![]() |
Často počúvame vety typu: Keby muži rodili, pôrodníctvo by hneď vyzeralo inak. Je to však tak? Čo ak patriarchát vystrieda jednoducho matriarchát?
Kniha Vaky je prvotinou autorky Zdenky Kollárovej. Ponúka bizarný a zvláštny pohľad na svet, kde sa tradičné rodové roly obrátia hore nohami. Ženy síce dokážu otehotnieť, no z bezpečnostných dôvodov sa plod v treťom mesiaci presúva do rodiaceho vaku muža. Ten majú prioperovaný už od mala a rodiť môžu raz, nanajvýš dvakrát v živote. Autorka tak čitateľovi predkladá futuristickú víziu spoločnosti, v ktorej muži preberajú úlohu nositeľov života a starajú sa o domácnosť, zatiaľ čo ženy dominujú vo vede, športe a politike.
Hlavná hrdinka, novinárka Zora Zajíčková, sa ocitá v nečakanom víre udalostí, keď jej manžel Martin príde tesne pred prenosom embrya o rodiaci vak. Zoru, zvyknutú na kariérny život, vyhľadá istá žena, ktorá jej ponúkne kacírske riešenie. Zora sa ocitá v nebezpečenstve, keď sa rozhodne porušiť pravidlá a donosiť dieťa sama. Potýka sa pritom s vecami, nad ktorými nikdy nepremýšľala. V ich realite si už nik nepamätá, že pôvodne rodili deti ženy. Autorka vykresľuje Zorin vnútorný boj s vlastnou ženskosťou a mužnosťou, ako aj jej zápas s matriarchálnymi normami, ktoré v tomto svete vládnu. Mohol by mať jej rebelantský manžel okrem starostlivosti o domácnosť aj skutočné ambície? Zisťuje, že jeho nesúhlas so systémom zjavne nebol len chvíľkovým koníčkom.
Autorka si pred seba položila veľký kus koláča. Téma je aktuálna, rozdiely medzi pohlaviami priepastné. Autorka otočila rolu muža a ženy a premisu stavia na tom, že záleží len na spôsobe výchovy detí. Malým chlapcom sa od mala vštepuje empatia, starostlivosť o iných a domácnosť. Ženy sú naproti tomu dravé, obsadzujú vedúce pozície a mužský príliš nežný prístup ich odrádza od toho, aby ich chceli prijať do práce či povýšiť. Často muža odmietnu prijať do zamestnania len preto, že sa pravdepodobne bude chcieť stať otcom.
„Muži sú predsa jemné stvorenia, nemajú vyššie ambície, ako venovať sa domácnosti a deťom. Nemajú predpoklady, aby vykonávali náročnú prácu, ktorá si vyžaduje sústredenie sa na viac úloh naraz, či jemnocit, aby zvládali nuansy každodenného rozhodovania.“ (s. 10)
Kniha ponúka odvážny a provokatívny koncept, ktorý otvára dôležité diskusie o rodových rolách a spoločenských normách. Avšak, spôsob, akým je tento námet spracovaný, môže byť pre niektorých čitateľov náročný. Autorka sa sústreďuje najmä na prezentáciu myšlienok a komentárov, čo vedie k tomu, že postavy pôsobia skôr ako nástroje na vyjadrenie týchto ideí, než ako plnohodnotné osobnosti. Do hlavy vidíme iba Zore, a tak sa dostávame len k jej názorom na dianie v jej okolí.
Monologický štýl rozprávania a časté vsuvky v kurzíve, ktoré vysvetľujú pozadie revolúcie, tiež pôsobia ako prerozprávanie udalostí, ktoré čitateľ pasívne prijíma. Aj napriek množstvu úvah a vsuviek pôsobí rýchlosť zmeny v spoločnosti neuveriteľne. Ženy samé boli pod tlakom zákonov, vzbúrili sa a nanútili mužom rodiace vaky. Napriek zaujímavému námetu a aktuálnym témam, ktoré kniha otvára, by si príbeh zaslúžil komplexnejšie spracovanie. Hlbší rozvoj postáv, ich motivácií a vzájomných vzťahov by obohatil čitateľskú skúsenosť a zvýšil celkovú pôsobivosť knihy.
Kniha Vaky bezpochyby vyvoláva silné emócie a núti k zamysleniu. Ak vám neprekáža špecifický štýl autorky, no rozhorčuje vás zobrazená nespravodlivosť, pripomeňte si, že aj v súčasnosti žije mnoho žien s pocitom, že ich telá sú ovládané spoločenskými normami a pravidlami.
Hodnotenie: 70 %
Knihu Vaky si môžete kúpiť napríklad v Martinuse, pre podrobnosti kliknite na tento link
E-knihu Vaky si môžete okamžite stiahnuť v Martinuse, pre podrobnosti kliknite na tento link
Vaky
Žáner: sci-fi
Autorka: Zdenka Kollárová
Vydavateľstvo: Artis Omnis
Rok vydania: 2024
Jazyk: slovenský
Počet strán: 200
Väzba: pevná
ISBN: 9788082012524
Súvisiaci link
Predstavujeme – Zdenka Kollárová: Vaky
Recenzentku Valériu Scholtzovú k fantastike priviedol Harry Potter a odvtedy je vernou fanúšičkou tohto žánru. Momentálne ju baví objavovať slovenských autorov. Nájdete ju aj na blogu, Instagrame a Facebooku pod prezývkou Knižný predátor. Pod týmto linkom nájdete články Valérie Scholtzovej na Fandom.sk.