Anketa: Fantastická kniha roka 2023

Fantastická kniha roka 2023

Internetový denník Fandom SK vyhlasuje čitateľskú anketu Fantastická kniha roka 2023.


Minulý rok sme znova zaznamenali vysoký počet knižných titulov v žánroch fantastiky, ktoré vyšli na Slovensku v slovenčine od slovenských autorov. Môžeme len špekulovať, či je u nás fantastika alebo písanie kníh všeobecne v čoraz väčšej obľube. V každom prípade sa zásluhou autorov, vydavateľstiev a všetkých tých, ktorí sa podieľajú na ceste knihy k čitateľovi, dostalo na drevené či elektronické pulty kníhkupectiev 55 pôvodných slovenských fantastických kníh a tiež množstvo prekladov od zahraničných autorov. Všetci tí, ktorí sa k tomu pričinili, si zaslúžia ocenenie.

Prečítali ste v uplynulom roku nejakú dobrú knihu? Hlasujte za ňu.

Na oživenie vašich spomienok na knihy a ich autorov môže pomôcť náš prehľad Slovenská literárna fantastika v roku 2023, kde nájdete nielen prehľad titulov domácej fantastiky, ktoré vyšli minulý rok, ale aj mnoho podrobností vrátane odkazov na recenzie. Samozrejme, ak sme na nejakú knihu v našom prehľade zabudli a vy ju považujete za to najlepšie, čo na Slovensku minulý rok vyšlo, napíšte do hlasovacieho formulára svoj vlastný návrh.


Hlasujte za najlepšie knihy slovenskej a zahraničnej fantastickej literárnej scény.

Hlasovať môžete v dvoch kategóriách:

  • Najlepšia slovenská kniha
  • Najlepšia zahraničná kniha

Podmienky zaradenia knihy do ankety:

  • Kniha musí obsahovať prvky fantastiky, t. j. musí spadať do žánru fantasy, science fiction, hororu s fantastickými prvkami alebo ich subžánrov.
  • Kniha musí mať vročenie 2023, t. j. vyšla v uplynulom roku.
  • V kategórii „Najlepšia slovenská kniha“ ide o prvé vydanie knihy slovenského autora, ktoré vyšlo v slovenskom jazyku na Slovensku.
  • V kategórii „Najlepšia zahraničná kniha“ ide o prvé vydanie knihy zahraničného autora, ktoré vyšlo v slovenskom alebo českom jazyku na Slovensku alebo v Čechách a je na Slovensku bežne dostupné.
  • Pri spoločnom diele slovenských a českých, resp. zahraničných autorov o zaradení do kategórie rozhoduje to, v ktorej krajine kniha vyšla.


Hlasovanie o najlepšej knihe

Každý hlasujúci vpíše do formulára meno autora a názov najlepšej slovenskej knihy a najlepšej zahraničnej knihy, pričom môžete zvoliť buď jednu kategóriu, alebo dve – formulár teda odosielate LEN RAZ.

Pri vypĺňaní formulára, prosíme, dbajte na diakritiku a správne poradie mena a priezviska autora a správny názov knihy. Ak ide o knihu viacerých autorov (antológia, zborník), ako meno autora napíšte „kolektív autorov“.

Aby vaša snaha nevyšla navnivoč, aj keby váš nominant nevyhral, každý hlasujúci sa automaticky dostáva do žrebovania o knižnú cenu, ktorú venuje redakcia Fandom.sk.

Upozornenie: Údaje uvedené v hlasovacom formulári budú použité len pre účely tejto ankety a nebudú poskytnuté tretím osobám. Tí hlasujúci, ktorí nevyplnia celý formulár alebo pošlú viac ako jeden vyplnený formulár, budú z ankety vyradení a ich hlasy budú škrtnuté.


Hlasovací formulár

(Poznámka: Vaša odpoveď je zaslaná, pokiaľ sa pod červeným tlačidlom ODOSLAŤ objaví zelené hlásenie: Vaša odpoveď bola zaslaná. Výsledky oznámime po uzávierke hlasovania.)

Váš hlas nič nestojí, a predsa má veľkú cenu. Hlasujte za najlepšiu knihu za rok 2023.

Uzávierka hlasovania je 14. apríla 2024. Po uzávierke sa už hlasovací formulár nezobrazí.


27. marca
Fandom SK
Zdroj informácií