Recenzia – Martin Hatala: Pliaga – Historky z Brahna II

Pliaga

Opäť sa vraciame k osobitému Brahnu a jeho ešte osobitejším obyvateľom. Ak ste si obľúbili romány stand up komika Martina Hatalu, máte sa na čo tešiť. Návrat do tohto mestečka vám bude veľmi povedomý. Nie preto, že sa už v Brahne a okolí dobre vyznáte. Ale pre udalosti, s ktorými sa muselo popasovať…


Zaplať a bež

Do Brahna jednej noci vstúpila Pliaga. Zaplatila mýto, takže mohla. Nikto jej nebránil. Šuchtavým krokom si prešla mesto a pustila sa do práce. Od tej chvíle sa v mestečku zmenilo úplne všetko.

Obyvatelia chorľaveli a zomierali. Predstavitelia mesta rokovali, rokovali a nič z toho. No kým sa niektorí snažili ovplyvniť dianie rečami, iní sa chopili šance a iniciatívne sa pokúsili voľačo z tohto stavu vytĺcť. Pre seba. Spôsobov našli neúrekom.

Brahnianski kondori, ktorí nedávno smelo vykročili na dráhu drsného zločinu, sa tiež podujali pomáhať. Ochotne sa obetovali a každého občana na požiadanie zbavili ním nahromadeného či zdedeného majetku. Nie, nemali to z vlastnej hlavy. Keď ich spoznáte, pochopíte, že také niečo by nevymysleli.

Nuž a kňaz Dakkomi momentálne prechádza duchovným prerodom. Mení sa jeho myslenie, viera aj súkromie. Zdá sa, že do udalostí jeho nové JA zasiahne oveľa viac, ako by si prialo.

Situácia sa vyostruje. Opraty udalostí v meste chytila pevne do svojich rúk veľkňažka cirkvi Veľkého suda. Naozaj vie, ako zlikvidovať Pliagu, alebo blafuje a má iné plány? Jedno je isté. Odkedy prišla Pliaga, je chrám plný a milodarov toľko, až sa sypú zo sudov…

Je to práve kňažka Veľkého suda, kto príde s konečným riešením problému s pliagou aj Pliagou. No do hry vstúpia ľudia, premenlivé okolnosti, vesmír a priateľstvo. Možno aj láska. Nakoniec sa budú musieť spojiť sily, ktoré by za normálnych okolností stáli proti sebe. Podarí sa im vyhnať Pliagu z Brahna a vyliečiť ľudí z pliagy?


Zrkadlo spoločnosti

Hoci knihu Pliaga by sme mohli považovať za humorný román, je v ňom toľko krutej reality a pravdy, že po prečítaní vo vás zostane trochu horkosti. Podobnosť s tým, čo sa dialo počas pandémie, je „čisto náhodná“.

Brahno sa stane mestom, v ktorom si tí vo vedení ukradli, čo mohli, a tí, ktorí prišli po nich, rozhadzovali majetok mesta na zbytočnosti, ktorými aj tak nezabránili šíreniu nákazy. Kým ľudia zomierali, tí šikovnejší a bez škrupulí zarábali na strachu. Obyvatelia boli naklonení veriť hlúpostiam, ak boli dostatočne zaobalené a vznešene prezentované. Každý mal možnosť povedať si to svoje na múre, do omietky ktorého vyryl svoj hlboký odkaz. Potom už iba chodil kontrolovať, koľkí mu dali lajk. A to, že múr bol obsypaný skutočnými názorovými perlami, netreba pripomínať. Každý, kto sa pokúšal skutočne pomôcť alebo vedel, čo treba robiť, bol vyhlásený za kacíra alebo vyšiel na posmech…

Autor čitateľom ponúka dve skupiny charakterov, ktoré sledujeme počas pandémie pliagy. Majú svoje tajomstvá, túžby, bolesti aj trápenia. Prví sa snažia z nákazy profitovať, druhí pomáhajú ľuďom.

Hatala prostredníctvom postáv podáva paródiu reality, ktorú sme zažili. Mnohé postavičky majú svoju neochvejnú logiku, zdravý sedliacky rozum a nezlomné presvedčenie, že vďaka tomu jedine oni dokážu riadiť a rozhodovať. Pri čítaní sa práve na tejto „logike“ a „sedliackom rozume“ zasmejete, no všetci máme denne pred očami, čo dokážu spraviť s ľuďmi a spoločnosťou.

Zdrojom zábavy bude najmä zločinecká skupina Brahnianski kondori, ktorých nevšedné metódy a názory stoja za to.

Jednou z ústredných postavičiek je Dakkomi, člen cirkvi Veľkého suda. Poctivo si plní pridelené povinnosti, jeho viera je však vystavená zmeneným okolnostiam a on si postupne uvedomuje, že slepo veriť a poslúchať zrejme nebude tá správna cesta. To spôsobí, že jeho oddanosť cirkvi, ale aj osobnosť prejdú prerodom. Aj na Dakkomiho príklade zisťujeme, že hraničné situácie nás privádzajú k premýšľaniu a často aj k zmene životného štýlu. Hrozba smrti väčšinou ukáže, čo v človeku naozaj je.


Smiech cez slzy alebo slzy cez smiech?

Na Pliage sa budete smiať aj plakať zároveň. Nájdete v nej mnoho humorných postáv a postavičiek, aj takých, ktoré radi mať určite nebudete. Podobnosť s reálnymi skutočne netreba hľadať.

Autorovi sa podarilo nastaviť s vtipom a iróniou pomyselné zrkadlo dnešnej spoločnosti a nedávnym (žiaľ aj súčasným) udalostiam. No to, čo nám ukazuje, by sme asi radšej nevideli.

Hodnotenie: 80 %

Knihu Pliaga – Historky z Brahna II si môžete kúpiť napríklad v Martinuse, pre podrobnosti kliknite na tento link


Pliaga
Séria Historky z Brahna, 2. kniha
Žáner: fantasy
Autor: Martin Hatala
Vydavateľstvo: Artis Omnis
Rok vydania: 2023
Počet strán: 247
Väzba: pevná
ISBN: 978–80–8201–208–1


Súvisiaci link

Predstavujeme – Martin Hatala: Pliaga – Historky z Brahna 2


Recenzentka Erika Ena Adamcová píše recenzie pre domovský Fandom.sk, ale aj pre český portál Fantasy Planet. S jej článkami sa môžete stretnúť aj na weboch Sarden a Fantasymag. Pod týmto linkom nájdete všetky články od Eny na Fandom.sk.


25. júna
Ena
Zdroj informácií