Komiks: Secret Wars

Začiatok konca

Secret Wars (2015-) 001-000
Secret Wars (2015-) 001-000d
Secret Wars (2015-) 001-000e
Secret Wars (2015-) 001-000f

Prvé Secret Wars, ďalej iba Tajné vojny, boli svetu predstavené v roku 1984. Za tento megakonflikt nemohol spor medzi Dr. Doomom a Mr. Fantasticom, ani Galactus, ale spoločnosť Mattel. Tá mala zakúpené práva na figúrky vydavateľstva Marvel Comics, ale trápila ich propagácia. Ako by len mohli zvýšiť predaje figúrok a autíčok? Čo tak mega udalosť, v ktorej by proti sebe bojovali superhrdinovia a superzlosynovia? Podľa prieskumu deti dobre reagujú na slová „tajná“ a „vojna“, tak prečo z toho neurobiť Tajné vojny?


Po ukončení prvých Tajných vojen si v Marvel Comics uvedomili, že o niekoľkodielne crossovery je záujem, a tak sa rozhodli pokračovať na vlastnú päsť, bez Mattelu. Tajné vojny II bola deväťdielnou epickou ságou. Teda, tak to aspoň na prvý pohľad vyzeralo. V skutočnosti to bol príbeh o tom, ako sa božské stvorenie zvané Beyonder (zodpovedné za prvé Tajné vojny) rozhodlo zistiť, aké je to byť človekom. Samozrejme, že sa to neobišlo bez následkov ohrozujúcich planétu Zem, ktorú museli zachraňovať superhrdinovia.

Koncept Tajných vojen sa stal obľúbeným a dočkal sa aj spracovania v animovanom seriáli Spider-Man z roku 1990. Obsadenie bolo síce menšie, ale samotný nápad bol zachovaný a všetko dávalo zmysel. V roku 2010 sa v Marvel Comics rozhodli vrátiť k Tajným vojnám v minisérii Spider-Man and the Secret Wars, na ktorú ľudia zabudli hneď po prečítaní. No teraz sa Tajné vojny vracajú s plnou parádou. Ale skôr než k nej došlo, bol tu príbeh Time Runs Out odohrávajúci sa v sériách Avengers a New Avengers.

Multivesmír sa rozhodol spáchať masovú samovraždu. Hviezdy, planéty a slnká chcú ukončiť svoju existenciu. Táto novina sa dostala aj na planétu Zem. Jej Ilumináti v zložení Tony Stark, Bruce Banner, Hank Pym, Brian Braddock, Stephen Strange, Hank McCoy, T´Challa, Black Bolt, Amadeus Cho a Reed Richards sa to rozhodli riešiť mierumilovne. Ale každá minca má dve strany a tou druhou je v tomto prípade Kabala zložená z vrahov a psychopatov pod vedením Namora. On a jeho podriadení, medzi ktorými je aj Thanos, veria, že svoju Zem zachránia iba zabíjaním alternatívnych Zemí. No koniec je nezastaviteľný. Tajné vojny môžu začať.

Zem-1610. Nick Fury sa od Reeda Richardsa dozvedá, že planéta Zem čoskoro narazí do druhej planéty Zem. Fury má problém Richardsovi uveriť, keďže je to psychopat, ktorý vyhladil polovicu Európy, ale aj tak vyšle jednotky S.H.I.E.L.D.u bo­jovať proti samotnej planéte a jej hrdinom. No Reed Richards má svoj vlastný plán a tajných spojencov, členov Kabaly. Reed Richards a jeho Ilumináti zo Zeme-616 majú svoju vlastnú poistku.

Obrovské plavidlo plné vedeckého vybavenia, vedcov a ľudí, ktorí budú zodpovední za reštart ľudstva. Do boja o prežitie sa zapojili Strážcovia galaxie, Inhumans, Avengers aj X-Meni. Iní, ako napríklad Punisher, sa rozhodli využiť posledné chvíle existencie robením toho, v čom sú najlepší. Niektorí hrdinovia použijú akékoľvek metódy, len aby prežila nádej. Medzitým Doctor Doom zistil, že Boh naozaj jestvuje. A nie je to bradatý muž v nočnej košeli.

Za genocídu dvoch najznámejších vesmírov Marvel Comics môže jeden z najschopnejších scenáristov súčasnosti Jonathan Hickman. Ten je zodpovedný aj za predohru Time Runs Out, ktorá je v podstate hororovým príbehom a ktorá načala dilemu: „Čo urobia hrdinovia, keď nemôžu vyhrať?“ Niektorí sa prestanú správať ako hrdinovia a stanú sa z nich zlosynovia. Niektorí sa s osudom zmieria, iní sa mu vzoprú.

To, že Hickman vie výborne písať, dokazuje aj fakt, že Secret Wars môžete čítať bez znalosti príbehov vedúcich ku tejto udalosti. Je to ukončenie všetkých Hickmanových príbehov, ale je napísané tak, že obsahuje všetko, čo vám treba. No to je iba začiatok. Ako iste viete, vďaka spojeniu zostatkov rôznych realít vznikne nová planéta zvaná Battleworld. Takže sa môžeme tešiť na stretnutie postáv z príbehov Age of Apocalypse, Marvel 1602, Civil War, House of M, Old Man Logan a mnohých ďalších.

Lenže to ešte stále nie je všetko. Tajné vojny budú mať tri vedľajšie série. Battleworld bude o bojoch jednotlivých frakcií a svetov. Tým pádom sa dočkáme napríklad boja Ultrona s Marvel Zombies aj stretnutia všetkých inkarnácií Ghost Ridera a Thora. Last Days budú záverečné príbehy postáv Ms. Marvel, Black Widow, Silver Surfer a Magneto. Vo Warzones bude rozhodnuté o budúcnosti sveta Marvelu. Aké budú nové tímy, kto bude všetkému veliť? Je možné aby mal Peter Parker vzťah s Mary Jane z inej reality?

Kresbu hlavnej série dostal na starosti Esad Ribic, ktorý už s Hickmanom spolupracoval na sérii Ultimate Comics: The Ultimates. Ribicov štýl kresby sa bude páčiť každému, kto má rád čistú linku a detailnosť. Za spomenutie stojí aj parádny koloring Ive Scorcina. Prvé číslo Secret Wars má až pätnásť rozdielnych obálok, za ktoré sú zodpovední Alex Ross, Jim Cheung, Simone Bianchi, Amanda Connerová, Esad Ribic, Skottie Young, J. Scott Campbell a ďalší.

Priznám sa, že zo začiatku som si nebol istý, ako Tajné vojny prijmem. Mal som obavy, že to všetko zabije prehnaný hype a stupidita príbehu. Ale priznajme si to. Ako lepšie obnoviť svet, ktorého príbehy sme sledovali viac ako päťdesiat rokov, než jeho úplnou deštrukciou? Inak povedané, nemôžete urobiť omeletu bez toho, aby ste rozbili pár vajec. V tomto prípade planét. Dúfam, že sa nedočkáme násilného reštartu, prípadne zázračného oživenia všetkých svetov a planét. Určite by som nebol jediný, koho by tým Marvel Comics naštvali.


Secret Wars
Píše: Jonathan Hickman
Kreslí: Esad Ribic
Vydáva: Marvel Comics
Rok vydania: 2015


12. mája 2015
Marek "Keram" Barányi