Mnohým by sa páčilo cestovať v čase. Otázne je, k čomu by to viedlo. Do minulosti či budúcnosti by sme totiž často cestovali zo sebeckých dôvodov. Čo ak by sa niekto pokúsil zmeniť históriu? Do akej miery by jedna drobnučká zmena dokázala ovplyvniť životy ostatných ľudí? David Settle stroj na presun časopriestorom skonštruoval, vyskúšal a viedlo to ku katastrofe. Štvorica vedcov z druhej polovice 21. storočia sa snaží napraviť to, čo David pokazil. Ak by vedeli, aká neľahká to bude úloha, zrejme by si svoju misiu dobre rozmysleli…
Nájdi ma, ak to dokážeš
David Settle a Molly ušli. V ukradnutom aute, s pár vecami a všetkými peniazmi, čo dokázali zohnať, utekajú pred partiou Davidových strážcov. Kým oni túžia byť stále spolu, štyria vedci z budúcnosti sa ich snažia rozdeliť. Pre nich je dôležitý iba David. Ten vedec v ňom, o ktorom doteraz ani on sám netušil, dokáže zvrátiť zánik sveta.
Ukrývajú sa, šetria peniaze. David dokonca zvažuje predať tajomstvo dlhovekosti ukryté v jeho genóme. Trpí totiž genetickou poruchou, pre ktorú starne dvakrát pomalšie než ostatní ľudia. Hoci sú utečenci veľmi ostražití, štvorica Davidových nechcených ochrancov im je na stope.
Prenasledovatelia nechápu, že Davidovi môže unikať dôležitosť jeho poslania, tú jeho ľahostajnosť k osudu celého ľudstva. Je sebecký a ide mu iba o sex s tou dievčinou? Snažia sa aspoň využiť všetky technické vymoženosti, ktoré im fakt, že prišli z budúcnosti, umožňuje.
Driemajúci vedec
Hoci David nikdy žiadny talent na matematiku či fyziku nepreukázal, okolnosti sa zmenili. Doteraz len nemal dôvod sa nad niečím zložitým zamýšľať. Avšak teraz je ochotný pre záchranu Molly a túžbu po živote s ňou urobiť aj nemožné. Sedí nad netom, hľadá, študuje, prepočítava, zisťuje a objavuje svet vedy a to, že je schopný mu ľahko porozumieť. Prichádza s neobyčajnými riešeniami. Prekvapuje prenasledovateľov svojou vynaliezavosťou a obaja s Molly ich šokujú odvahou. A to všetko len preto, aby mohli zostať spolu. Zúfalá situácia si proste pýta zúfalé riešenia.
No slučka sa sťahuje. Vesmír berie ako narušiteľa časopriestoru už nielen Davida, teraz sú jeho nepriateľmi aj štyria vedci a Molly. A vesmír veru nemá s narušiteľmi zľutovanie. Je nutné prísť čím skôr so serióznym riešením. Kto ho nájde? Muži z budúcnosti či David? Alebo konečne nájdu spoločnú reč, spoja sily a vyriešia narušenie časopriestoru tak, aby bol vlk sýty aj ovca celá?
Veda, láska a časopriestor
Jana Plauchová vyštudovala astronómiu a molekulárnu biológiu a do príbehov vkladá množstvo skutočnej vedy a overených faktov. Preto sa časti príbehu stojace na vede, faktoch a teóriách, čítajú veľmi dobre. Možno nepochopíte všetky vedecké termíny a teórie, ktoré sú v knihe spomínané, prípadne zvyknete takéto odseky v knihách preskočiť, no lepšie je to nerobiť, pretože bez nich ťažšie pochopíte podstatu deja.
No môžete mať pocit, že práve tieto state sú rozvláčne a opakujú sa informácie, ktoré už poznáte. Rovnako časti, v ktorých vystupujú Molly a David. Opakovane premýšľajú o tých istých veciach, faktoch, udalostiach a svojich plánoch. Niektorých čitateľov to môže nudiť.
Napriek opakujúcim sa pasážam je však kniha pútavá. Čitateľky zaujme najmä vzťahová línia. Nie je to romantika v pravom slova zmysle, no je o láske, sebaobetovaní, snahe prežiť život s človekom, ktorého milujeme. Občas si kladieme otázky, čo by sme robili, keby… Keby bola celosvetová pandémia, keby prišli mimozemšťania, keby sa dalo cestovať časom atď. No odpoveď jasná nie je. Môžeme si myslieť, že sa zachováme rozvážne a s ohľadom na ostatných. Nakoniec sa z nás ale možno stane ten najsebeckejší jedinec široko ďaleko. Aj David vie, že je jediný, kto dokáže zachrániť svet pred následkami narušeného časopriestoru, ale napriek tomu je mu to jedno. Jediné, po čom túži, je obyčajný život s Molly.
Autorka zvládla viaceré presuny časom napísať tak, že sa v nich čitateľ nestráca. I keď sa zakaždým vraciame v deji späť, zostávame v obraze a vieme, čo, kedy, ako.
Tristodesať Kelvinov je skvelé pokračovanie románu Nula Kelvinov. Mohlo sa to zdať nemožné, no Jana Plauchová dokázala vo svojej predchádzajúcej knihe nájsť a otvoriť nenápadné dvierka a napísať ucelený príbeh spôsobom, aby celé pokračovanie dávalo zmysel. Okrem častí plných vedeckých myšlienok nájdete aj romantické a akčné. Či už je to vedecká hypotéza, erotická scéna, prípadne šialený beh temným lesom, všetko je napísané vkusne, realisticky a pre čitateľa zaujímavo a uveriteľne. S Davidom a Molly prežijete úteky, ukrývanie, lásku aj debaty o vážnych vedeckých témach a snahu nájsť kompromisné východisko z ich situácie. Tristodesať Kelvinov je román, ktorý vás zaujme nečakanými riešeniami aj túžbou po jednoduchom živote.
Hodnotenie: 80 %
Tristodesať Kelvinov
Žáner: sci-fi
Autorka: Jana Plauchová Vydavateľstvo: Artis Omnis
Rok vydania: 2024
Jazyk: slovenský
Väzba: pevná
Počet strán: 576
ISBN: 978–80–8201–226–5
Súvisiace linky
Recenzia – Jana Plauchová: Nula kelvinov
Predstavujeme – Jana Plauchová: Tristodesať kelvinov
Recenzentka Erika Ena Adamcová píše recenzie pre domovský Fandom.sk, ale aj pre český portál Fantasy Planet. S jej článkami sa môžete stretnúť aj na weboch Sarden a Fantasymag. Pod týmto linkom nájdete všetky články od Eny na Fandom.sk.