Istrocon 2001

Harrison a Istron
Pani Harrisonová vs Ivan Aľakša
Ceny Istron v pozore
Štefan Konkol a Saša Pavelková preberajú cenu
Lucie Lukačevičová, Adam Šnobl a Šibenica :)
Charizmatický guru (Šimon)
Víťazi Cesty bez návratu
Beseda s Harry Harrisonom
Nové knihy vydavateľstva EPOS
Krst Miešancov 2
Trocha reklamy - toto som ja a Lucie Lukačevičová :-)

Len jeden con vládne, jeden všetkým káže, jeden všetkých privedie, do Fantázie zviaže. Istrocon 2001 splnil všetky očakávania, pár ich prekonal a dokázal, že je akciou svetovej triedy. Bratislava videla počas tretieho septembrového víkendu to najlepšie, čo Spoločenstvo Fandomu dokáže pripraviť večne hladným fanúšikom sci-fi, fantasy a moderných technológií – ľuďom, ktorí sa počas troch dní a dvoch nocí občas menili na Prízraky (spať či nespať, to je otázka). No týchto – istroconských – Prízrakov nebolo len deväť – kongresové centrum SÚZA navštívili stovky fanúšikov …v prešporskej zemi, kde sa snúbi duchaplnosť s vtipom ;-) One con to rule them all…

Istrocon 2001 stál pred neľahkou úlohou. Nadväzoval na tradíciu – starších conov tohoto mena, no najmä skvelých akcií z rokov 1999 a 2000. Pokračovať v línii, ktorá smeruje priamo nahor je ťažké, no aj v tomto roku sa ukázalo, že organizátori (ľudia okolo Fantázie a Brlohu) sú manažérmi najvyššieho rangu – con dostal všetky predpoklady, aby sa stal legendou. Istrocon 2001 mal svoju supernovu (Harry Harrison), hviezdy, vynikajúce technické zabezpečenie (od počítačov, cez projektory až po kinosálu) a – vždy ostro sledované – ubytovanie najvyššej kvality (nezabúdajte, že SÚZA je kongresovým centrom Ministerstva zahraničných vecí). Predpoklady pre výborné stretnutie faní a fanov teda boli naplnené – bezo zvyšku. Nuž, a z tohoto kvalitného materiálu napokon všetci zúčastnení ukuli Jeden con…

Prvý vek (tiež piatok ;-): Putovanie našej družiny z východu sa končí, dorazili sme do miesta conania – kde už všetko beží na plné obrátky. Rozhliadame sa, aklimatizujeme (Topvar 12°), pripravujeme na štart – krst knihy Miešanci 2: Kláštor, ktorú napísala Lady fantasy Saša Pavelková v tandeme so Štefanom Konkolom. Keďže sme Sašu viezli do Blavy, priority sú jednoznačné ;-) Na vedľajšiu koľaj sa dostávajú ďalšie kvalitné body programu – napr. premietanie filmu Solaris, prednáška o ruskej fantasy, debata s Ikariou či otváranie galérie a počítačovej herne. Celý con sa vlastne niesol v znamení takéhoto hutného obsahu – musíte si uvedomiť, že napriek snahe vám môžem program priblížiť len z pohľadu jednej dejovej línie…

Ale späť. Prvý krst na Istrocone 2001 prebieha hladko. Zástupkyňa vydavateľstva Epos nás víta, autori sa skromne červenajú ;-) a zo stolíka po nás pokukujú knihy. Sú síce útle, no všetci tvrdia, že kvalita vyvažuje kvantitu a že si máme k dvojici spisovateľov pripočítať ešte Martinu Pilcerovú – autorku obálky. Uznávame, že Martina je ďalším esom v rukáve a tešíme sa na víno… ehm, na ceremoniál krstu. Nič sa však napokon neoblieva (bolo by to barbarstvo) a víno nekončí na bielych stránkach, ale niekde úplne inde :-) Prichádza čas autorských čítaní, otázok a odpovedí a… nové dieťatko slovenskej fantastiky je na svete. Reklamný blok: „Knihu Miešanci II: Kláštor autorskej dvojice Alexandra Pavelková, Štefan Konkol si môžete objednať aj u nás – na adrese marbh@fandom.sk, kde sa dozviete podrobnosti.“ Koniec reklamného bloku.

