Recenzia – V. E. Schwab: Zaklínanie svetla

Zaklínanie svetla

Postavy si po rušných udalostiach užili trochu domnelého pokoja. No ako to už býva, išlo len o ticho pred búrkou takou príšernou, že ju možno nikto z nich neprežije.


Život netvoria voľby. Tvoria ho obchody. Niektoré sú dobré, iné zlé, ale všetky niečo stoja. (str. 101)

Americká spisovateľka V. E. Schwab čitateľa tretí raz berie na výlet do paralelných Londýnov. Druhý diel Stretnutie tieňov zafungoval ako mostík. Aktéri sa spamätávali z toho, čo sa stalo a opatrne pokračovali vo svojich životoch. Od prvej strany tretej knihy je však jasné, že ich žiadny zaslúžený pokoj ešte nečaká. Udalosti nasledujú v rýchlom slede za sebou. Srdcervúce straty, dychberúce naháňačky, ale aj vyostrené boje spôsobia, že dej veľmi rýchlo napreduje.

Tempo je vyslovene vražedné. Je jasné, že stačí málo, aby prišla neodvrátiteľná katastrofa. Aj keď po úvodnej tretine všetko predsa len spomalí, atmosféra je napätá. Pretože všetkým dochádza čas. Čitateľovu pozornosť opäť napomáha udržať aj časté striedanie rozprávačov. Z Bieleho Londýna do Sivého a naspäť do Červeného. Svoj priestor dostávajú hrdinovia, ale aj možní zloduchovia. Navyše sa bližšie predstavia aj tí, ktorí doteraz skôr postávali bokom so zvyškom komparzu.

Schwab sa teda aj v tejto časti zameriava hlavne na postavy. Preskúmava ich silné aj slabé stránky a predstavuje ich motivácie, takže nikto nie je len zlý alebo len dobrý. Uprostred toho všetkého stoja Kell, Lila, Rhy a s nimi Alucard a ďalší. Účasť niektorých na hlavných udalostiach je pritom prekvapivá. No práve vďaka tomu ešte väčšmi vyniknú všetky tie charakterové premeny. V porovnaní s prvým dielom Tmavší odtieň mágie niektorí zažili obrat doslova o stoosemdesiat stupňov. Avšak vďaka pozornosti, ktorú autorka venovala detailom a opisom, sú tieto zmeny uveriteľné.

Arnézčania mali desiatku spôsobom, ako povedať vitaj, no ani jedno slovo vyjadrujúce zbohom. Keď sa mali cesty ľudí rozísť, niekedy si povedali vas ir, čo znamená v meiri, no častejšie sa lúčili slovom anoshe – do ďalšieho dňa. (…) Anoshe prinášalo útechu. A nádej. A silu nechať ísť. (str. 627)

Podobne ako v predchádzajúcich dieloch, aj v tomto je silná dobrodružná linka. Aktéri sa musia spojiť a vybrať sa na ďalekú cestu, aby niečo dosiahli. Aj táto ich snaha je zatienená problémami a úkladmi, čo len pomáha gradovať napätie. Pretože v tom istom čase sledujeme boje na viacerých frontoch.

Schwab je voči svojim hrdinom vyslovene neúprosná. Skúša ich odhodlanie a nebojí sa ani zabíjať. Navyše dokáže viackrát prekvapiť. Celkové smerovanie deja je pomerne nepredvídateľné, keďže do pozície záchrancu posúva viacerých. Veľkolepé finále je teda nečakané, dramatické a má svoju cenu. Je totiž nielen výsledkom bojov, ale aj neľahkých rozhodnutí s nie vždy príjemnými následkami. Napriek istej horko-sladkej príchuti má však čitateľ v závere pocit, že jeho trpezlivosť bola odmenená.

Román Zaklínanie svetla je výborným zakončením dobre rozvrhnutej trilógie. Autorka strávila veľa času budovaním prostredia, ale hlavne aj charakterov postáv. V záverečnom diele dokázala vyvážiť akčné časti s tými pomalšími, opisnými. Vďaka svojej obratnosti navyše skvele gradovala napätie a až do posledných chvíľ nebolo jasné, ako to všetko dopadne. Napriek tomu stále platí, že trilógiu ocenia skôr tí trpezlivejší.

Hodnotenie: 90 %

Knihu Zaklínanie svetla si môžete kúpiť napríklad v Martinuse momentálne so zľavou 5 %, pre podrobnosti kliknite na tento link

E-knihu Zaklínanie svetla si môžete okamžite stiahnuť v Martinuse, pre podrobnosti kliknite na tento link


Zaklínanie svetla (orig. A Conjuring of Light)
Séria: Odtiene mágie, 3. kniha
Žáner: portálová fantasy
Autor: V. E. Schwab
Vydavateľstvo: Slovart
Rok vydania: 2024
Jazyk: slovenský
Prekladateľ: Dominika Weinstock
Počet strán: 640
Väzba: pevná s prebalom
ISBN: 978–80–556–64545


Súvisiaci link

Predstavujeme – V. E. Schwab: Tmavší odtieň mágie

Recenzia – V. E. Schwab: Tmavší odtieň mágie

Recenzia – V. E. Schwab: Stretnutie tieňov


Recenzentka Martina „Lili“ Urbanová je dlhoročnou milovníčkou a obdivovateľkou fantastiky v jej mnohých žánrových podobách. O knižných a občas aj neknižných témach rada diskutuje na svojom blogu alebo Instagrame. Pod týmto linkom nájdete všetky články od Martiny Urbanovej na Fandom.sk.\---


3. júla
Martina Urbanová
Zdroj informácií