Recenzia – Martin Jurík, Martin Luciak: Nukleus (komiks)

Nukleus

Nie každé dieťa rado číta. Darmo ho prosíme, hrozíme, množstvo slov ho odrádza. V dnešnej dobe je navyše veľa detí s poruchou čítania či pozornosti. To nás privádza takmer do patovej situácie. Čo robiť? Na jednej strane viete, že čítaním si rozšíria slovnú zásobu, učia sa pravopis, štylistiku, rozvíjajú kritické myslenie a obohacujú fantáziu. Na druhej strane je nechuť potomkov k písmenkám. Nuž a presne pre takéto prípady tu máme komiks.


Komiks je medzi mládežou nesmierne populárny. Možno aj preto, že čitateľom približuje nielen text, ale aj vizuálnu stránku príbehu. Vo vydavateľstve Artis Omnis nedávno vyšiel jeden nádherný, od Martina Juríka a Martina Luciaka. Volá sa Nukleus.


Samé nepríjemnosti

Ray je chlapec, ktorému zomrel milovaný ocko. Matka si našla priateľa, s ktorým sa Ray a jeho mladšia sestra Laura nevedia zmieriť. Neznáša, keď ten cudzí chlap u nich trávi čas. Ray sa cíti osamelý, otec mu veľmi chýba. Má však super kamaráta Bena, s ktorým trávi voľné chvíle a ktorý sa ho vždy zastane. Pretože v škole je Ray často terčom posmechu a rôznych slovných útokov.

Okrem rovesníkov šikanuje Raya motorkársky gang spolužiakov jeho najstaršieho brata. Pri jednom takom konflikte zrazu z neba zletí záhadný predmet a svet akoby vybuchol. Celú oblasť obsadí polícia a armáda. Ray má odvtedy pocit, že ho niečo sleduje. Kto alebo čo to je?

Ray s Benom plánujú zistiť, čo sa stalo. Ako sa však dá dostať do uzatvorenej oblasti? V noci sa Ray vydá hľadať odpovede. To, čo zistí o záhadnom objekte, ktorý pristál v poli, je vskutku šokujúce!

Benov otec pracuje v neďalekej jadrovej elektrárni, kde budú spúšťať nový projekt na výrobu zelenej energie. Ray s Laurou idú s ním ako návštevníci. No do elektrárne vnikli ozbrojení muži, ktorí sa neštítia ničoho. Pre koho pracujú a o čo im ide? Ben, jeho otec, Ray aj Laura sa ocitli v nezávideniahodnej situácii, ktorá môže mať ďalekosiahle následky. Majú strach o život. Netušia však, že Ray má mocného spojenca…


Tento komiks si chcete prečítať

Nukleus je skvelý príbeh. Autori sa neboja postaviť mládež pred ťažšie slová, technické termíny a otázku jadrovej a zelenej energie, smrti, mimozemšťanov aj šikany. Zároveň mladým pomáha prísť na to, čo je dôležité a správne. Obaja autori si uvedomujú, že výchova detí prostredníctvom pútavých a poučných kníh, medzi ktoré sa ráta aj komiks, je neoceniteľná. Práve prostredníctvom postáv, s ktorými sa mladší čitatelia ľahko stotožnia, pretože prežívajú rovnaké starosti, radosti a žiale, dokáže skvele formovať ich myslenie a neskoršie konanie.

Text Martina Juríka rozvíjajú fantastické ilustrácie a robia príbeh ešte pútavejším. Ich autorom je výtvarník Martin Luciak, ktorého meno je zárukou skvelej práce. Vtisol postavám podobu a skvele vystihol ich charaktery. Jeho kresby vnášajú do deja dynamiku a zároveň zvyšujú napätie a túžbu zistiť, čo sa stane ďalej. Skvelá farebnosť ladí oku, oživuje rozprávanie a zvádza otáčať stránky stále ďalej a ďalej.

Jediné, čo by dalo komiksu vytknúť, je to, že autor textu dej nezasadil na Slovensko. Komiksových príbehov odohrávajúcich sa v zahraničí je neskutočne veľa. Koľko máme však komiksov, ktoré sa odohrávajú u nás doma? Veď s domácimi reáliami sa deti veľmi ľahko stotožnia, pretože ich dôverne poznajú. Je to niečo, čo by prípadne mohli aj samé zažiť, lebo sa to deje niekde za humnami, možno, čo by kameňom dohodil. Tento fakt by mohol darovať ich fantázii množstvo podnetov a stimulov. Avšak nie je na nás, aby sme vraveli autorom, o čom majú písať a kam treba rozprávanie umiestniť…

Ak chcete svojim deťúrencom spraviť radosť a ukázať im, že čítanie môže byť napínavé, pestré a zaujímavé, Nukleus je na to stvorený. Vaši potomkovia túto nádheru zhltnú celú (aj s tvrdým obalom) na posedenie. A vy dozaista spolu s nimi… Dobrú chuť!

Hodnotenie: 95 %

Komiks Nukleus si môžete kúpiť napríklad v Martinuse, pre podrobnosti kliknite na tento link


Nukleus
Žáner: sci-fi, komiks
Autor textu: Martin Jurík
Autor ilustrácií: Martin Luciak
Vydal: Artis Omnis
Rok vydania: 2024
Väzba: pevná
Počet strán: 111
ISBN: 978–80–8201–227–2


Súvisiaci link

Podporte vydanie slovenského komiksu Nukleus


Recenzentka Erika Ena Adamcová píše recenzie pre domovský Fandom.sk, ale aj pre český portál Fantasy Planet. S jej článkami sa môžete stretnúť aj na weboch Sarden a Fantasymag. Pod týmto linkom nájdete všetky články od Eny na Fandom.sk.


9. júla
Ena
Zdroj informácií