Recenzia – William Gibson: Neuromancer (audiokniha)

Neuromancer

Dvadsaťštyriročný Case spravil veľkú chybu. Snažil sa odrbať šéfa, a tak skončil s doživotnými následkami. Už nikdy sa nepripojí do matrixu, navždy mu ostane len telo, mäso s prízemnými potrebami.


Neuromancer od Williama Gibsona je literárnym predchodcom kultoviek ako Matrix, Ghost in the Shell či hry Cyberpunk 2077. Vlastne asi celého kyberpunkového žánru. Bol odmenený cenou Hugo, Nebulou a Pamätnou cenou Philipa K. Dicka.

Vypočujte si ukážku z audioknihy Neuromancer

Hoci doba pokročila a my sme dnes bližšie ku kyberpriestoru, ako bol sám autor v roku 1984, Neuromancer stále ostáva knihou pre odvážnych.

Je to tak z viacerých dôvodov:

  1. autor poriadne nič nevysvetlí, hodí nás rovno do deja
  2. nemáme čas poriadne spoznať postavy
  3. autor používa slang budúcnosti, ktorý sa ťažko sleduje
  4. detektívna/kri­minálna zápletka – ak sa čitateľovi ťažko orientuje vo svete, nebude ho veľmi zaujímať, prečo osoba X spáchala atentát na postavu Y

Náročné sú aj mnohé opisy situácií, v ktorých sa postavy ocitajú, a predmetov, čo používajú. Niekedy pôsobia vágne, akoby ani sám autor nevedel, ako má daná scéna vyzerať, a nechával predstavu čisto na nás. Predsa len túto knihu vydali pred štyridsiatimi rokmi, keď sa mnohé výpočtové technológie ešte len rodili. Vek knihy cítiť napríklad aj na značkách elektroniky. Momentálne dominujú americké giganty, v tých časoch však bolo jasným favoritom Japonsko.

Kniha je temná, plná kriminality a hackovania v kyberpriestore. Ocitneme sa v mestách ako Tokio, Bagdad a New York. Postavy sa potĺkajú Sprawlom, časťou mesta rozrastajúcou sa bez ladu a skladu do diaľky na metropolitnej osi Boston – Atlanta. Case je síce mladý muž, no väčšinou v jeho mysli nachádzame nechuť k vlastnému telu, odpútavanie sa od reality a prežívanie v kriminálnom podsvetí. Ženské postavy tu nemajú na ružiach ustlané a často sú terčom obťažovania. Svoje o tom vie aj samurajka Molly, ktorá má za úlohu priviesť Casea k novému šéfovi Armitageovi. Pod prísľubom toho, že dajú Caseovi do poriadku telo a prinavrátia mu možnosť pripojenia sa do matrixu, sa však skrýva špinavá práca.

Neuromancer sa v češtine počúva veľmi dobre. Pre lepšie pochopenie deja však odporúčame začať tlačenou verziou. Škoda len použitia slova silikon, namiesto křemík (angl. silicone). Vznikajú tak paradoxné asociácie, ako napríklad pri postave „so silikónom v hlave“, pričom sa nemyslia jej povrchné kvality, ale výpočtová sila. Herec Jan Teplý ml. je výborným rozprávačom, postavy vďaka jeho interpretácii pôsobia hodnoverne. Hudobné vsuvky s prvkami elektroniky výborne dopĺňajú kyberpunkovú atmosféru a snažia sa vytvárať zmysluplné predely medzi jednotlivými časťami textu, ktoré sú veľakrát extrémne krátke. Ocenenie si zaslúži aj výber futuristicky komiksovej obálky vytvorenej Josanom Gonzalezom.

Ak ste fanúšikmi vyššie spomínaných záležitostí ako Matrix a Cyberpunk 2077 alebo sa len radi ponárate do predstáv o technickej budúcnosti, dajte tejto klasike šancu. Mnoho priekopníckych kníh otvára témy a obrazy, ktoré síce nie sú v očiach dnešného čitateľa dokonale spracované, položili však základy žánrom a predstavám o tom, čo nás možno čaká.

Hodnotenie: 70%

Audiokniha Neuromancer je okamžite dostupná na Audiolibrix

Audioknihu Neuromancer si môžete okamžite stiahnuť napríklad aj v Martinuse, pre podrobnosti kliknite na tento link


Neuromancer
Séria: Sprawl 1
Žáner: sci-fi
Autor: William Gibson
Vydavateľstvo: OneHotBook
Rok vydania: 2024
Jazyk: český
Interpreti: Jan Teplý ml.
Formát: MP3 na stiahnutie (697 MB)
Dĺžka: 12 hodín a 38 minút


Súvisiace linky

Recenzia – William Gibson: Neuromancer

Predstavujeme – William Gibson: Neuromant


Recenzentku Valériu Scholtzovú k fantastike priviedol Harry Potter a odvtedy je vernou fanúšičkou tohto žánru. Momentálne ju baví objavovať slovenských autorov. Nájdete ju aj na blogu, Instagrame a Facebooku pod prezývkou Knižný predátor. Pod týmto linkom nájdete články Valérie Scholtzovej na Fandom.sk.


4. júna
Valéria Scholtzová
Zdroj informácií