Fantázia 2013 - Antológia fantastických poviedok

fantazia-2013

Bibliotéka je v týchto chvíľach v plnom prúde a s ňou aj vyhodnotenie aktuálneho ročníka Ceny Fantázie. Pri tejto príležitosti uzrie svetlo sveta nový zborník poviedok. Uvidíme či prekoná tento z roku 2013.

Cena Fantázie patrí k najprestížnejším slovenským literárnym súťažiam. Jej organizátori každý rok prinášajú antológiu s najlepšími prácami v žánri sci-fi, fantasy a horor. Slovenská scéna opäť ukazuje, že sa stále vyvíja a napreduje.

Ako súťaž rástla, pribúdali texty i ocenenia, až napokon boli v zbierke 2012 takmer len ocenené poviedky. Čo bola trochu škoda, pretože editor pri takýchto typoch kníh dokáže nižšie umiestnenými poviedkami zborník vyšperkovať aj odstrániť zápach suchej štatistiky. Vzhľadom na nárast počtu strán antológie na tristo sa to teraz dokonale podarilo.

Zuska Stožická s poviedkou v roku 2013 (opäť) nevyhrala i keď ide (podľa mňa opäť) o najlepšie napísaný text. Letec do večnosti o dvoch kozmonautoch, ktorí chcú letieť do vesmíru, má plastické postavy, atmosféru i emócie. Poviedka získala aspoň tretie miesto a Cenu Bibliotéky.

Víťazný Marek Slabej však nezaostáva. Vesmírny stret civilizácií pod názvom Otázka porozumenia je napísaný svižne a čitateľsky zrejme vďačnejšie než Medzihviezdny všemocný z ročníka 2009. Jediným háčikom je fakt, že emzák je tu opísaný uveriteľnejšie než ľudskí hrdinovia. Možno to bol zámer…

Ladislav Kravčík získal tretie miesto za Ai. „Obyčajná“ sci-fi poviedka má dobré tempo, výstižne zvolený jazyk i zaujímavé prostredie burzových dílerov. Poviedka je písaná v prvej osobe a hlavnou hrdinkou je žena. Občas ale pocítite, že text predsa len písal muž. Atmosféra nadnárodných koncernov a značiek má príjemné punkové vyznenie.

Už tradične som sa bál fantasy nádielky, ale čakalo ma veľké prekvapenie. Priam obrovské. Vanessa Jóriová chodila v čase napísania poviedky údajne na základnú školu, ale Hranice jej môže závidieť väčšina dospelých. Samotným nápadom (vzoprenie sa Systému a vydanie sa na cestu cez tajomné Veľhory) možno až príliš tradičná poviedka, ale spracovaním vynikajúca. Autorka píše pútavo a rutinne zvláda vnútorné pochody a psychológiu hlavnej hrdinky. Miro Švercel (Starec a dieťa) a Róbert Hric (Kosovski Božur) prekvapujú zručnosťou pri písaní poviedok aj v dobovom jazyku. Pri oboch textoch je sympatické vyhýbanie sa klišé, hlavne preto, že píšu o dnes už pomerne častých témach slovanských božstiev či protitureckých bojov. Podobne je na tom aj Monika Herda Belicová. Jej Na pahorku víly Striebrenky možno nemá tak dobre prepracovanú psychológiu hrdinov, ale vôbec to nevadí, nakoľko ide de facto o akčnú mláťačku (niečo v štýle Červenákovej Z posvätnej vody zrodená). Ako príspevok k podžánru „porno heroic fantasy“ brilantné.

Horor si v minulých ročníkoch často pomáhal striekajúcou krvou či humorom. Tentoraz je všetko úplne inak. Jozef Harendarčík (Nekropolská linka), Ján Stopjak (Lilith) i Pavel Hlubík (Klobásy) sa nesnažia šokovať a všetci traja pomerne veľa prezrádzajú už názvami poviedok. Ich dielka sú však poctivo vystavané a práve fakt, že hororová zápletka je „len“ akýmsi korením, pôsobia texty uveriteľne. Ak máte dobré postavy, máte takmer všetko.

Okrem víťaznej trojice nájdeme v knihe ešte dve scifíčka. Janka JavorkaZabiť za kus plastu predstavuje svoju víziu postapo budúcnosti. Viac ako o príbeh ide o samotný umelý svet, ktorý je šikovne opísaný v náznakoch. Pre niekoho pôjde aj o zdrvujúcu love story, tá mi však prišla trochu menej uveriteľná. Ivana Dubcová napísala úplne klasickú časovku Stalo sa to zajtra so všetkými paradoxmi, ktorý tento subžáner prináša. Hlavný hrdina je však celkom zaujímavá postava (po našom „bohatá sviňa“) a autorka ho nešetrí. Možno aj preto finálna romantika vyznie trochu príliš sci-fi.

Na záver nájdeme predsa len aj nejaký ten úlet. Z neba nepadajú len kamene alebo čo takmer zabilo Osipa Ustašenka Jana A. Brauna je sci-fi aj fantasy. Patrí k humorným dielkam, aké sa u nás často objavovali v začiatkoch formovania fandomu, keď sa autori snažili podať pohľad na svet zo strany mimozemšťanov. Poviedka je mierne (zrejme úmyselne) nezmyslená, ale číta sa rýchlo a ľahko.

Celkovo tu máme tri veľmi dobré scifíčka, štyri originálne fantasy, tri príjemné horory a nejaký ten čitateľný zvyšok. A žiadna nuda. A aj napriek značnej dĺžke poviedok sa takmer vytratilo grafomanstvo! Neviem, čo sa stalo, ale vznikla pre mňa zatiaľ najlepšia najlepšia slovenská SFFH antológia, ktorá dokáže dorovnať aj mnohé žánrové výberovky vydávané v Čechách a na Slovensku. Ale ak sa ročník 2014 vydarí ešte viac, tým lepšie pre slovenskú fantastiku aj jej čitateľov.

Hodnotenie: 70%


Fantázia 2013 – Antológia fantastických poviedok
Vydavateľ: Fantázia media
Zostavil: Ivan Aľakša
Autor obálky: František Jablonovský
Prevedenie: Brož
Počet strán: 311
Rozmery: 105×175 mm
Rok vydania: 2013
Jazyk: slovenský


8. novembra 2014
Martin Kochlica