Zářivé hlubiny

Asaro, Catherine

Prvá kniha Catherine Asaro (Osudový zvrat, FANTOM Print 1999) zanechala Sauscony Valdoriu (Soz – následníčku Imperátora Skolie), s jej manželom (budúcim cisárom Jubije) v exile na opustenej planéte – ďaleko od mocenského konfliktu, ktorý hrozil prerásť do otvorenej vojny. Kniha Zářivé hlubiny na tento dej priamo nadväzuje, i keď ju autorka napísala až ako štvrtú v poradí. Sauscony žije s Jaibriolom v pokoji, vychováva svoje deti v láske, až kým…

Kniha pokračuje v tom, čo začal prvý diel, prvý príbeh neobyčajných hrdinov zo sveta Rubínovej dynastie. Catherine Asaro opäť splietla nitky osudu znepriatelených rodín tak, aby dostali priestor láska a nenávisť, zrada a pomsta – aby lode invertovali do imaginárneho priestoru a psibersieť praskala pod náporom telepatických operátorov. A opäť to pani Asaro dokázala napísať s prehľadom a znalosťou dobrého príbehu, tak aby ste si obhrýzali nechty a netrpezlivo obracali stránky. Povedal by som, že táto kniha udržiava akýsi nastolený vzťah akcia – psychológia, no kým prvý diel sa prikláňal viac k hre emócií, Zářivé hlubiny stavajú na akcii. V prvej knihe totiž vojna hrozila, tu naplno prepukla. A súboje tisícok dokonalých strojov pilotovaných tisíckami dokonalých pilotov stoja za to, aby boli zaznamenané…

V jadre príbehu je opäť konflikt Skolie a Jubije, pričom do hry vstupujú nové prvky. Imperátor Skolie, Kurj, ktorý sa v Osudovom zvrate prezentoval ako chladný vojenský stroj – tento Kurj získava ľudskú podobu. Druhá vec je, či mu to vo vojne pomôže, alebo skôr naopak. Prejavuje sa tiež Jubijská cisárovná Viquara, ktorá sa stáva jednou z najmocnejších osobností – i keď aj ona je ovládaná. No povedal by som, že práve ona prejaví ten najmenej čiernobiely charakter, aký som za poslednú dobu v knihe stretol. Viquara kolíše na hranici lásky a nenávisti, na hrane ktorú vytvára aristovská genetická porucha (znakom vedúcej kasty Jubije je sadizmus) a jadro človeka, ktoré sa nedá tak jednoducho narušiť. Prejaví sa aj Jubijský dvor, a rovnako sa odhalia členovia rodiny Valdoria – pričom najvýraznejšou osobou sa stáva Rubínový faraón – Dyhianna Selei (Dehya), ktorej schopnosť spolupracovať s telepatickou sieťou SkolNetom občas prekvapí každého…

No riešenie a záver patrí opäť Sauscony Valdorii. Tejto jaegernautke, ktorá sa odhodlala prežiť zvyšok života v exile, totiž siahnu na rodinu – a to nemali robiť! Ako povedala vlčica Rákšasí z Knihy džungle Šer Chánovi, ktorý sa snažil získať Mauglího: „Raz sa ty, čo poľuješ na holé mláďatá dočkáš, že sa bude poľovať na teba!“ Keď Jubijské cisárstvo naruší kruhy Sauscony Valdorie, spustí lavínu, ktorú už nikto nedokáže zastaviť. Lode vyletia z inverzie, Kleinov priestor prestane byť útočiskom a planéty sa začnú trieštiť. Padne psibernetická sieť, zrútia sa základy technológie, ktorú Skoliania zdedili po Rubínovej ríši a Jubijské cisárstvo spozná, čo je to strach. Vlčica prichádza…

O čo menej priestoru dostala psychológia, o to viac je tu akcie a napätia. Kniha sleduje príbeh viacerých postáv: Soz, jej brata Althora, cisárovny Viquary a iných – a vy máte čo robiť, aby ste udržali svoj adrenalín pod kontrolou. Postavy sú totiž veľmi ľudské, prirastú vám k srdcu – a začnete sa o ne báť. A logika deja je neúprosná…

Je to opäť super kniha. Rozvité nápady z prvého dielu, akcia, láska a nenávisť, prekvapenia a záhady. Space opera ako vyšitá – takto sa, prosím, píšu knihy! Taký Terry Brooks by mal k pani Asaro chodiť na doučovanie…


17. novembra 2000
Rastislav Weber