Komiks: Hawkeye vs. Deadpool

Koledu alebo neplechu

Hawkeye vs. Deadpool 000-000
Hawkeye vs. Deadpool 01-000

Opäť sa nám blíži Sviatok všetkých svätých (ďalej iba Halloween). Tak ako každý rok. A tak ako každý rok, opäť nechápem čo je na ňom tak cool. To ľudia nevedia, že počas Halloweenu sa po vonku potuluje Michael Myers odetý v kombinéze a maske alebo že spoločenstvo bosoriek plánuje ovládnutie sveta, nehovoriac o chlapcovi menom Donnie Darko, ktorý sa vraj pokúša zachrániť svet? Všetko sú to nebezpečné indivíduá. Ale ani jeden z nich nie je taký nebezpečný ako Deadpool.

Zamyslite sa nad tým. Znetvorený žoldnier, ktorý má namiesto úst guľomet strieľajúci hlášky dvadsaťštyri hodín denne, obkolesený deťmi a túžiaci po cukríkoch a zábave? To je veľmi desivé. Našťastie mal niekto v Marvel Comics rozum a postaral sa o to, aby na neho dohliadal zodpovedný superhrdina. Aj keď ten superhrdina nie je tak veľmi super ako skôr iba hrdina. Clint Barton alias Hawkeye zažije Halloween, na ktorý dlho nezabudne.

Halloween je v plnom prúde, a tak deti v kostýmoch a maskách vyrážajú do ulíc žobroniť o sladkosti. Medzi brooklynskou mládežou sa povráva legenda o istom hrdinovi, ktorý je vraj ochotný každý Halloween rozdávať obrovské čokolády. Ten hrdina je Hawkeye a je na Halloween pripravený. Má nielen sladkosti, ale aj kostým Ultrona. Okrem klasických detských „koledníkov“ mu na dvere zaklope aj susedka s deťmi a jej kamarátka so svojím priateľom, Deadpoolom.

Po krátkej výmene názorov medzi Deadpoolom a Hawkeyeom a transakcii sladkostí sa cesty našich hrdinov rozchádzajú. No netušia, že ich opäť spojí tragédia. Mladý muž menom Jeremy má problém a jediný hrdina, ktorého v okolí pozná, je Clint Barton. No ten nemá chuť na nejaké halloweenske žarty a pošle Jeremyho kade ľahšie. Jeremy nemá na výber, iba sa s prosbou obrátiť na Deadpoola. Prenasleduje ho totiž Punisher. A Daredevil. Ale sú to naozaj oni?

Prvé čo vás asi prekvapí, je fakt, že Deadpool má priateľku. Aby som vám ušetril zisťovanie, ako k tomu došlo, podám malé zhrnutie: Keď boli oživení americké prezidenti, S.H.I.E.L.D. potreboval niekoho, kto by ich znovu umŕtvil. Agentka Emily Prestonová za tým účelom najala Deadpoola. Keď však jeho vinou dramaticky zahynula, usalašila sa v Deadpoolovej hlave. Vďaka tomu si Deadpool zvykol na jej výbušnú osobnosť a cítil sa zodpovedný za to, že Prestonovej deti nemajú matku. Nakoniec umiestnili jej dušu do LMD – robotický dvojník – a tak sa z Deadpoola mohol stať Dadpool.

Crossover medzi Deadpoolom a Hawkeyeom sa zdá byť na prvý pohľad nelogický. Zatiaľ čo jeden je ukecaný regenerujúci sa žoldnier s psychickými problémami, druhý je výborný lukostrelec, ktorého nikto nepovažuje za plnohodnotného člena Avengers. Takže čo majú spoločné? Sarkastický pohľad na ľudí a svet okolo nich. Šancu postaviť proti sebe túto dvojicu dostal Gerry Duggan, súčasný scenárista série Deadpool a novinky Arkham Manor. A jeho štýl písania vidno na prvý pohľad.

Príbeh je zábavný a všetky postavy sú parádne vykreslené, takže viete, s kým máte dočinenia. Samotný príbeh nie je extra originálny, ale je zábavné sledovať dynamiku medzi hlavnými postavami. Spomínate si na scénku v Terminátorovi 2, keď mladý John Connor musel prikázať T-800, aby nezabíjal ľudí? Celý komiks je v takomto štýle. Hawkeye sa snaží čo najrýchlejšie a najefektívnejšie vyriešiť problém, zatiaľ čo Deadpool všetko rieši hlavou a s hlavičkami.

Kreslič Matteo Lolli odviedol výbornú prácu. Podarilo sa mu zachytiť atmosféru a charakteristiku hlavných postáv na jednotku. Navyše sa mu darí načasovanie vtipných scénok bez slov a vie ako nakresliť rôzne „ksichty“, ktoré hlavné a vedľajšie postavy robia.

Hawkeye vs. Deadpool je ďalší z vydarených crossoverov všetkými milovaného Deadpoola s hrdinom, ktorý o crossover s ním nestojí. Veľmi odporúčam.


Hawkeye vs. Deadpool
Píše: Gerry Dugan
Kreslí: Matteo Lolli
Vydáva: Marvel Comics
Rok vydania: 2014


28. októbra 2014
Marek