![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Nenechajte si ujsť jedinečnú príležitosť navštíviť kryptu skrývajúcu poklady faraóna Tutanchamona. „Vidím úžasné veci,“ vykríkol Howard Carter, keď v roku 1922 po prvýkrát nahliadol do faraónovej hrobky. Teraz ich môžete vidieť i vy! Výstava s názvom Tutanchamon – Jeho hrobka a poklady bude návštevníkom k dispozícii od 15. 8. 2014 do 30. 11. 2014 v Incheba Expo Bratislava.
Výstava Tutanchamon – Jeho hrobka a poklady očarila milióny návštevníkov na celom svete. Veľký úspech zožala aj v Brne, Prahe, Viedni či iných svetových metropolách a 15. augusta 2014 konečne zavíta aj na Slovensko.
Návštevníci môžu podniknúť výnimočnú cestu do kolísky našej civilizácie – do doby egyptských faraónov! Vykročte v šľapajach slávneho egyptológa Howarda Cartera, ktorý v roku 1922 objavil hrobku mladého faraóna Tutanchamona. Výstava Tutanchamon – Jeho hrobka a poklady je zostavená presne tak, ako bola pred takmer 100 rokmi hrobka objavená a otvorená. Všetky posvätné predmety, sošky, šperky aj sarkofágy ležia presne na rovnakých miestach, ako boli kedysi objavené. Návštevníci budú mať možnosť vidieť viac ako 1000 nádherných predmetov, vrátane svetoznámej zlatej posmrtnej masky Tutanchamona a jeho ohromného pozláteného sarkofágu. Vďaka tomu, že ide o dokonalé repliky, ktoré boli vyrobené pod prísnym dohľadom egyptológov z celého sveta, môžu byť všetky predmety z faraónovej hrobky zhromaždené na jednom mieste a môžu tak vytvoriť celkový obraz o dávnej vyspelej civilizácii, o jej umení a posvätných obradoch.
Na výstave Tutanchamon – Jeho hrobka a poklady sa všetci návštevníci dozvedia veľa nových informácií o pradávnej civilizácii, ktorá svojimi technológiami dodnes ohromuje vedcov celého sveta. Vďaka tejto výstave sa každý z návštevníkov nadchne obdivom a záujmom o dávnu históriu nášho sveta.
Výstava Tutanchamon – Jeho hrobka a poklady je pre všetkých návštevníkov, vďaka dokonale spracovanej tajomnej atmosfére dávnej hrobky, doslova objaviteľskou cestou, pri ktorej sa spája silný zážitok s načerpaním nových vedomostí. Všetci návštevníci obdržia slúchadlá, z ktorch si vypočujú detailný výklad o jednotlivých exponátoch v slovenskom jazyku (tzv. audioguide). Celý audioguide je nahovorený formou pútavého objaviteľského príbehu, čím je jeho obsah nielen poučný, ale aj zábavný – pre dospelých aj pre študentov alebo staršie deti. Audioguide bude v prípade potreby k dispozícii aj v nemeckom, anglickom, francúzskom, španielskom alebo českom jazyku.
Vstupenky na výstavu sa budú predávať na presne určený čas. Organizovaným skupinám – napr. školám, zabezpečíme presnú rezerváciu termínu návštevy výstavy.
Predpredaj vstupeniek v sieťach: Ticketportal
Organizátorom výstavy je JVS GROUP, spol. s.r.o. (+420 257 312 686 www.jvsgroup.cz info@jvsgroup.cz)
Otváracie hodiny výstavy: Pondelok – Nedeľa: 9 –19 hod.
Termín výstavy: 15. 8. 2014 – 30. 11. 2014
Dňa 14. 8. 2014 slávnostné otvorenie výstavy pre médiá a pozvaných hostí.
VSTUPNÉ:
![]() |
Pre plynulý priebeh návštevy výstavy je lepšie, ak si rezervujete termín návštevy. Skupinová zľava platí na základe predchádzajúcej rezervácie.
Viac informácií o výstave na www.tut-vystava.sk
Záhadný panovník Tutanchamon
Faraón Tutanchamon vládol v starovekom Egypte približne v rokoch 1333 – 1323 pnl. Okolo jeho existencie existuje množstvo dohadov a nejasností: Nie je isté, kto boli jeho rodičia, na jednotlivých portrétoch sa podobá viac na ženu ako na muža, záhadou je aj jeho smrť… Jeho hrobku objavil archeológ a egyptológ Howard Carter, bolo to v Údolí kráľov a až po takmer 3270 rokoch od jeho pohrebu.
