Recenzia – Larry Correia: Lovecká sezona 2

lovecka sezona 2

V poradí druhá poviedková zbierka, no aj tentoraz v akčnom kabáte. Autor sa stihol predviesť už v prvej. V tejto len dokazuje, že vie zaujať bez ohľadu na dĺžku textu. Hneď trinásťkrát.


Jediným rozdílem mezi vládou a bandity bylo, že banditi se netajili tím, čím jsou.

Americký spisovateľ Larry Correia napísal takmer tri desiatky kníh. Mnohé z nich sa dočkali českého prekladu. V jednotlivých „kúskoch“ ukazuje, že sa dokáže prispôsobiť v podstate čomukoľvek. Spomaľuje tempo, ak si to dej vyžaduje. Očividné však ostáva, že mu najväčšmi vyhovuje dynamika, svižnosť a akcia so zbraňami. Takže aj teraz sa aktéri vo väčšine prípadov spoliehajú na guľky. No cudzie im nie sú ani meče, bez ohľadu na to, či sú japonské.

Podobne ako v prvej zbierke, aj v tejto autor približuje rôzne témy a aj rôzne univerzá. Z tých svojich sa raz pristavil v noirových Grimnoirských kronikách. Aj tentoraz čitateľa vopred upozorňuje, že si čítaním daného príspevku môže pokaziť pôžitok z pôvodnej trilógie. Neskôr zablúdil do Ságy zapomenutého válečníka k Ratulovi. Jedna z vedľajších postáv tu podáva svedectvo o svojom živote.

Pravdou je, že tento text o čosi viac ocenia tí, ktorí prečítali minimálne prvý diel Syn černého meče. Ratul je síce dôležitý, ale skôr v úlohe komparzu. No aj niekto neznalý života na kontinente Lok si čítanie môže vychutnať. Ratul spomína na prežité, no zároveň tým vysvetľuje aj fungovanie okolitého sveta. To môže oceniť niekto, kto sa ešte len rozhoduje, či dá sérii šancu. Neskoršia zastávka u lovcov monštier je skôr voľnočasová. Je ale podobne akčno-cynická ako aj zvyšok celého monštruózneho univerza.

Correiova pozornosť okrem toho skĺzava aj k svetom iných autorov. Alebo scenáristov, keďže sa hneď dvakrát venoval predátorom a votrelcom. Aj tu dokazuje svoju všestrannosť a hlavne schopnosť spojiť na prvý pohľad odlišné prvky. Takými predátor a samuraj rozhodne sú. Svoj spisovateľský um a aj lásku k zbraniam dokázal zase tým, že písal o konkrétnej puške. Niečo medzi reportážou a recenziou. Text, ktorý sa líši, a predsa niet pochýb o tom, kto ho napísal.

„Nepomáhá, že jsi děsivej parchant. Neustále máš ten divnej výraz, jako by ses rozhodoval, jestli ti někdo stojí za podříznutí. Měl by ses občas zkusit trochu usmívat.“

Zkusil jsem to.

„Ježíši… Dobře, tohle už nikdy neopakuj.“

Neprekvapivý je aj návrat Joea Ledgera. Meno tejto postavy zaznelo aj v predchádzajúcej zbierke. (Ide o hlavného hrdinu série, z ktorej v českom preklade vyšla prvá kniha Pacient nula.) Tentoraz dokonca spolupracoval s Jonathanom Maberrym, ktorý Joea stvoril. Aby mu nebolo smutno, pridal sa k nemu agent Franks od lovcov.

Spolupráca rôznych spisovateľov na jedinom texte je vždy zaujímavá. Hlavne ak sa čitateľ má možnosť dozvedieť aj niečo zo zákulisia. Aj keď ide len o maličkosti. Vďaka tomu omnoho viac vyniknú niektoré súvislosti. V tomto prípade napríklad Correia priznáva, že práve tejto spolupráci vďačí za Maberryho neskorší príspevok do zbierky Paměti lovce monster. V ňom sa predviedol už spomínaný agent Franks.

Šancu druhý raz zažiariť dostali aj prastarým vírusom nakazení upíri z V-Wars. Autor dokonca rozširuje aj herný svet Warmachine. Hoci čitateľ sa minimálne s niektorými svetmi stretne po prvý raz, nebude tápať. Každý text obsahuje aj stručné zoznámenie sa so svetom, spojené s uvedením do tematiky a terminológie, ak je to nutné. Navyše bez toho, aby to negatívne ovplyvňovalo tempo rozprávania jednotlivých dejových línií. Pomyselnou čerešničkou na torte je už potom len objavenie sa Toma Strangera. Interdimenzionálny poisťovací agent zažíva občas výstredné dobrodružstvá. Jeho humorom presýtené trampoty sú výbornou bodkou tejto zbierky.

Poviedkový výber Lovecká sezona 2 len dokazuje, že Larry Correia je všestranne nadaný. Akčné a bojové texty mu síce svedčia najviac, no nestratí sa ani v pomalšie ladených okamihoch. Čitateľa navyše zaujme aj ďalšími internými detailmi o tom, ako jednotlivé poviedky vznikali. Inými slovami ide o výborne namiešaný reprezentatívny mix, ktorý predstavuje autora v tom najlepšom svetle.

Hodnotenie: 95 %

Knihu Lovecká sezona 2 si môžete kúpiť napríklad v Martinuse momentálne so zľavou 18 %, pre podrobnosti kliknite na tento link

E-knihu Lovecká sezona 2 si môžete okamžite stiahnuť v Martinuse, pre podrobnosti kliknite na tento link


Lovecká sezona 2 (orig. Target Rich Environment, Volume 2)
Séria: Lovecká sezona, 2. kniha
Žáner: zbierka fantasy a sci-fi poviedok
Autor: Larry Correia
Vydavateľstvo: Fantom Print
Rok vydania: 2024
Jazyk: český
Preklad: Jakub Mařík a Kateřina Niklová
Počet strán: 368
Väzba: mäkká
ISBN: 978–80–7594–151–0


Súvisiace linky

Recenzia – Larry Correia: Lovecká sezona

Články o knihách Larryho Correiu na Fandom.sk


Recenzentka Martina „Lili“ Urbanová je dlhoročnou milovníčkou a obdivovateľkou fantastiky v jej mnohých žánrových podobách. O knižných a občas aj neknižných témach rada diskutuje na svojom blogu alebo Instagrame. Pod týmto linkom nájdete všetky články od Martiny Urbanovej na Fandom.sk.\---


21. mája
Martina Urbanová
Zdroj informácií