Recenzia – Mariusz Wojteczek: Balady vrahů a další povídky

Balady vrahů a další povídky

Vo vydavateľstve Golden Dog radi vydávajú poľských autorov. Ani sa im nemôžeme čudovať, pretože Poliaci vedia, ako napísať skvelý horor. Jedným zo spisovateľov, ktorých poviedky si veľmi rýchlo obľúbite, je Mariusz Wojteczek. Jeho prózy vyšli v edícii Polska groza a hoci je knižôčka Balady vrahů a další povídky malá a nenápadná, ukrýva skutočné poklady.


Balady vrahů

Prvá polovica knihy je venovaná krátkym poviedkam, naozaj akýmsi baladám, pri čítaní ktorých vás bude mraziť. Autor dokáže vydolovať napätie aj pomocou drobných náznakov a presvedčí vás, že hrozby číhajú skutočne všade naokolo. Že nemôžete tušiť, kto z tých milých susedov, ľudí v práci či na ulici niekoho zavraždil alebo sa na to chystá. Za akých okolností dokážeme zabiť? Začne nás hrýzť svedomie? Potrebujeme cítiť nenávisť, zlosť, amok či stačí len chuť zistiť, aký to bude pocit – vziať život? Hlúpe otázky? Avšak pri čítaní si ich možno mimovoľne položíte. Pretože vrahom sa môže stať hocikto. Starý muž, mladá žena, dieťa…

Autor napísal akúsi sondu do duší a myšlienok vrahov. Ich dôvody sú takmer vždy jednoduché. Koľko toho treba, aby situácia dospela k bodu, z ktorého už niet návratu? Inokedy je na príčine myslenie vrahov, hoci ich argumenty môžu mať logiku. Alebo jednoducho nastanú správne podmienky a skutok sa stane.

Balady sú plné príkladov toho, že k vražde často netreba veľa. Sú originálne nápadom aj spracovaním. Budete prekvapení, aké rozmanité a pestré môžu byť vraždy či okolnosti, ktoré k nim vedú. Niekedy nastane malý skrat, okamih veľkého stresu a tlaku. Inokedy má útočník za sebou dlhé roky trápenia, týrania, ubíjania a k smrti agresora sa upne ako k jedinému riešeniu. Prípadne trpí psychickou chorobou. Máme súdiť druhých? Nie. Poznáte ono staré biblické: Nesúďte, aby ste neboli súdení. Nikto z nás nepozná všetky okolnosti a dôvody, prečo k usmrteniu došlo. Napriek tomu vziať niekomu život bol a stále je ten najodpornejší zločin.


… a další povídky

Poviedky nájdete v druhej polovici knihy a sú žánrovo trošku niekde inde. Tu ide o skutočný horor vystavaný na tajomne, hustnúcej atmosfére, a je plný desu. Chvíľami nastane uvoľnenie, no to sa rýchlo skončí. Napätie sa vráti s oveľa väčšou intenzitou a záver môže čitateľa prekvapiť. Poviedky sú pútavé a s hlavnými postavami budete doslova prežívať ich problémy, obavy či hrôzu, ktorá ich obklopí.

Sklípek ukrýva prastaré zlo, a to je nutné pravidelne učičíkať. Všetko leží na pleciach jedného starého muža. O probléme vedia takmer všetci, no tvária sa, že ich sa to netýka. A zrazu už je neskoro…

Toužím po teple vám pomôže pochopiť pocity mŕtvych. Ak teda mŕtvi voľačo cítia. Skvelá sonda do „duše“ niekoho, kto si smrť možno aj zaslúži.

Bezděčně je ťažké čítanie, aj keď sa nedá sa označiť za krvavú či surovú poviedku. Hoci… Na niekoľko strán sa vcítite do milujúcej manželky zločinca. Po dočítaní už zrejme nebudete nikoho ľahkovážne súdiť…

Číslo počátku i konce je o smrti a znovuzrodení. Azda vzkriesení. Ťažko to klasifikovať. Ani manžel mŕtvej netuší, čo je realita a čo sen. Existuje mágia a je možné niekoho opäť oživiť? Bude to ešte ten istý človek?

Konec světa určite nepríde nečakane. Zničiť seba a planétu dokážeme jadrovou vojnou, aj chemických zbraní máme obrovskú zásobu. Ale čo ak do nášho postapokalyptického zničeného sveta vtrhne mimozemská entita?

Anděl má dohliadať a trestať. Nosí koženú bundu a občas prehodí niečo po rusky. Jeho poslaním je chytať tých, ktorí vraj majú poslanie. Takým bol aj chlap zo zastávky električky.

Díra ve zdi sa objavila náhodou a to, čo z nej vyliezlo na svet, ho obrátilo hore nohami. Ich nepísanou povinnosťou je zabrániť, aby sa k diere niekto dostal. Budú však mať na to čas a silu?


Sem-tam pravdivé príbehy

Balady vrahů a další povídky je kniha, ktorá čitateľov utvrdzuje v tom, že čítať poľských autorov hororov sa oplatí. Je odvážna, nápaditá, pestrá a znepokojivá. Nájdete v nej zmes napínavých trilerov, postapo a hororu v tej najvyššej kvalite. Uvedomíte si cenu ľudského života. Aj to, že vrahom nemusí byť vždy pomätenec a nie každý zločin je premyslený čin.

Ak máte radi napínavé príbehy a ste ochotní nad nimi aj porozmýšľať, Balady vrahů a další povídky vás nadchnú. Poskytnú vám totiž možnosť vidieť udalosti aj z druhej strany. Donútia vás obliecť si kožu protagonistov týchto poviedok a prežiť si to, čím si museli prejsť oni. Takže neváhajte. Neobanujete.

Hodnotenie: 95 %

Knihu Balady vrahů a další povídky si môžete kúpiť napríklad v Martinuse momentálne so zľavou až 18 %, pre podrobnosti kliknite na tento link


Balady vrahů a další povídky (orig.: Ballady morderców i inne opowiadania)
Žáner: triler, horor
Autor: Mariusz Wojteczek
Vydavateľstvo: Martin Štefko – Golden Dog
Preklad: Honza Vojtíšek
Rok vydania: 2024
Počet strán: 172
ISBN: 978–80–88635–56–7


Recenzentka Erika Ena Adamcová píše recenzie pre domovský Fandom.sk, ale aj pre český portál Fantasy Planet. S jej článkami sa môžete stretnúť aj na weboch Sarden a Fantasymag. Pod týmto linkom nájdete všetky články od Eny na Fandom.sk.


2. júla
Ena
Zdroj informácií