Recenzia: Wonder Woman

Veľké pravdy, boje a bitky a láska

WW - Antiope
WW priskokom
WW - Steve Trebor
WW s mecom
WW v okuliaroch
WW - druzina

Nad dobrým filmom nie je veľa čo filozofovať. Poväčšine si povie svoje, čo má hlavu aj pätu, a zanechá nejaký dojem, ktorý si potom odnesieme z kina domov.

Bohužiaľ, pre osoby citlivé na strieborné plátno základný pocit filmu Wonder Woman navodila už prvá scéna. Stačil jeden pohľad Diany na staré foto a do publika dýchol smútok nad stratenými životmi. Jednoduchá nosná emócia, ktorá vydržala až do poslednej sekundy nafilmovaného materiálu a nedovolila ani nadšeniu z krásnych obrazov, akčného deja a atmosféry, aby ju úplne zapudili. V podstate je WW veľmi čierny film, maskovaný farebnosťou detailov a blyskotom kostýmu i nádherou hlavnej hrdinky a jej družiny.

V tej dôležitej prvej scéne Wonderka Diana dostane v balíčku od Brucea Waynea Netopieriča staré fofotkuto, na ktorom je jej spoločníkom istý mladý muž a jeho priatelia. S nostalgiou v tvári a skrytou slzou v oku si rozmazaný obrázok prezerá a okamžite je jasné, že ten krásny mladík už má svoje minúty zrátané. Lenže i napriek tomu – alebo práve preto –, je treba poznať príbeh, ktorý ho bude stáť život. A tak, keď mladá dáma začne rozprávať, odovzdane počúvame.

Podozvedáme sa, aké krásne mala princezná Diana detstvo a mladosť. Zistíme, že nie je úplne obyčajná a hoci vyrástla medzi Amazonkami, vlastne ňou sama nie je. Potom jej spadne do života Trevor, ktorý ju informuje, že vojna, jej hlavný archnemezis stále pokračuje, načo ona opustí bezpečie svojho domova, aby ju zastavila. Veľké finále, v ktorom umierajú lotri i nevinní. Vojna sa končí, ale boj pokračuje.

Takto stručne, v kocke, sa príbeh filmu Wonder Woman tiež dá opísať. Kocka tohto filmu však nie je klasická, je to kocka Rubikova, poskladaná z mnohých malých komplexných farebných kocôčok. Celý film so všetkými vrstvami sa dá vychutnať len tak, ak si vychutnáte každú jednu z tých minizložiek a poskladáte ich dokopy.

V prvom rade musíte vziať do úvahy súčasť adolescentnú: Mladá a naivná deva objavuje svet s kornútkom zmrzliny v ruke (komiksáci vedia) v nádhernom historickom Londýne. Poznámka na okraj: Themyscira bude od Londýna, čo by kameňom dohodil.

Dôležitá je grécko-mytologická: Ani ako Zeus nemáš istotu, či ťa tvoje potomstvo pochopí. …ohh a Áres je nevďačný sviniar?

Módna a tradicionalistická zložka je zábavná i hrôzostrašná: Niet muža bez sekretárky, ale nie je sekretárka ako sekretárka.

Všimnúť si treba i rovinu dedinskú, indiánsku, škótsku a mafiánsku: Lebo všetci sme si rovní v jednom – vo vojne nikto nie je v bezpečí a vojna nám dokáže zobrať domov všetkým bez rozdielu.

Adrenalínovú nemožno vynechať: Zákopová vojna je priam neuveriteľná a štít pred kostolom brutálny.

A bojovnícku sa opomenúť neopovážim: Súboje Amazoniek s ozbrojencami so strelnými zbraňami sú jednoducho úžasné. Do kina vždy chodievam s nádejou, že zase raz uvidím niečo, čo tu ešte nebolo, a tieto boje takouto pozoruhodnosťou určite sú.

V neposlednej miere sa vo filme objaví i ľahko-filozofický subterén: Ak niekoho naštve veta o tradicionalizme manželstva, malo by sa mu zle počúvať aj o tom, že vojnu si človek vyberá sám. Že za to nie je zodpovedný žiaden grécky boh vojny ani iná zlá mocnosť.

A hlavne tú tragickú rovinu nemožno odbiť len tak: Na oboch stranách konfliktu umierajú nevinní a väčšinou sú za to zodpovedné osoby s priveľkým egom. Kvôli takým hynú aj dobrí a obetaví chlapi.

A úplne nakoniec spomeniem záporácku: Jedinou ženskou zloduškou filmu Wonder Woman je doktorka Smrť (v origináli Doctor Poison. Zlých mužov je minimálne o sto percent viac. Vidí sa mi dôležité zamyslieť sa teda nad istou skutočnosťou. Žeby preto si Zeus vymodeloval z hliny dievča, ktoré potom oživil svojím… dychom? Preto si nevymodeloval chlapca? Veril, že pokoj a mier sa uchovajú po praslici? Pretože úplne bez boja to tak či onak nepôjde.

Veľké pravdy, boje a bitky a láska. Nie je práve o tomto život každej ženy? Dnes a denne zachraňujeme naše malé svety… Páni! Aj ja som Wonder Woman! A práve preto hodnotím film o živote princeznej Diany z Themysciry veľmi vysoko. Je to inteligentný, premyslený príbeh s posolstvom. Bol natočený citlivou ženskou rukou, má excelentné obsadenie, výbornú muzičku, skutočne kráľovskú výpravu, božské boje a je fajnovo dopočítačovaný. Môže odo mňa dostať azda aj desiatku. Nenechám si to vyhovoriť.

P.S. Hovoriť o tom, že DC Universe sa pekne rozbieha a že ho partia okolo Gal ubránila omnoho účelnejšie ako Superman, Batman a SS dohromady mi príde ako nosenie dreva do lesa. Tak len pre poriadok.


Wonder Woman
Žáner: akčný, fantasy, scifi
Výroba: USA, 2017, 141 min.
Réžia: Patty Jenkins
Scenár: Allan Heinberg
Kamera: Matthew Jensen
Hrajú: Gal Gadot, Robin Wright, Chris Pine, Connie Nielsen, David Thewlis, Elena Anaya, Danny Huston, Lucy Davis a ďalší.


9. júna 2017
Monika *Secentity* Kandriková