Recenzia – Ivana Molnárová Dubcová: Cesty hrdinov

Cesty hrdinov

Získa Baltarova ruka naspäť ľudskú podobu? A ako je to so skutočným posolstvom svätého Bobra? Čo sa stane, ak sa na spoločnú výpravu vyberú poloboh a mních? Dopracujú sa k odpovediam na otázky, ktoré ich trápia?


Ivana Molnárová Dubcová vydala svoj debut Cesty hrdinov vo vydavateľstve Hydra. Táto kniha už na prvý pohľad zaujme vtipnou a prepracovanou obálkou od Jiřího Dvorského. Že sa Cesty hrdinov neberú vážne, cítiť z každej strany. Dôkazom je aj mapa vo vnútri, do ktorej hrdinovia vpísali poznámky o jej „užitočnosti“ a aj dodatok na konci knihy.

Príbeh, ktorý Ivana dala na papier začína v kláštore Bobritov uctievajúcich Veľkého Hlodavca. Mladý mních Kail nájde v záhrade ležať hrdinu Baltara, ktorý práve vstal z mŕtvych. Ušiel totiž z temnej ríše zabudnutia z pazúrov krutého démona Nehyatara. Baltarova pravá ruka však zostala na druhej strane. Je ju vidno, no žiari a nedá sa ňou ničoho dotknúť, všetkým prejde akoby ani neexistovala. Hrdina sa teda rozhodne, že potrebuje svoje telo spojiť do jedného celku a Kail sa podujme ísť s ním hľadať spôsob, ako dať všetko do poriadku. Mních, vlastne ešte len novic, by vo svete navyše rád našiel pravdu o Veľkom Bobrovi. Cestu im však okrem všelijakých príšer skríži aj tajomná lukostrelkyňa Tarja. Tá sa riadi svojimi vlastnými cieľmi a pohnútkami.

V každej kapitole sa postavy stretávajú s novým dobrodružstvom. Jeden príbeh tak čitateľom ponúka na spoznávanie veľký kus sveta, v ktorom postavy žijú. Je plný sedliakov, kráľov, božstiev a mytologických bytostí. Spomína sa boh Tyr zo severskej mytológie, medúza z tej gréckej ale aj vlkolaci či bazilišky. Dokonca nájdeme časť so zombíkmi.

Hoci je kniha humorná, postavy nie sú ploché. Navzájom dobre interagujú a správajú sa uveriteľne. Niekedy sa síce zachovajú zvláštne a pôsobia ako zradcovia. Ak sa však dostaneme v knihe ďalej, zistíme, že autorka hrdinov drží v rolách, no nezabúda ani na ich traumy. Necháva ich pod vplyvmi minulosti reagovať na svoje okolie, čo znamená, že občas spravia somarinu. Máme tu bojovníka Baltara, ktorý väčšinu času pôsobí vážnym, neprístupným dojmom. Snaží sa tak však len chrániť pred ďalším sklamaním v živote. Popri ňom putuje veselý Kail. Ten má k všetkému komentár a hoci občas ostatným lezie na nervy, častokrát je slniečkom skupiny. Verí v dobro ľudí a všetkých bytostí. Zároveň je veľmi sčítaný a inteligentný, takže svojich druhov viackrát vytiahne zo šlamastiky. Prekvapivou postavou je Tarja, na ktorú zmeníme názor asi pri každom jej ďalšom parte v knihe.

Ivana Molnárová Dubcová sa snažila svet vykresliť tak, ako by mohol naozaj vyzerať. Sedliaci, krčmári aj králi sa správajú veľmi ľudsky, na základe čoho autorka dostáva postavy do vtipných situácií. Písať zábavné knihy je ťažká práca, keďže každý z nás má iný zmysel pre humor. Ivane sa darí držať tón knihy, aj keď je už veľmi blízko hranice, pri ktorej by toho všetkého bolo priveľa. Niekedy jedna poznámka raz za čas spraví väčší dojem ako vtip na každej strane.

Kniha Cesty hrdinov viacerým určite pripomenie Zaklínača, kde máme seriózneho bojovníka a utáraného speváka v „nesnázích“ Blyskáča. Jednotlivé príhody, ktoré prežijú, však nie sú tak ako v Zaklínačovi napísané vo forme poviedok, ale ako jednoliaty text. Čitateľ sa tak môže zamotať v bočných dobrodružstvách a vedľajších postavách. Ivane sa však aj koniec podarilo napísať tak ako zvyšok knihy: svižne, ľahko a vtipne. Viaceré pointy a závery sú založené na nepochopení sa medzi postavami, nesprávnych domnienkach, interpretáciách a náhodách. Ak máte chuť na niečo oddychové a radi by ste dali šancu humornej fantasy, určite Cesty hrdinov vyskúšajte.

Hodnotenie: 80 %

Knihu Cesty hrdinov si môžete kúpiť napríklad v Martinuse, pre podrobnosti kliknite na tento link


Cesty hrdinov
Žáner: fantasy, humorná
Autoka: Ivana Molnárová Dubcová
Vydavateľstvo: Hydra
Rok vydania: 2023
Väzba: pevná
Počet strán: 392
ISBN 9788089968954


Súvisiaci link

Predstavujeme – Ivana Molnárová Dubcová: Cesty hrdinov


Recenzentku Valériu Scholtzovú k fantastike priviedol Harry Potter a odvtedy je vernou fanúšičkou tohto žánru. Momentálne ju baví objavovať slovenských autorov. Nájdete ju aj na blogu, Instagrame a Facebooku pod prezývkou Knižný predátor. Pod týmto linkom nájdete články Valérie Scholtzovej na Fandom.sk.


16. mája
Valéria Scholtzová
Zdroj informácií