Pozvánka: Comics Salón 2018 – festival popkultúry

CS 2018 plagat

V dňoch 21. – 23. septembra 2018 sa v bratislavskom Dome kultúry Ružinov uskutoční už 31. ročník medzinárodného festivalu popkultúry Comics Salón 2018. Festival organizuje nezisková organizácia OZ AnimeCrew v spolupráci s generálnym partnerom 365.bank, Veľvyslanectvom Japonska v Slovenskej republike, SECTOR.sk a s ďalšími partnermi.

Od svojho vzniku v roku 1988 (IstroCon) sa festival venuje comicsu, anime, hrám, japonskej kultúre, K-POPu, scifi, fantasy a hororu. Súčasťou festivalu je bohatá ponuka prednášok, workshopov, súťaží, najnovších filmov, fantastickej literatúry, hudby a umenia. Ponúka stretnutia so spisovateľmi, krsty kníh a samozrejme rôzne kreatívne súťaže. Výstavná časť je venovaná počítačovým hrám, video hrám, spoločenským a kartovým hrám, retro hrám a technológiám.

Comics Salón sa teší veľkej obľube a každý rok víta 12-tisíc návštevníkov. Práve preto sa snaží zaujať jedinečným programom.

Cieľom festivalu je poskytnúť návštevníkom edukáciu, priblížiť a podporiť fenomén popkultúry a ponúknuť tvorivú alternatívu trávenia voľného času ako aj priestor na sebarealizáciu a prezentovanie sa.


Program:

Comics Salón 2018 ponúkne v priebehu troch dní atraktívny program. Dominuje mu veľmi obľúbená kostýmová súťaž Cosplay, ktorej víťaz pocestuje na európske finále Eurocosplay v Londýne.

Tento ročník prináša niekoľko zásadných noviniek. Prvou je generálne partnerstvo s 365.bank, vďaka ktorému sa na festival najbližšie roky budú dostávať zahraniční herci z filmov a seriálov. Na Comics Salóne 2018 hostíme Nočného kráľa z Game of Thrones, ktorého v seriáli stvárňuje Vladimír Furdík. Tento herec si zahral v rade filmov ako Skyfall, Scherlock Holmes 2, Prometheus alebo Vojnový kôň.

Druhou je veľké rozšírenie programu smerom do vonkajších priestorov v podobe výstavných stanov, kde nájdete nové technologické spoločnosti ako Microsoft s Xboxom, Asus ROG a Virtuálnu realitu. Vonkajšok sa taktiež rozširuje o nové atrakcie ako ázijské jedlá a Pavilón čínskej animácie.

Treťou novinkou je nová rozšírená Cosplay sekcia, kde sme pozvali 10 významných hostí-cosplayerov zo zahraničia, ktorí okrem autogramiád budú mať vlastné expertné prednášky o cosplay tvorbe a budú odbornou porotou našej cosplay súťaže.

Štvrtou novinkou je Festival bojových umení, kde počas soboty a nedele na pódiu niekoľkokrát vystúpi 12 klubov bojových umení. Tešiť sa môžete na karate, aikido, džudo, kendo, iaido, nindžucu, taekwondo a mnohé ďalšie.

Piatou novinkou je špeciálny program od nášho partnera iHRYsko, ktoré oslavuje 10. výročie svojho vzniku. Pri tej príležitosti prekvapí rôznymi atrakciami ako nadrozmerné verzie spoločenských hier a podobne.

Taktiež rozširujeme festival o ďalšie kreatívne foto súťaže ActionPlay a PhotoCon pre šikovných fotografov za použitia akčných figúrok a živých objektov. Treťou novou súťažou je CMV – Cosplay Music Video, ktorá je určená práve tvorcom krátkych filmov za použitia cosplayerov a hudby.

Program má ďalej silný fokus na prednášky spisovateľov a odborných prednášajúcich. Tento rok nás poctí svojou hojnou účasťou skupina spisovateľov Daniel Hevier, Juraj Červenák, Františka Vrbenská, Mark E. Pocha, Martin Hatala, Jana Plauchová a Roland Oravský.

Chýbať nebude ani lukostreľba, vystúpenie sokoliarov a jazda na koňoch.

Návštevníci sa môžu tešiť aj na najnovšie filmové trháky, medzi ktorými nájdete filmy ako Star Wars EP8, Star Wars: Solo, Avengers 3, Ready Player One, Deadpool 2, ale aj množstvo filmov s komiksovou, fantastickou alebo anime tematikou.