„Musel som sa z celej sily ovládať, aby som dvere hneď nevytlačil,“ napísal oveľa neskôr Carter. Svojmu priateľovi a sponzorovi lordovi Carnarvonovi poslal do Anglicka telegram: „Konečne skvelý objav v Údolí. Jedinečný hrob s neporušenými pečaťami. Až do Vášho príchodu bude všetko čakať. Blahoželám!“ Vzápätí prišla odpoveď: „Prídem čo najrýchlejšie! Carnarvon.“
Carter s Carnarvonom, ktorý spolu s dcérou pricestoval 23. novembra, sa postavili pred druhé zapečatené dvere v hĺbke osem a pol metra od vstupného portálu. Na dverách bola viditeľná pečať kráľa Tutanchamona – ale aj odtlačky pečatí z iných období, ktoré naznačovali, že už tu bol niekto pred nimi. Snáď by však niekto nezapečatil už vykradnutý hrob?! Istotu im mohlo priniesť len to, ak by prešli dverami hrobky – chodba však bola zasypaná kameňmi. Po niekoľkodennej práci narazili robotníci v desaťmetrovej hĺbke na ďalšie dvere. Tu však archeológovia objavili úzky tunel, ktorým do hrobky niekedy dávno prenikli zlodeji. Nálada klesla na bod mrazu.
Howard Carter vysekával trasúcou sa rukou malú dieru do nových dverí s Tutanchamonovou pečaťou. Za vchodom bol malý priestor. Keď ho ožiarila lampa, všetci onemeli úžasom. Pohrebná komora bola plná drahocenných predmetov, ktoré boli na seba nahádzané vo veľkom množstve. Z miestnosti na nich hľadeli rôzne figuríny, ktoré sa podobali na zvieratá, sochy ľudí, zlatom vykladané truhly, postele, vozy a veľké množstvo drahocenných nádob.
Až 27. novembra 1922 rozobrali dvere a vstúpili dnu. To už mali so sebou elektrickú lampu, ktorej svetlo sa odrážalo v trblietaní zlatých predmetov vrátane očarujúceho zlatého trónu. Komora obsahovala predmety nevyčísliteľnej hodnoty. Aby bola ich hodnota zachovaná, nesmeli sa objavitelia ponáhľať s ich odobratím z komory. Každý kus nájdených drahocenností musel byť špeciálne zakonzervovaný, čo si vyžiadalo veľa času.
Prednú komoru vyprázdnili v polovici februára a až potom mohol byť
otvorený vchod medzi dvoma mohutnými strážcami. To, čo Carter uvidel,
presahovalo všetky očakávania. Oproti nemu bola masívna stena z rýdzeho
zlata! Všetci okolo vedeli, že ide o prednú stenu ohromnej pozlátenej
skrine, pravdepodobne najdrahšej truhly, akú kedy človek uvidel. Mala
monumentálne rozmery (5 × 3,30 × 2,73 metra), bola zamknutá a
neporušenou pečaťou. To bolo opäť dôkazom, že vo vnútri ležala
neporušená a nedotknutá múmia! Napätie vrcholilo. Všade bolo cítiť
prítomnosť mŕtveho kráľa, ktorému všetci preukazovali
potrebnú úctu.
Múmia
Následne sa vyskytli spory medzi egyptskou vládou a povoleniami k vykopávkam, čím sa samotné objavovanie vnútra spomalilo. Až na prelome rokov 1926 a 1927 mohol Carter definitívne otvoriť poslednú zlatú skriňu a pozrieť sa do takmer tridsaťtri storočí ukrytej tváre. V druhej skrini ležala ešte tretia a v nej konečne obrovská zlatá truhla, v ktorej uvideli toľko očakávaný sarkofág, dlhý 2,75 metra a vysoký 1,5 metra. Pri jeho nohách rozprestierala ochranné krídla bohyňa, ktorá ho chránila pred votrelcami. Rozobrať a vynosiť jednotlivé časti štyroch zlatých skríň si vyžiadalo 84 dní ťažkej práce. Až následne po odstránení obalu sa objavila zlatá podoba Tutanchamona, ktorá žiarila, akoby práve vyšla z dielne. Dokonale vymodelovaná hlava a ruky, ktoré boli v prekríženej polohe a držali kráľovské insígnie – vejár a berlu. Zvnútra truhly hľadela na Cartera pokojná mladučká tvár. Osemnásťročný panovník bol pokrytý množstvom šperkov, zabalený do niekoľkých vrstiev zlata a drahokamov. Odpoveď na otázku, prečo bol takýto mladý panovník pochovaný s toľkou nádherou a bohatstvom, sa už pravdepodobne nikdy nedozvieme…