Asaro, Catherine

Bio a bibliografia

Meno Catherine Asaro vám asi veľa nepovie – samozrejme, ak ste nečítali jej knihy z cyklu Rubínová dynastie – z ktorých česky zatiaľ vyšli dve. Ja som sa k nim dostal až nedávno – a musím sa priznať – dostal som od pani Asaro peknú ranu do nosa. Tvrdá space opera, kde poletujú geneticky upravení piloti, kvarky, pravdepodobnosti výskytu kadejakých častíc (zväčša smrteľných) a to všetko je spojené žensky citlivým pohľadom na svet. A táto útla pani je k tomu všetkému profesorkou a výskumnou pracovníčkou v oblasti, ktorá je pre mňa španielskou dedinou (pochopil som len dve slová – fyzikálna chémia :). Okrem toho vyučuje balet (sic!) a jej manžel je astrofyzikom NASA…

Nuž, pani Asaro má očividne všetky predpoklady k tomu, aby písala o fantastickej vede s prehľadom – a som veľmi rád, že to robí. Netvárim sa, že som všetkému v jej knihách rozumel (teória skokov medzipriestorom bola síce logická – no keď som sa nad ňou zamyslel hlbšie, vydesilo ma, aké je to jednoduché – už som si doma postavil prototyp!), no ono to ani nie je potrebné. Pani Asaro má totiž okrem všetkých ostatných talentov aj schopnosť tvoriť príbeh. Osudy jaegernautky Sauscony Valdorie (Soz) vás do seba vtiahnu a nepustia, kým sa nedostanete na poslednú stránku knihy. Ehm, ale životná cesta autorky nie je oveľa nudnejšia…

Catherine Asaro sa narodila v Oaklande (Kalifornia) a vyrástla v El Cerrito severne od Berkley. Americké vysokoškolské tituly sú pre mňa španielskou dedinou, no prvé dva získala na Harvarde (chémia a fyzikálna chémia), ďalší na UCLA (chémia). Okrem týchto miest pokračovala vo výskume na University of Toronto v Kanade, Max Planck Institut für Astrophysik v Nemecku a napokon v Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. Práce zahŕňali využitie kvantovej teórie na popis väzieb atómov a molekúl… Okrem románov sa teda môžete stretnúť aj s jej vedeckými prácami, publikovanými napríklad v Physical Review Letters alebo v Journal of Chemical Physics. V súčasnoti prebieha ďalší z jej výskumov… ale tam už sú moje vedomosti v koncoch :)

Okrem závity zaťažujúcich činností sa pani Asaro venuje baletu – momentálne vyučuje v Caryl Maxwell Classical Ballet v Marylande. Jej manželom je John Kendall Cannizzo, astrofyzik NASA… Má jednu dcéru. Písať začala – ako sa vyjadrila v interview pre amazon.com – podobne ako väčšina spisovateľov fantastiky – pod vplyvom fascinácie z čítania. Knihy mala rada odmalička – a rebríček obľúbených viedli science fiction romány. Prvé literárne pokusy absolvovala už ako osemročná, keď začal písať svoj prvý román (ten nevyšiel ;-) – o dievčatku, ktoré pomáha dobrým mimozemšťanom zachrániť ich planétu pred inváziou zlých mimozemšťanov.

Potom sa Caterine Asaro na čas odmlčala a svoj skutočne prvý román vydala až o dvadsať rokov neskôr… vo vydavateľstve Tor. Román sa stal bestsellerom a Sága o Skolianskom impériu (tiež nazývaná Príbehmi Rubínovej dynastie) bola na svete.

Bibliografiu pani Asaro teda (okrem vedeckých prác) tvoria:

Samostatné romány z cyklu Rubínová dynastia:
  • Primary Inversion (Tor, 1995, česky Osudový zvrat, FANTOM Print 1999, úryvok, recenzia),
  • Catch the Lightning (Tor, 1996, česky Zachytit blesk, vydanie sa pripravuje),
  • The Last Hawk (Tor, 1997, česky Poslední jestřáb, vydanie sa pripravuje, kniha bola nominovaná na cenu Nebula v roku 1998),
  • The Radiant Seas (Tor, 1998, česky Zářivé hlubiny, FANTOM Print 2000, úryvok, recenzia),
  • Ascendant Sun (Tor, 2000, česky Vycházejíci slunce, vydanie sa pripravuje).
Do cyklu nepatrí román The Veiled Web (Tor, 2000), odohrávajúci sa v blízkej budúcnosti. Zaoberá sa umelou inteligenciou v kontexte celosvetovej siete (rozvinutý Internet, osobitne World Wide Web). Podobne ako všetky diela Catherine Asaro je však aj v tomto románe dôležitý ľudský (emocionálny) pohľad – aj napriek strojom. Ako povedala v rozhovore pre Locus 12/99, „podpísala so svojimi vydavateľstvami (Tor a Bantam Books) kontrakt na viac kníh, než má momentálne k dispozícii, neostáva jej nič iné ako písať ďalej“. Očakávaným románom je The Phoenix Code – rozvíjajúci motívy umelej inteligencie, vo fantázii pani Asaro však existujú aj ďalšie pokračovania Rubínovej dynastie…Krát­ke práce:
  • Dance in Blue – v zbierke Christmas Forever, editor David G. Hartwell, Tor, 1993. (táto poviedka je vôbec prvou prácou, ktorú Catherine Asaro komerčne zhodnotila (to je eufemizmus pre predala ;-))
  • Light and Shadow – poviedka, Analog, 1994,
  • Aurora in Four Voices – 1998, Analog 12/98, poviedka bola nominovaná na Nebulu 1998 a Huga 1999.
Tak, toľko na úvod. Skutočne vám doporučujem prečítať si práce pani Asaro – stoja za to. A ak by vás nadchli (tak ako mňa), môžete jej svoje nadšenie sprostredkovať aspoň emailom – asaro@sff.net. Vzhľadom na fakt, že Caterine Asaro bola pri vzniku Internetu (vtedy ešte ARPAnetu a Bitnetu), určite vám odpovie…

Dočítania!


13. novembra 2000
Rastislav Weber