Odhaľte Sabotáž na okraji vesmíru Richarda Brenkuša

Sabotaz obalka

Vydavateľstvo Artis Omnis vychrlilo pred koncom roka viacero noviniek, medzi nimi aj postapo román Richarda Brenkuša Sabotáž na okraji vesmíru. Ak ste fanúšikmi originálneho a pútavého prístupu k postapokalyp­tickým témam, máte sa na čo tešiť – veď posúďte sami podľa krátkej ukážky.


Anotácia

Po konci sveta prežíva hŕstka ľudstva v drsnom prostredí jedinečného mesta. Jedného dňa k nim zo zamorenej zeme zostúpi desivý mutant a tvrdí, že skonštruoval stroj umožňujúci cestovať medzi hviezdami. Znetvorený vedec sľubuje, že jeho vynález dokáže preniesť užívateľov až za hranice kozmu, aby tam našli to najdôležitejšie – zdroj reality. Zdá sa, že netvor priniesol nádej, ibaže s každým ďalším prívržencom rastie aj jeho vplyv v meste… Kto je Gamini? Koho chce nájsť na okraji vesmíru?


Ukážka z knihy Sabotáž na okraji vesmíru

„Každá myseľ je jeden riadok kódu.“

Sprvu som netušil, čo tým Gamini myslel. Stretli sme sa v deň, keď som chcel zabiť Červeného. Áno, orchestroval som vraždu a teraz sa za to už nehanbím. Z plánu napokon zišlo a aj to len vďaka Gaminimu. V skutočnosti však náš príbeh začal omnoho skôr.

Mojou prvou spomienkou z detstva bol útek. Mal som päť rokov, keď nás otec uprostred noci vytrhol s mamou z postele, aby nás zachránil. Pamätám si, ako kričal: „Už to začalo, už to začalo!“ Do batohu so zajačími ušami, ktorý ušila babka zo starých nohavíc, som si splašene nahádzal všetky dôležité hračky. Pamätám si, že keď otec šoféroval, prvýkrát som ho počul nadávať. Mama bola biela a strnulá ako kus kriedy. Najviac zo všetkého vo mne utkvela spomienka na východ slnka, najrýchlejší v dejinách. Uháňali sme po diaľnici uprostred noci. Zúrivé vrčanie motora takmer prehlušilo napätie v aute. Vtedy sa na obzore rozžiarilo nukleárne slnko, a potom ešte jedno. A znovu. Volali ich dúhové bomby, pretože výbuchy jadrových zbraní vysoko nad povrchom vyzerali ako polárna žiara. Nočné dúhy, krátko pred brieždením. Z celej rodiny sme prežili iba otec, mama a ja.

Apokalypsa prebehla hladko, ale neprišla náhle. Otec musel už dlhšie tušiť, že sa čosi chystá… Povrávalo sa, že koniec sveta spôsobil demokraticky zvolený diktátor, veľký človek z veľkej krajiny. Keď mu diagnostikovali smrteľnú chorobu, vodca si zaumienil, že jeho odkaz má pretrvať navždy. A pritom bol vraj úspešným štátnikom, ktorému sa podarilo aj rozšíriť územie svojej krajiny. To mu však nestačilo. Od svojich zhubných ambícií neupustil ani v momente, keď zistil, že zomiera. Strhol so sebou masy. A celý svet šiel do sračiek.


O autorovi

Richard Brenkuš (1984) žije v krivej veži s čiernym šindľom v najhlbšom lese. Verí, že každý zlosyn má vlastniť klobúk a že dobré sci-fi je myšlienkový experiment, ktorý sa vydaril. Vie, ako sa dostať do hlavy a že najkratšia cesta k snom vedie cez citlivé miestečko medzi lopatkami a hrotom srdca, kde hniezdia démoni. Jeho nástrojmi sú horor a technický realizmus. Prichádza načas, alebo mešká. Nosí klobúky. V roku 2014 sa prvýkrát zúčastnil Martinus Ceny Fantázie. Jeho poviedka Kontraktor sa hneď dostala do finále a bola publikovaná v zborníku Fantázia 2014. V rovnakom roku vyhral aj Fantasy Award s poviedkou Three Days with Mirabel (zborník Fragments of Heaven) a Cenu ScifiKozmos s poviedkou Iba uhlík (publikovaná v časopise Kozmos 2015/3).

Knihu Sabotáž na okraji vesmíru si môžete kúpiť napríklad v Martinuse so zľavou ISIC, pre podrobnosti kliknite na tento link


Podrobnosti o knihe

Názov: Sabotáž na okraji vesmíru
Autor: Richard Brenkuš
Žáner: sci-fi triler
Vydavateľstvo: Artis Omnis, ed. Margo
Rok vydania: 2016
Počet strán: 336
Väzba: mäkká
ISBN 978–80–89718–81–8


2. decembra 2016
Fandom SK - PR