Príbeh o rytierovi

Brian Helgeland

Kto do teba kopijou, ty doňho… tiež! Diváci burácajú, občas spravia mexickú vlnu a vo vzduchu sa mieša pach konského potu, prachu a vzrušenia. Heroldi trúbia a po prvých rifoch sa ozývajú The Queen. Vlajky sa pyšne vzpínajú vo vetre, rovnako ako kone, bujné a sedlané vysokým sedlom. Heroldi trúbia… Ale, kde je Sir Ector? Nuž, prosím pekne, leží pod stromom, páchne a akosi sa nehýbe. A kto teda bude bojovať? A tak sa pokrývačov syn William chytá príležitosti, z panoša sa stáva nádejným mladým rytierom a bojuje za právo na lepší život (svojich kamarátov) a za lásku panien (spočiatku – ku koncu filmu už bojuje len za lásku). Kedysi William, dnes Sir Ulrich z Lichtenštajnska, v oddychovom filme Briana Helgelanda, oskarového scenáristu za L.A. Confidental…

Režisér, scenárista a producent v jednej osobe je vo filmovej branži zaujímavou figúrkou – s kolísavým osudom. V minulosti brúsil skôr po temnejších stranách bieleho plátna (a TV obrazovky) – je podpísaný pod scenármi TV série Piatok trinásteho, Nočná mora z Elm Street 4, či takpovediac kultových Príbehov z Krypty. Dostal Oscara za scenár L.A. – Confidental, no vzápätí si to pokazil scenárom k prepadáku Postman (u nás ako Posol budúcnosti). No a napokon si to v áčkovej rovine strihol priemerným Paybackom (Odplata s Melom Gibsonom), kým sa nedostal k filmu, ktorý máte možnosť zhliadnuť práve teraz – k historickej skorokomédii Rytierov príbeh…

Pravda, slovo „historickej“ musíte brať s rezervou, Brian Helgeland sa síce voľne inšpiroval Canterburskými poviedkami (Canterbury Tales) a ich autor – Chaucer – je vo filme (takmer) autentickou postavou, no inak, až na britského Čierneho princa Edwarda by ste Anglicko štrnásteho storočia hľadali vo filme márne. Sedliaci v hľadisku robia mexické vlny, Williamov herold (už spomínaný Chaucer) je skôr wrestlingovým „hecovačom“ a na plesoch sa tancuje hip hop do rytmu Golden Years Davida Bowieho. Skrátka, ak ste aspoň trochu filmový fanúšik, Rytierov príbeh vám najlepšie priblíži následovná definícia: Je to kombinácia Costnerovho Robina Hooda (lovestory a boj za práva plebejcov) a paródie á la Monty Python a svätý grál. Samozrejme, nájdete tu kopec ďalších priamych vplyvov – ale tieto dva sú najvýraznejšie.

Našťastie, režiséroscenárista nie je žiaden amatér a z kopy prevzatých ingrediencií dokázal uvariť celkom chutný guláš, varený na trojnožke akcia, romantika a humor. Príbeh sa odvíja s bradatou logikou, starou už v čase bratov Lumiérovcov (Shakespeare bol skôr :), no postavy sú vďačné, zahrané profesionálne a s chuťou. Heath Ledger (Patriot) ako William je sympaťák, jeho úsmev topí ženské srdiečka; debutujúca Tahiťanka Shannyn Sossamon (ako spočiatku panna Lady Jocelyn) je očarujúca a Paul Bettany v úlohe cholerického Geoffrey Chaucera je heroldom jedna radosť. Žiadna z postáv nie je slabinou, príjemne sa dopĺňajú a je komu držať palce.

Problémom Rytierovho príbehu je len jeho dĺžka, cez dve hodiny. Dej je totiž postavený prevažne na súbojoch v aréne a keď na seba nabiehajú dvaja jazdci po tridsiaty krát, neubránite sa krivému úsmevu a zívnutiu. Darmo, aj napriek nápaditej kamere (určite ich pár kone rozdupali) prestávajú byť rytierske súboje po hodine zaujímavé. Chápem, že bolo producentom ľúto vyhodiť kopec skutočne kvalitne nasnímaných stretov, no ak by bol tento film o pol hodiny kratší, bolo by to dielo hodné potlesku. Takto sa občas gradácia vytráca do stratena – a práve v relatívne akčných scénach. Škoda. Záver to napráva, aj na slzičky dojde, aj na zatínanie pästí a lámanie držaných palcov, no rozpačitý stred (Williamova cesta z turnaja na turnaj) oslabil celú klenbu príbehu. Nezrútila sa, no…

Dávam 7,5/10 – za nevyužitý potenciál. Bavil som sa, ale nie vždy.

A pre čitateľov Fandom.sk: Pýtate sa, prečo je film zaradený na tento server? Čo je na ňom fantastické? Nuž, po prvé, chudobný Nikto, syn pokrývača so slamou v topánkach sa stane rytierom, získa lásku takmer princeznej a priateľstvo následníka trónu. Toto už prestáva byť bežnou historickou fikciou, to je skôr surrealizmus :) A po druhé, vo filme zhliadnete postavu predsedu Československého Fandomu na Slovensku, Šimona zo 451F. ktorého osobu bravúrne zahral Mark Addy (Do naha!). Šimon na hrad! Alebo, do sedla…?


8. septembra 2001
Rastislav Weber