Po krste, ktorým pre nás con de facto začal, sa ešte chvíľu zoznamujeme s prostredím, predovšetkým návštevou galérie (Pilcerová, Molčák, Maxon, Dubnický, Martinický), zhliadnutím videopásma Ďura Červenáka „Keď to iskrí medzi mužom a ženou…“ a vyprázdňovaním peňaženiek v skutočne perfektne zásobenom predsunutom pracovisku kníhkupectva Brloh (skrytá reklama). O pársto korún ľahší sa potom vydávame na cestu za zlatým rún… klincom programu, spisovateľskou megastar Harry Harrisonom.

Z autora Planét smrti, príbehov Oceľovej krysy a iných plnokrvných kníh sa vykľúva príjemný chlapík (sprevádzaný nemenej šarmantnou manželkou), ktorý sa s radosťou delí o zážitky, postrehy či dojmy, ktoré nazbieral vo svojom bohatom živote. V diskusii sa dozvedáme o tom, že Harry nemieni pokračovať v sérii Planét smrti, no ďalšie diely predsa len existujú – vytvoril ich podľa Harryho predlohy istý ruský spisovateľ. Nuž, svet je malý a o náhody v ňom nie je núdza… Dôležitým posolstvom pána Harrisona je aj identifikácia najbezpečnejšieho miesta na Zemi (pivovar), objasnenie problematiky silnejšieho pohlavia (sú ním samozrejme ženy… pani Harrisonová významne žmurkla) a doporučenia v oblastiach demokracie, náboženstva či štatistiky (nech sa naša civilizácia zničí akokoľvek, Harry na tom nemá žiadnu vinu ;-) Harry Harrison je veľmi príjemnou osobou a aj keď ho neskôr stretávame v menej glorifikovanom stave (smäd je smäd), jeho aura tým netrpí. Skôr naopak, je ešte bližšie k esencii ľudstva… ;-) Napriek neúčasti Stephena Austina, PakMaRanského veľvyslanca z Babylonu 5 (nemohol prísť kvôli udalostiam v USA) nemôže nikto povedať, že Istroconu 2001 chýbala supernova. Pri výbere zahraničného hosťa mali organizátori šťastnú ruku…

No a po všetkých týchto perlách došlo aj na samotné otvorenie conu. Vtipné, v podaní tandemu Šimon Šuster + Mirko Párička elegantné, charizma prezidenta Československého Fandomu na Slovensku (pozn. charizma = obvod pása + brada + bederná rúška) je zárukou boľavej bránice. Predstavenie rytiera fantasy či neviditeľného psa v posunkovej reči nemalo chybu. Bravo!

No a kolaps smiechových orgánov ešte v ten deň (noc) klincoval Galaxy Quest, jeden z najlepších fantastických filmov vôbec a neskorší víťaz ceny Istron 2001. Alan Rickman, Sigourney Weaver v podprsenke a Tim Allen… Never give up, never surrender! Kto nevidel, nežije…

Sobotné rána bývajú na conoch ťažké – no Istrocon bol aj v tomto akousi výnimkou. Hneď v krutých hodinách (10:00) sa dokázalo prebudiť dosť ľudí na to, aby program pokračoval ďalej – v rovnakom, ak nie rýchlejšom tempe, ako skončil v Prvom veku. Na scénu prišiel Conan umelec (v podaní Nalima Lidochaza z Gulistanu) a obnovil bránicové kŕče z večera. Slinivé reflexy zase povzbudil program o filme Pán prsteňov (aj s najnovšími trailermi), kým Ďuro Červenák sa predstavil s tuctom najlepších filmových krvákov a skupina 3Eder krstila svoju prvotinu (Mozaika rôznobežných ciest)…

Teraz nasleduje kreatívna pauza. „Zííííív!“ vraví spravodajca servera Fandom.sk o pol druhej v noci z nedele na pondelok…

Okolo druhej poobede sa v sobotu krstila ďalšia kniha, takpovediac rarita. Išlo o zbierku lady Pavelkovej: Prokletá přísaha – sériu poviedok o vedme Vimke, ktorá vyšla v českom preklade vo vydavateľstve FANTOM Print (knihu si opäť môžete objednať aj u nás: marbh@fandom.sk). Fandom.sk má určitý podiel na vydaní tejto nádhernej knižočky (útlej ako autorka sama – no pôvabnej ako… hádajte kto? ;-) a tak je pre nás potešením sledovať, ako kvalitný text (poviedky boli ocenené vavrínmi – naposledy cenou Istron 2000) dostal zodpovedajúci kabát. Martina Pilcerová prekonala sama seba a jej obálka, na ktorej Vimku sprevádzajú jej osudové postavy (kentaur, drak, drakobijca a upír) je jednoducho skvostná. Maliarkinu prácu mali možnosť návštevníci conu zhliadnuť v plnej veľkosti v galérii, v miniatúre na obálke knihy a napokon – čo je tiež unikát – aj na plagátiku, ktorý je prílohou každého exemplára Prokleté přísahy. Ešte túto knihu nemáte? Ako to? Krstila sa predsa medovinou… ;-)