Čo teda nájdete na festivale Comics Salón 2018:

 • Súťaž o najlepšie kreslené dielo v kategóriách FanArt a Original Art.
 • Súťaž o najlepší kostým hrdinu z filmov, hier a anime Cosplay a EuroCosplay.
 • Súťaž o najlepší vlastný neinšpirovaný kostým Original Costume.
 • Súťaž o najlepšieho speváka v súťaži Karaoke.
 • Súťaž tanečných skupín K-POP World Festival.
 • Súťaž o najlepšie fotografie v kategóriách ActionPlay a PhotoCon.
 • Súťaž o najlepší krátky film v kategóriách Animated Music Video a Cosplay Music Video.
 • Súťaž o najlepších tanečníkov v Dance Dance Revolution.
 • Prezentácia najnovších anime, fantasy, sci-fi či komiksových filmov.
 • Sekcia Popkultúra, ktorá bude venovaná obľúbeným seriálom a kultovým filmom.
 • Prednášky a besedy so známymi spisovateľmi
 • Fanúšikovia japonskej animovanej tvorby sa nabažia vynikajúceho anime, prednášok na tému anime.

Herná sekcia

Veľkej popularite sa teší aj herná sekcia festivalu, kde ponúkame veľké množstvo súťaží, prednášok, vystavovateľov a herných hostí.

Novinkou hernej sekcie bude súťaž Game Jam, kde vopred prihlásené tímy vývojárov sa na mieste festivalu dozvedia tému a budú mať 30 hodín na vytvorenie funkčnej hry. Výsledky sa budú prezentovať v piatok na festivale.

Významnými herným hosťami festivalu budú tvorcovia hier, ktorých prednášky budete môcť navštíviť a nechať sa možno motivovať k hernej tvorbe. Tento ročník redakcia SECTOR.sk privedie napríklad hostí ako Byzwa Dher. Predstaví pripravovanú fantasy RPG Alaloth – Champions of The Four Kingdoms, ktorá bola jednou z najzaujímavejších na hernej výstave Gamescom. Byzwa nás zavedie do tajomstiev konštrukcie obrovského živého sveta pre RPG hru. Druhým zaujímavým vývojárom je Philipp Kapusta z Nemecka, ktorý bude na svojej hre Cubiverse ukazovať, ako sa dá v dnešných podmienkach vymyslieť nová originálna 3D puzzle hra na základe tradičných hier ako Rubikova kocka. A tretím hosťom do pozornosti bude Michal Ivan so svojou prednáškou a názornými ukážkami, ako navrhuje postavy pre herné svety a celý character design.

V hernej sekcii nebude chýbať Nintendo s pestrou ponukou hier pre aktuálnu hybridnú konzolu Switch a ich revolučný koncept LABO, kde z kartónov vyrábate netypické herné ovládače. Nebudú chýbať stálice ako Zelda a Mario, množstvo chytľavých multiplayerových titulov (ARMS, Pokkén DX, Mario Kart 8 Deluxe), tanečníci sa zabavia pri Just Dance 2018 a taktiež si budete môcť vyskúšať novinku Kirby Star Allies, ktorá bude ešte čerstvá a umožní hrať viacerým hráčom. No to je len zlomok z toho, čo si budete môcť zahrať v konzolových sekciách.

Návštevníci sa môžu tešiť aj na PC turnaje League of Legends, Heroes of the Storm a Counter Strike. Na konzolách sa bude súťažiť v hrách Tekken 7, DragonBall FighterZ, Super Smash Bros 4, Mario Kart 8DX, Bomberman R, FIFA 18, Mortal Kombat X a Naruto Ultimate Ninja Storm 4.

Čo určite nebude chýbať v hernej sekcii:

 • Výstava japonských herných automatov.
 • Najnovšie herné konzoly.
 • Retro sekcia s historickými konzolami Nintendo, Sega a Sony.
 • sekcie výstava, počítačové hry, spoločenské stolové hry, kartové hry a L.A.R.P.
 • Prezentácia vývojárskych štúdií a výstava histórie počítačových hier.
 • Odborné prednášky, besedy a príspevky na tému hier.
 • Turnaje a hranie najnovších počítačových hier.
 • Workshopy o tvorbe počítačových hier.
 • Hranie kartových hier (MTG, World of Warcraft, Pokémon, Yu-gi-oh).
 • Hranie stolových hier (Hobit, Smallworld, Lovci noci, Dixit, a iné).
 • Casual hry (Guitar Hero, DDR, SingStar, EyeToy, a iné).
 • LaserGame aréna.

Pre ďalšie informácie navštívte internetovú stránku festivalu alebo sa môžete obrátiť s otázkami a akreditáciami priamo na koordinátora: Mgr. Róbert Žittňan, tel: +421917622005, e-mail: robert.zittnan@gmail.com.


14. septembra 2018
Fandom SK - PR