Fantastické tipy na týždeň 29. augusta - 4. septembra 2022

Prázdniny už tento týždeň končia, takže vás vítame pri poslednom vydaní nášho servisu, v ktorom vás informujeme o podujatiach zaujímavých pre fanúšikov fantastiky a alternatívneho životného štýlu. V tomto týždni sme pre vás vybrali hradné hry, stretnutie s rozprávkovými bytosťami a úžasný kockatý svet.

Keďže mnohé podujatia sa opakujú alebo pretrvávajú celé leto, pozrite si aj tipy z predchádzajúcich týždňov.


Fiľakovské hradné hry

Anotácia

Fiľakovské hradné hry sa tohto roku opäť uskutočnia koncom leta. Tretieho septembra sa hradné nádvorie zaplní autenticky odetými účinkujúcimi rozličných spolkov a skupín, prezentujúcich život, kultúru a tradície niekoľkých historických ér. Súčasný, XXII. ročník je chronologickým pokračovaním uplynulého ročníka. Poskytne prierez dejinami Fiľakova a okolia, zamerajúc sa tentokrát na obdobie od neskorého stredoveku po druhú svetovú vojnu.

V programe, ktorý začne v poobedňajších hodinách a potrvá až do večera, budú prebiehať predstavenia interaktívnou a zábavnou formou. Vzhľadom na súčasnú vojenskú situáciu na Ukrajine sa bojové ukážky týkajúce sa vojenskej histórie hradu nezaradili do programu. Historické skupiny budú na podujatí prezentovať odev, výzbroj, hudobnú a tanečnú kultúru. Priblížia každodenný život v stredoveku, obdobie osmanskej nadvlády a zriadenia Fiľakovského sandžaku, ako aj epochu baroka ukážkami tancov a dobového odevu. Návštevníci spoznajú rozličné výzbroje, uniformy, vojenské zručnosti, a uvidia, ako prebiehal výcvik koní elitných uhorských jazdcov – husárov. Budú môcť nahliadnuť aj do života Turkov v 16. a 17. storočí. Prvú polovicu minulého storočia, poznačenú udalosťami prvej a druhej svetovej vojny, priblížia uniformy a vojenská výzbroj bojových jednotiek. Udalosti 19. až 20. storočia spestria slovenské a maďarské ľudové tance s doprovodom živej hudby, ktorá zaznie počas podujatia ešte niekoľkokrát.

V rámci tvorivých dielní a ukážok remeselníckych techník používaných v jednotlivých historických obdobiach sa záujemcovia budú môcť oboznámiť s ručnou výrobou stredovekej a novovekej keramiky, kníhtlačou, výrobou osmanských miniatúr a kahancov s orientálnym motívom. Tí najmenší sa môžu tešiť na historických zabávačov – šašov a žonglérov, chodúľové divadlo či sokoliarske predstavenie. Pre účastníkov podujatia bude okrem expozícií hradného múzea umožnený vstup aj do remeselníckeho domčeka, kde je výstava prezentujúca fiľakovské remeselníctvo v stredoveku a v ranom novoveku, a tiež do podzemnej chodby pod hradom.

Miesto konania podujatia: Hradné múzeum vo Fiľakove

Termín podujatia: 3. 9. 2022

Vstupné: neuvedené

Podujatie je vhodné pre deti.

Zdroj informácií a viac podrobností: Stránka organizátora podujatia.


Cesta gajarským rozprávkovým lesom

Anotácia

Zažijete lesné dobrodružstvo plné rozprávkových bytostí, budete plniť ich úlohy, ale najmä sa dobre zabavíte v lesíku za Ubytovňou Záhoran v Gajaroch. Prísť môžete kedykoľek v priebehu podujatia.

Miesto konania podujatia: Gajary

Termín podujatia: 3. 9. 2022 od 14:00 do 17:00

Vstupné: neuvedené

Podujatie je vhodné pre deti.

Zdroj informácií a viac podrobností: Facebookovská stránka podujatia.


Svet v kocke

Anotácia

Horehronské múzeum v Brezne a TatraLUG – slovenský LEGO® fanklub pripravili pre verejnosť jedinečnú výstavu zostavenú zo svetoznámej stavebnice LEGO® pod názvom „Svet v kocke“.