Nemenej kvalitnou bola aj nasledujúca prednáška lady Pavelkovej – poriadne vzdialená od koláčikov z krstu, či medoviny. Na pretras prišli úkladné vraždy a atentáty – dejiny sa odrazu stali plastickejšími a natrieskaný salónik sa potácal medzi výbuchmi smiechu a mrazením na zátylku. Potlesk bol oprávnený – cesta dejinami od Agrippiny a Nerona, cez Medicejských až po Jessieho Jamesa, sledovaná atentátmi na stránkach kníh a plátnach kín – nemalo to chybu. Prednáška je prvou zo série o hodnote ľudského života, a kvalitný začiatok dáva tušiť, že sa máme na čo tešiť…

Blížime sa do finále? Dúfam ;-) Hodiny odb(p)íjali niečo okolo pol ôsmej, keď došlo na odovzdávanie cien. Prvou etapou bola Cesta bez návratu (vyhlasovaná naším serverom, spolu s Fantáziou a sci-fi klubom Pegas Prešov). Sponzori dodali kopec kníh, my sme zabezpečili slučky a šibenicu – show sa mohla začať. Nominovaných sme pekne dekorovali (eufemizmus pre lynčovali – dostali slučku na krk) a víťaz si odniesol… šibenicu. Cestou bez návratu sa napokon najlepšie vydala dvojica Lucie Lukačevičová a Adam Šnobl – s upírskou poviedkou Lovec a zvěř, ktorú v blízkej dobe stretnete v časopise Fantázia…

Úplným vrcholom bolo napokon odovzdávanie cien Istron. Juraj „Mad“ Maxon pripravil elegantné sošky, fanúšikovia si zahlasovali – a Martin „Šimon“ Šuster to celé… rozdal. Okrem ocenených zahraničných zbierok, antológií, či kníh všeobecne získali ocenenia aj slovenské dielka: Štefan Konkol a Saša Pavelková za prvý diel trilógie Miešanci, Števo Huslica za poviedku XXL a Fantázia za najlepšieho vydavateľa. Nominovaní a nevíťazní prítomní krčili nosy, víťazi poťažkávali Istrony – no celá sála si ešte stále nemohla vydýchnuť. Sobotný večer korunovala tombola, kde notorického vyhrávača Macáška (odcestovaného v USA) nahradil zamestnenec Brlohu, známy ako Bystro (hlavná cena + ešte čosi). Nuž, čo dodať? Šťastie si asi rovnako ako nešťastie nevyberá a nechodí po horách, ale po ľuďoch. Každopádne blahoželáme (a trochu závidíme ;-)

A do úplného bezvedomia dotiahli v ten večer prítomných dva fantastické filmy – rosomákovsky dobrý prepis comicsu X-Men a pixelovsky pôvabná Aki Rossová… ehm, Final Fantasy: Esencia života. Tri kinohity počas jednej akcie, plus kopec ďalších kvalitných dielok (Solaris, Skúška pilota Pirxa, Konec srpna v hotelu Ozón…) to je rekapitulácia Istroconu 2001 – potrebuje ešte niečo dodať?!

Záver bol už čisto v réžii pivnej peny, rozlúčok a workshopu v nedeľu ráno, sľubov a potľapkávaní po pleci. Áno, pokojne môžeme povedať – kvalitou zázemia, nadupanosťou programu a návštevnosťou sa Istrocon opäť zaradil medzi cony svetovej úrovne. Len jeden con vládne, jeden všetkým káže, jeden všetkých privedie, do Fantázie zviaže …v prešporskej zemi, kde sa snúbi duchaplnosť s vtipom.

Ad revidendum 2002, fanie a fani. Na Istrocon sa nezabúda…

P.S.: Ďalšie podrobnosti sa dozviete z reportáží iných návštevníkov – osobitne by som upozornil na Špionův denník á la Miles, ktorý sa zrejme opäť objaví v mesačníku RAMAX.

P.P.S.: Rozsiahlejšiu fotodokumentáciu nájdete v galérii – stovky momentiek zachytených Krtkom a Melkorom.


17. septembra 2001
Rastislav Weber