Predstavujeme – Margaret Atwood: Svedectvá

Dlhoočakávané pokračovanie románu Príbeh služobníčky

Svedectva

Dejiny sa neopakujú, ale rýmujú.

Keď v roku 1985 Margaret Atwood vydala dystopický román Príbeh služobníčky, kniha vzbudila zaslúžený ohlas, ktorý neutíchol viac-menej dodnes. Môže za to z časti aj populárny televízny seriál inšpirovaný týmto románom, ktorý zaslúžene vyhral 15 cien Emmy a Zlatý Glóbus za najlepšiu drámu roku 2018.

Väčšina čitateľov si spája román s červenou farbou. Dlhé červené šaty a biele čepce, ktoré nosili ženy nútené do reprodukčného otroctva v republike Gileád, sa stali symbolom útlaku. Fanúšikovia si preto všimli, keď sa odhalila jasne zelená obálka knihy Svedectvá.

Autorka mala pre nich jednoduchú odpoveď: „Farbila som to pastelkami a povedala som si: Myslím, že by to vyzeralo lepšie zelené.“ Dodáva, že jarná zelená farba vyvoláva nádej.

Kniha Svedectvá vzbudila veľký záujem čitateľov aj kritikov – autorka za ňu dostala Bookerovu cenu. Dej románu sa odohráva pätnásť rokov po udalostiach opísaných v Príbehu služobníčky a jeho rozprávačkou je prominentná predstaviteľka gileádskeho režimu a dve dospievajúce dievčatá žijúce v odlišných svetoch – Agnes z Gileádu a Daisy z Kanady. Prostredníctvom ich svedectiev sa pred čitateľom odvíja svet teokratickej diktatúry, v ktorej ženy a ľudské práva neznamenajú vôbec nič.

Rovnako ako Príbeh služobníčky aj Svedectvá dosahujú rovnováhu medzi pútavým príbehom a temnými odkazmi na minulosť i prítomnosť. Ale zatiaľ čo nová kniha odpovedá na niektoré zásadné otázky týkajúce sa Gileádu, necháva veľa otvorených aj pre subjektívnu interpretáciu – čo je klasický spôsob písania Atwoodovej. Autorka dáva prednosť tomu, aby čitatelia dospeli k vlastným záverom. „Som človek, ktorý je proti diktatúre, pamätáte?“ povedala. „Nebudem čitateľovi hovoriť, čo si má myslieť.“

Svedectvá pre Vydavateľstvo SLOVART do slovenčiny preložila Katarína Karovičová.


Knihu Svedectvá si môžete kúpiť napríklad v Martinuse momentálne so zľavou 15 %, pre podrobnosti kliknite na tento link


O autorke

Margaret Atwoodová (1939) je najvýznamnejšia a najznámejšia kanadská spisovateľka, poetka, scenáristka, literárna kritička a feministická aktivistka. Jej diela sú hodnotené ako umelecky precízne, prenikavo inteligentné, autorka v nich potvrdzuje úžasnú schopnosť vcítiť sa do zložitej psychiky modernej ženy. Je autorkou vyše tridsiatich kníh, okrem románov píše básne, eseje, knihy pre deti, jej diela boli preložené do viac ako dvadsiatich jazykov, niektoré boli aj sfilmované. Medzi jej najznámejšie romány patria Edible Woman (1969), Lady Oracle (1976), Catʼs Eye (1988), Nevesta zbojníčka (The Robber Bride, 1993) alebo Alias Grace (1996). Za román Blind Assassin získala v roku 2000 Bookerovu cenu. Podľa knihy Príbeh služobníčky (1985) bol nakrútený úspešný seriál, ocenený Zlatým glóbusom. V slovenčine vyšli jej knihy Nevesta zbojníčka, Vynáranie (Surfacing, 1972), Penelopiáda, Príbeh služobníčky, Volali ma Grace a Svedectvá.


Podrobnosti o knihe

Svedectvá (orig.: The Testaments)
Žáner: fantasy
Autorka: Margaret Atwoodová
Vydavateľstvo: Slovart
Rok vydania: 2021
Väzba: pevná
Počet strán: 432
Jazyk: slovenský
ISBN: 978–80–556–4690–9


30. júna
Fandom SK - PR
Zdroj informácií