Recenzia – Naomi Noviková: Smrtící vzdělání

Smrtící vzdělání

Scholomancia nie je škola ako každá iná. Deti tu síce študujú, ale chýbajú učitelia. Alebo akýkoľvek iný dozor, ktorý by ich chránil. Internát je totiž plný nebezpečných príšer. Malefikárie sa zakrádajú chodbami a hľadajú ďalšiu obeť. Tie najhoršie čakajú na večeru v promočnej sieti. Záverečné skúšky sú doslova boj o život. Zmaturuje len ten, kto prežije.


Když mi Orion podruhé zachránil život, rozhodla jsem se, že musí zemřít. (str. 9)

Americká autorka Naomi Noviková stvorila veľmi nebezpečný svet. Akoby zobrala vyhlásenie o tom, že stredná škola je mínové pole, a premenila ho na skutočnosť. Avšak ani miesto, kde neexistuje učiteľský zbor, nie je úplne anarchistické. V skutočnosti ho zväzujú prísne pravidlá. Žiadne prechádzky po chodbách po večierke. Ani návštevy v izbách. Lebo čím viac vás bude na jednom mieste, tým skôr vás zabijú. Plňte zadané úlohy, inak vás škola nepustí do jedálne.

Aj z tohto dôvodu študenti uzatvárajú rôzne dohody a vytvárajú združenia. Niektorí sa držia svojich enkláv – mocenských zoskupení, ktoré pripomínajú čarodejnícke spolky. Iní sa snažia zabezpečiť si v nich miesto. Ohurujú svojich spolužiakov, snažia sa predviesť v tom najlepšom možnom svetle. No a potom je tu Galadriel, preferujúca oslovenie El.

Keďže okolo seba šíri doslova temnú auru, ostatní sú voči nej nepriateľskí. Považujú ju za malefiku. Teda za niekoho, kto získava manu tým, že vysáva ľudí okolo seba. Alebo ich rovno vraždí. Najhoršie predpoklady ostatných vlastne Galadriel sama podporuje, keďže má povahu podobnú ježkovi. Len s tým rozdielom, že prípadných odvážlivcov pichá sarkastickými poznámkami a negativistickým prístupom.

Máma prostě tvrdí, že je příliš snadné označit za špatné lidi, a ne jejich volby. Pak prý lidi můžou sami před sebou ospravedlnit, že se rozhodují pro zlo, můžou přesvědčit sami sebe, že za to vlastně nemůžou a že jsou ve své podstatě slušní. No dobře, budiž, ale já jsem toho názoru, že když se někdo opakovaně rozhoduje pro zlo, dá se po určité době docela oprávněně použít zkratka a označit ho za zlého člověka, který by už k dalším rozhodnutím neměl ani dostat šanci. (str. 159)

Jej cynický pohľad na svet je to, čo má čitateľ možnosť najviac preskúmať. Vďaka tomu je z El v niektorých momentoch zábavná hlavná hrdinka. Zároveň to z nej ale robí absolútne nevhodného rozprávača. Zo všetkého najviac má tendenciu túlať sa v myšlienkach. Začne síce vysvetľovaním problému A, ale nakoniec skončí pri Z. Čitateľ sa vďaka tomu síce veľa dozvie o jej názoroch a postojoch, no už oveľa menej o fungovaní sveta.

Vysvetlenia sú teda skôr občasné a náhodné. Je potrebné dať si ich do súvislostí. Aj preto hlavne prvá polovica knihy pôsobí trochu zahlcujúcim dojmom. El síce rozpráva a premýšľa, ale nie je jasné, čo to má spoločné s príbehom a kam vôbec dej smeruje. Až po prečítaní niekoľkých kapitol zo všetkého vyplynie, že v tejto knihe dej vlastne ani nie je dôležitý. Autorka neopisuje ďalšiu zúfalú záchranu sveta. Nejde o rozprávanie o vyvolenej, z ktorej sa zo dňa na deň stane celosvetová senzácia. Ak vôbec niečo, tak El má svet zničiť, nie spasiť.

V skutočnosti sa má čitateľ pri čítaní skôr zabaviť. Nenájde tu žiadne veľké morálne presahy. Len El, jej uštipačnú myseľ a školu, čo sa všetkých snaží zabiť. No a potom je tu Orion, chalan odhodlaný všetkých zachraňovať. Nebyť niekoľkých vyslovene akčných scén, pôsobila by kniha ako svojho druhu beletristický životopis. S rozprávačom, ktorý rád zavádza. No a potom sa, na konci poslednej kapitoly, objaví varovanie. Až táto výstraha naznačuje, že séria predsa len ponúkne aj niečo veľkolepejšie. Čím sú, koniec koncov, známe všetky Novikovej knihy.

Kniha Smrtící vzdělání je vcelku špecifickým kúskom. Pomerne jednoduchý dej a celková takmer až humorná atmosféra z nej robia oddychové čítanie. Lenže hlavná hrdinka, pichľavá a cynická El, z nej robí v istom zmysle jedinečný zážitok. Čitatelia obľubujúci sarkazmus sa budú dobre baviť. Tí o čosi menej tolerantní budú väčšinu času skôr trpieť. Koniec však naznačuje, že ide o istý druh experimentu, ktorý otvára dvere k niečomu väčšiemu.

Hodnotenie: 85 %

Knihu Smrtící vzdělání si môžete kúpiť v Martinuse, pre podrobnosti kliknite na tento link

E-knihu Smrtící vzdělání si môžete okamžite stiahnuť v Martinuse, pre podrobnosti kliknite na tento link


Smrtící vzdělání (orig. A Deadly Education) Séria: Scholomancie 1
Žáner: temná young adult fantasy
Autorka: Naomi Novik
Vydavateľstvo: Host
Rok vydania: 2021
Jazyk: český
Prekladateľ: Veronika Volhejnová
Počet strán: 352
Väzba: mäkká
ISBN: 978–80–275–0748–1


Recenzentka Martina „Lili“ Urbanová je dlhoročnou milovníčkou a obdivovateľkou fantastiky v jej mnohých žánrových podobách. O knižných a občas aj neknižných témach rada diskutuje na svojom blogu alebo Instagrame. Pod týmto linkom nájdete všetky články od Martiny Urbanovej na Fandom.sk.


22. septembra
Martina Urbanová
Zdroj informácií