![]() |
![]() |
Ahojky All,
keďže sa doma a posledný týždeň už aj medzi kamarátmi nevieme dohodnúť, ani s pomocou SCS a iných dôveryhodných zdrojov, aký je rozdiel medzi detektívkou a kriminálkou, prosíme ťa o rozseknutie tejto dilemy. My sme už do toho vniesli príliš veľa vedy a kontroverzných tvrdení :-)).
Ďakujem
Nefka
Milá Nefka,
(pozn. All: Ženy, ženy, ženy… Žeby muži už vedeli všetko, a tak sa nepýtajú? Alebo sú ženy môjmu investigatívnemu naturelu bližšie ako muži… Asi by som mal uvažovať o zmene pohlavia.)
je milé, že si sa so svojou otázkou obrátila na mňa, hoci si si správnu odpoveď mohla nájsť v ktorejkoľvek učebnici, kde sa pojednáva o literárnych alebo filmových žánroch. Ale nie, ozaj nie každý je povinný poznať spamäti všetky literárne a filmové žánre a ich genealógiu. Takéto vedomosti sú povinnosťou tých, ktorí sa problematikou profesionálne zaoberajú a sú za ňu platení, a tebe len slúži ku cti, že sa o to zaujímaš tiež.
Aby som citoval klasika (Poetický slovník T. Žilku): Žáner je slovo odvodené z francúzskeho slova genre, t. j. rod. Spája umelecké diela, ktoré nesú spoločné znaky. Má invariantný (ustálený) charakter. Z pôvodných dvoch literárnych žánrov – lyriky a epiky – a dvoch aristotelovských dramatických žánrov – komédie a tragédie, sa vyvinulo veľké množstvo ďalších. Niektoré sa časom znova delia, iné sa spájajú do nových celkov. Niektoré zanikajú a iné zasa vznikajú.
V súčasnosti žánre určujeme a delíme podľa mnohých kritérií (účinok, cieľová skupina, realita kontra fikcia, atď.), pre našu potrebu zoberieme rozlíšenie v zmysle syntaktickej roviny, kde nám ako príklad rozdelenia podľa kompozície poslúžia práve dva žánre: detektívka a kriminálka.
Teda rozdiel medzi detektívkou a kriminálkou nám určuje kompozícia:
V detektívke nevieme, kto je vrah, resp. kto spáchal zločin. Prepracúvame sa k jeho odhaleniu spoločne s vyšetrovateľom, detektívom, advokátom a pod. rôznymi spôsobmi, podľa toho, ako hlavná postava na odhalení zločinca pracuje. Príkladom detektívok sú príbehy Hercule Poirota (knižné i filmové) alebo klasické prípady Sherlocka Holmesa.
Nesmieme zabúdať ani na to, že detektívka je feminínum od slova detektív, napríklad Julie Lescautová.
V kriminálke obyčajne vieme už na začiatku, kto zločin spáchal. V knihe alebo filme sledujeme postup veľakrát aj život vyšetrovateľov či polície a pozadie zločinu. V tomto žánri býva obľubou predstaviť vraha ako obeť systému alebo nejakej nešťastnej udalosti, ktorá ho donútila spáchať zločin. Divák či čitateľ sa často prichytí pri tom, že vlastne drží palce vrahovi, aby sa mu podarilo ujsť spravodlivosti. V tomto žánri viac „spolupracuje“ dvojica zločinec – vyšetrovateľ. Nezriedka aj sám policista počas vyšetrovania začína pociťovať k prenasledovanému sympatie a na konci musí riešiť dilemu, či ho usvedčiť, alebo sa vzdať svojej nepoškvrnenej kariéry. Príkladom je napríklad film Bod Zlomu režisérky Kathryn Bigelow a jeho verný obraz Rýchlo a zbesilo Roba Cohena.
Na rozdiel od detektívky, kriminálka ako samičia podoba kriminálu neexistuje. Ženský rod od slova kriminál existuje iba v slangovej podobe „basa“.
Samozrejme, dnes už ťažko nájsť čistý žáner, takže detektívka aj kriminálka sa miešajú s akčnými alebo historickými prvkami a podobne. Mám rád oba žánre. Potešilo by ma, keby ich mali radi aj zostavovatelia programových ponúk v televízii a tí, ktorí produkujú programové časopisy. Alebo keby si aspoň raz preštudovali nejakú učebnicu o filmových a televíznych žánroch.
S nádejou,
All
Trápi ťa problém, s ktorým nevieš pohnúť? Nedokážeš si poradiť v zložitej situácii? Život neustále prináša veľké množstvo otázok a iba málo odpovedí. A pritom je riešenie také ľahké: Stačí sa zveriť nášmu odborníkovi na všetko, nositeľovi doktorátu z medicíny, veteriny, psychológie, fyziky, bojových umení, vesmíru a vôbec, empatickému androidovi Allovi. Pošli svoju otázku na e-mailovú adresu all@fantazia.sk a odpovede sa dočkáš v najbližšiu možnú stredu v rubrike All to rozsekne na stránke www.fandom.sk