Recenzia – Zuzana Hartmanová: Kosti pod mechem

Kosti pod mechem

Accad obývajú mnohé bytosti, pritom k tým záhadnejším patria minotauri. Česť je pre nich všetkým. A potom je tu Kódex, súbor zákonov, ktorými sa riadia. Lenže v posledných rokoch zažívajú úpadok. Vymierajú a ako národ zanikajú. Napriek tomu pre nich existuje nádej. No cesta k spáse je tŕnistá a krvavá.


Ano, nemůžeme lhát, ale to neznamená, že nejsme sobečtí, prospěchářští tvorové. (str. 119)

Česká spisovateľka Zuzana Hartmanová sa po tretí raz vracia do svojho fiktívneho sveta. Accadské dobrodružstvá je však možné vychutnať si ako samostatné príbehy, nie je potrebné poznať dilógiu o nekromantke Nix. Tentoraz sú navyše stredobodom pozornosti minotauri. Legendami opradené kmene s kultúrou, zvykmi a vlastnou históriou. Čitateľ má na stránkach knihy možnosť spoznať ich a zistiť, či tieto stvorenia čaká aj nejaká budúcnosť.

Podobne ako autorkina prvotina Noční labuť, aj v tomto prípade ide o poviedkový román. Navyše je odetý do hávu hrdinskej fantasy. V tomto smere sa núka takmer klasický námet o spáse, zrade a cti, s prímesou lásky a túžbou všetkých zachrániť. Tento výpočet tvorí základné predpoklady daného žánru. Napriek tomu sa nedá tvrdiť, že by Harmanová napísala typický hrdinský kúsok.

Zdá sa totiž, že zvážila svoje možnosti a rozhodla sa, že využije viacero spôsobov, ktorými môže čitateľa zaujať. V prvom rade je to výber samotných minotaurov. Hrdej rasy čestných bojovníkov, ktorí nedokážu klamať, vždy držia slovo a žijú určitým spôsobom. Zväzujú ich dávne tradície a zákony, prípadné spory riešia súbojmi. Dopĺňajú ich ženy liečiteľky a šamanská mágia.

„Dnes už ale čest neznamená více než život,“ zamumlal Nerghan takřka neslyšně. „Muži už nejsou ochotni obětovat se pro slabší. Vplížila se mezi nás lež a nahlodala to, kým jsme. S ní přišel klam a sváry. Věci, které dřív něco znamenaly, jsou dnes jen odrazem zašlé slávy. Časy z tvých příběhů už dávno odešly.“

Belariel se usmál. „Mýlíš se. Sedím tu teď s mužem, který tu dávnou slávu může obnovit.“ (str. 240)

Takisto nejde o úplne inovatívne prvky, ale dokopy fungujú. Pravdepodobne najväčšou výhodou knihy je jej stručnosť a epizodickosť. Dejová linka pritom začína zdanlivo na konci. Vidíme, ako dopadne cesta bojovníka, a nejeden čitateľ sa začne pýtať, či sa má obťažovať aj za stranu šesťdesiatpäť. Prvá časť knihy predsa namaľovala obraz toho, čo sa už stalo.

No až opisy ďalších udalostí tie výjavy dokreslia. Ich prostredníctvom autorka vysvetľuje motiváciu, predstavuje aktérov a hlavne prehlbuje tragédiu všetkých udalostí. Je stručná a výstižná. Tiež preskakuje z príbehovej súčasnosti do minulosti. Nezdržiava sa zbytočnosťami a nemá nutkanie čitateľa zbytočne vodiť za ruku. Ukáže mu len smer a vyšle ho na cestu, podobne ako svoje postavy.

K tomu núka pomalšie i rýchlejšie okamihy, surovú akciu i zamyslenia. A keď čitateľ otočí poslednú stranu, uvedomí si, že záver, hoc ho už poznal, vníma úplne inak. Pretože tie kontúry naznačené v úvode sú zrazu vyfarbené a núkajú iný druh obrazu. Plného emócií a tiež zvedavosti, či ide o definitívny koniec alebo ho ešte protagonisti dokážu zvrátiť.

Poviedkový román Kosti pod mechem neponúka inovatívne poňatie hrdinskej fantasy. Hartmanová napísala skôr klasického žánrového reprezentanta. Napriek tomu ale dokáže zaujať. Tým, ako vystavala dej. Stavila na stručnosť a údernosť. Nebála sa byť drsná, hoc nie vždy prostredníctvom krvavých momentov. Dokázala čitateľa držať v napätí. A tým, že sa zamerala na postavy, ponúkla o niečo hlbší zážitok.

Hodnotenie: 90 %

Knihu Kosti pod mechem si môžete kúpiť napríklad v Martinuse, pre podrobnosti kliknite na tento link

E-knihu Kosti pod mechem si môžete okamžite stiahnuť v Martinuse, pre podrobnosti kliknite na tento link


Kosti pod mechem
Séria: Kosti pod mechem, 1. kniha
Žáner: hrdinská fantasy
Autor: Zuzana Hartmanová
Vydavateľstvo: Host
Rok vydania: 2024
Jazyk: český
Počet strán: 362
Väzba: mäkká
ISBN: 978–80–275–2010–7


Recenzentka Martina „Lili“ Urbanová je dlhoročnou milovníčkou a obdivovateľkou fantastiky v jej mnohých žánrových podobách. O knižných a občas aj neknižných témach rada diskutuje na svojom blogu alebo Instagrame. Pod týmto linkom nájdete všetky články od Martiny Urbanovej na Fandom.sk.\---


11. apríla
Martina Urbanová
Zdroj informácií