalosti z predošlých častí. Argos, Horan a Katja sa snažia vystopovať kráľovnú Ariu, no musia čeliť rôznym nástrahám.

V tomto pokračovaní sa autorka zameriava hlavne na vývoj vzťahu trésijskej princeznej Katje a jej priateľa Argosa. Ich vzťah sa od písania si cez pergamen, následné ochladenie a prežitia dramatických udalostí posunie na inú úroveň. Tentokrát je to Argos, kto sa musí snažiť, aby ho neprevalcovala tajomná moc. Takisto, ako sa v predošlých dieloch Katja učila nájsť v sebe magickú silu a prijať ju, aj on sa potrebuje zžiť s mečom, ktorý ovláda jeho potláčaný hnev.

Katja 3 – Magické relikvie I. je zaujímavým pokračovaním, ktoré obsahuje menej akčných častí. Preto dej plynie pomalšie ako v predošlých dieloch série, čo však nie je na škodu. Kniha je postavená hlavne na interakciách medzi postavami, pričom sa dostávame aj k romantike medzi Argosom a Katjou. Autorka však netlačí na pílu a na svoje si prídu hlavne milovníčky a milovníci slow burn romantiky. Vzťah a príťažlivosť medzi týmito dvoma sú veľmi pekne zobrazené. Kniha sa už menej venuje Katjinej mladšej sestre Aurore či ostatným postavám. Opäť sa stretneme s čarodejníkom Svarogom. Ten však tentokrát ide vlastnou cestou, na ktorej sa k nemu pridá nová postava – mladý muž menom Dajkin. Do inak temného deja tak pribudne aj pár vtipných momentov. Argosov spoločník Horan sa stále drží hlavného páru. Keďže autorke sa okolo neho darí udržiavať temnú auru, čitateľ častokrát nevie, či ho má brať ako kladnú postavu. Objaví sa tu aj gryfón Briam, ktorý je s Katjou spojený putom vzájomného čítania si myšlienok. Naproti tomu sa tu objaví pavlk Gadan pripomínajúceho vlkolaka.

Natali Fox sa vo svojej knihe Katja 3 – Magické relikvie I. snaží z Katje vytvoriť spravodlivú hlavnú hrdinku, ktorá nemá to srdce nechať akékoľvek bytosti zbytočne umrieť. Keď sa čuduje nad ľudským správaním, Briam s ňou vedie polemiku o zvykoch a pomste.

„Ľudské zvyky prenášané generáciami zväčša nezohľadňujú empatiu či zdravý rozum. Niečo robia preto, pretože to tak robili ich predkovia. Nehľadaj za tým hlbší význam či nebodaj súcit. Ty sama by si to mala poznať…Tvoj otec ťa chcel vydať za Rodgara…Je to tradícia, ktorá ťa dokonca vyhnala za hranice mesta, ale stále tradícia, ktorú sa tvoj otec, inak múdry kráľ, rozhodol dodržať. Kde tam bol súcit?“ (str. 164)

Hoci postavy sa správajú dospelejšie, tento diel stále patrí k YA literatúre. Ako správne pokračovanie prináša mnoho zvratov, odpovedá na otázky položené v predošlých častiach a zároveň kladie nové. Autorka však taktiež predstaví nové postavy a dejové linky. Keďže celý posledný diel má dokopy zhruba 800 strán, rozhodla sa ho Natali Fox rozdeliť do dvoch častí. Preto sa záver knihy Katja 3 – Magické relikvie I. komplexne nedá hodnotiť. Môžeme však povedať, že načrtáva akčné ukončenie celej série. Druhá polovica knihy by mala vyjsť už na jeseň a fanúšikovia sa majú určite na čo tešiť.

Hodnotenie: 80 %

Knihu Katja – Magické relikvie I. si môžete kúpiť napríklad v Martinuse, pre podrobnosti kliknite na tento link

E-knihu Katja – Magické relikvie I. si môžete okamžite stiahnuť v Martinuse, pre podrobnosti kliknite na tento link


Katja – Magické relikvie I.
Séria: Katja, 3. kniha
Žáner: fantasy pre mládež
Autorka: Natali Fox
Vydavateľstvo: vlastný náklad
Rok vydania: 2024
Jazyk: slovenský
Počet strán: 400
Väzba: brožovaná
ISBN: 9788057054719


Súvisiace linky

Predstavujeme – Natali Fox: Katja – Zrodení z mágie

Recenzia – Natali Fox: Katja – Prebudená mágia

Predstavujeme – Natali Fox: Katja – Prebudená mágia

Predstavujeme – Natali Fox: Katja – Magické relikvie I.


Recenzentku Valériu Scholtzovú k fantastike priviedol Harry Potter a odvtedy je vernou fanúšičkou tohto žánru. Momentálne ju baví objavovať slovenských autorov. Nájdete ju aj na blogu, Instagrame a Facebooku pod prezývkou Knižný predátor. Pod týmto linkom nájdete články Valérie Scholtzovej na Fandom.sk.


27. júna
Valéria Scholtzová
Zdroj informácií