Túto úžasnú hračku netreba predstavovať pravdepodobne žiadnemu človeku a určite nechýba takmer v žiadnej detskej izbe. Otcom stavebnice je dánsky tesár Ole Kirk Christiansen, ktorý v roku 1932 vyrobil prvé tehličky. O dva roky neskôr dostáva aj svoje pomenovanie – LEGO. Za oficiálny začiatok histórie sa však považuje až 28. január 1958, kedy bol zaregistrovaný patent na malú umelohmotnú tehličku. Značka názvu a neskôr aj firmy vznikol spojením dvoch dánskych slov leg godt, čo v preklade znamená dobrá hra. Od roku 1964 sú súčasťou stavebníc návody a malé mini figúrky, ktoré poznáme dodnes, pribudli v roku 1978. U nás sa začala stavebnica predávať v roku 1982 vďaka obchodným domov Prior. Spoločnosť LEGO reaguje na veľký záujem a potrebu verejnosti a v roku 1996 registruje svoju vlastnú doménu www.lego.com. A niet sa čo čudovať, že v roku 2000 získava titul „Hračka storočia“. Firma počas svojej dlhej histórie vyrobila veľké množstvo tematicky ladených sérií stavebníc, od policajtov, pirátov, rytierov, až po dinosaury a vesmírne lode. Troma najdlhšie vyrábanými sériami sú Lego City (zobrazujúce mestský život), Lego Castle (stredoveké hrady a rytieri) a Lego Technic (špeciálne mechanické stavebnice). V 90. rokoch 20. storočia začali vyrábať licencované série – Lego Star Wars, Lego Batman, Lego Indiana Jones, Lego Jurský svet, Lego Harry Potter a Lego Minecraft.

Mnohé z tejto svetoznámej hračky si bude mať možnosť verejnosť pozrieť v Horerhonskom múzeu vďaka finančnej podpore Banskobystrického samosprávneho kraja a hlavne vďaka TatraLUGu – slovenskému LEGO® fanklubu. Ide o združuje fanúšikov z celého Slovenska a z okolitých krajín, ktoré vzniklo v roku 2012. Na svojej internetovej stránke www.tatralug.sk si členovia vymieňajú rôzne rady, pomáhajú si pri riešení stavebných problémov, diskutujú o novinkách či prezentujú svoje diela, tzv. MOCi (My Own Creation – moje vlatné dielo). Každoročne v januári organizuje súťaž o najkrajšie dielo za uplynulý rok. Okrem toho realizuje rôzne výstavy, či už dlhodobé (väčšinou v spolupráci s múzeami), alebo lokálne. V poslednej dobe sa fanklub s úspechom podieľa na príprave modelov a diorám do výkladov predajní hračiek.

Pre výstavu v Horehronskom múzeu pripravili členovia fanklubu niekoľko modelov automobilov zo série Technic a Model Team, rôzne sošky, pamätný Titanic, pre dievčatá sú to ukážky zo série LEGO Friends. Najrozmernejšou časťou výstavy je séria LEGO City, z ktorej nebude chýbať lunapark s horskou dráhou a ruským kolom, farma so zvieratkami, veterná elektráreň, kostol a iné mestské stavby.

Atraktívnosť výstavy určite zvýšia tvorivé dielne pod názvom „Legostar“, v rámci ktorých sa budú mať možnosť návštevníci kreatívne realizovať a postaviť si z množstva lego kociek čokoľvek podľa svojej vlastnej predstavivosti, fantázie a tvorivosti. Tie najkrajšie výtvory budú odmenené, ako ináč LEGO® stavebnicou.

Preto neváhajte a príďte sa do Horehronského múzea potešiť a zahrať!

Miesto konania podujatia: Horehronské múzeum v Brezne

Termín podujatia: 3. 6. – 30. 9. 2022

Vstupné:
deti od 6 rokov, mládež, dôchodcovia: 2 €
dospelí: 3 €

Podujatie je vhodné pre deti.

Zdroj informácií a viac podrobností: Stránka organizátora podujatia.


Keďže mnohé podujatia sa opakujú alebo pretrvávajú celé leto, pozrite si aj tipy z predchádzajúcich týždňov.


29. augusta
Fandom SK