Recenzia - Blake Crouch: Mestečko Wayward Pines - Nevyspytateľný

Mestecko-Wayward-Pines-Nevyspytatelny-obalka

Vitajte pri ďalších mystériách mestečka Wayward Pines, v ďalekej budúcnosti, kde štafetu po ľuďoch prevzali nebezpeční mutanti. Našťastie je tu ešte stále elektrický plot udržujúci ľudí pod ochranou a pod neustálym dohľadom. Kamery sú rozostavané na každom kroku a navonok idylické mestečko sa stáva rafinovaným väzením, z ktorého niet úniku. Nebyť novozvoleného šerifa, zostalo by všetko po starom a posledná hŕstka zachovalej civilizácie by zostala naveky v nevedomí.

Prvá kniha s podtitulom Borovice mnohé vysvetlila a svojou údernou pointou otriasla nejedným čitateľom. Ibaže autor Blake Crouch so svojou víziou budúcnosti ešte ani zďaleka neskončil. Z prenasledovaného agenta Ethana Burkeho spravil šerifa, ktorý sa snaží zaradiť do komplikovaného systému nevyspytateľného Davida Pilchera. Prvou dôležitou úlohou pre šerifa je vypátrať vraha Pilcherovej dcéry a popritom sa infiltrovať do skupinky vzbúrencov a podozrivých osôb. Bývalý agent Ethan Burke sa našťastie stále nezmenil. Drieme v ňom večná podozrievavosť, predvídavosť a zmysel pre spravodlivosť. Ťažko povedať, ktorá postava má byť nevyspytateľnejšia.

Druhú knihu Mestečko Wayward Pines, ktorá sa pýši titulom Nevyspytateľný, nemožno považovať za zbytočnú. Ide totiž o pokračovanie, ktoré silne konkuruje prvému dielu a zároveň posúva jeho postapokalyptické rozmery až ku kriminálnemu thrilleru. Autor vás tentoraz detailnejšie oboznámi s funkciou implantovaných sledovacích zariadení a kamier. Dozvieme sa, ako sa vymaniť zo systému a taktiež sa zistíme niečo o Ethanovom súčasnom vzťahu k manželke Therese, synovi Benovi a bývalej kolegyni a milenke Kate. Nečakajte veľkú romantiku, no o pikantné scény nebude núdza.

Vyšetrovanie vraždy tvorí akési pozadie druhého príbehu, ktorý prostredníctvom flashbackov postupne odhaľuje začiatky Pilcherovho projektu Wayward Pines. V druhej knihe sa z nenápadného psychiatra stáva Ethanov adekvátny súper a hra, ktorú medzi sebou rozohrajú, sa bez následkov nezaobíde. Pokračovanie mysteriózneho sci-fi thrilleru prináša novú zápletku, nové odhalenia i dejové odbočky, ktoré predvedú, aké ťažké je prežiť v spustošenom svete plnom mutantov. Aj druhé Mestečko funguje samostatne. Dokonca i napriek tomu, že priamo nadväzuje na knihu prvú a zároveň pripravuje pôdu na tú poslednú (Posledné mesto).

Pokiaľ by sa malo tejto knihe niečo vytknúť, určite by nešlo ani tak o preklad, ako o jeho štylizáciu do súvislých viet. Tentoraz sú vety a súvetia miestami naozaj kostrbatejšie než v prvom dieli, čo čitateľovi veľakrát skreslí celkovú predstavu o opisovanej situácii. Bez ohľadu na štylizáciu textu musím apelovať na známe kvality a originalitu Blake Croucha. Druhý diel je opäť povinnosťou pre každého fanúšika Aktov X a Mestečka Twin Peaks. Inšpirácia týmito seriálmi je opäť zjavná. Čo ale prekvapilo najviac, je, že druhá kniha odbočila od televízneho seriálu Wayward Pines viac, ako očakávate. Pokiaľ si vás získal prvý diel, ten druhý vás už má. Kvalitou sa totiž pohybuje na rovnakej úrovni. To ako si autor poradil so záverečným dielom trilógie, zistíme už čoskoro. Duo Borovice a Nevyspytateľný funguje skvele. Treba iba dúfať, že Crouch ešte nevyčerpal všetky nápady.

Knihu Mestečko Wayward Pines – Nevyspytateľný si môžete kúpiť v Martinuse momentálne so zľavou 5 %, pre podrobnosti kliknite na tento link

E-bookMestečko Wayward Pines – Nevyspytateľný si môžete ihneď stiahnuť v Martinuse momentálne so zľavou 27 %, pre podrobnosti kliknite na tento link


Mestečko Wayward Pines – Nevyspytateľný
Séria Mestečko Wayward Pines – 2. diel
Žáner: sci-fi, mysteriózny
Autor: Blake Crouch
Vydavateľstvo: Zelený kocúr
Rok vydania: 2017
Preklad: Zuzana Filadelfi
Počet strán: 336
Väzba: brožovaná
ISBN: 9788089761364


Súvisiaci link

Recenzia – Blake Crouch: Mestečko Wayward Pines – Borovice


4. augusta 2017
William Nay