Recenzia – Ursula K. Le Guinová: Křídločky (souborné vydání)

Křídločky variant a
Křídločky variant b

Zvieratá to majú s nami ľuďmi ťažké. Sme bezohľadní, namyslení, pretože sa pokladáme za pánov tvorstva. Najviac to pociťujú opustené a nechcené tvory, ktoré žijú aj v uliciach našich miest či dedín. Ukrývajú sa, vyhýbajú sa kopancom a kolesám áut a čelia hladu a bitkám. Lenže mamička malých okrídlených mačiatok je múdra mačka. Keď sa konečne naučili lietať, poslala ich z ulice preč, aby žili krajší a veselší život.


Za smetiakom či v stodole?

Za a pod veľkým smetiakom, v jednom velikánskom meste, žila pani Jana Mourková, veľká mačka a jej štyri mačiatka. Volali sa Elvíra, Matej, Rudolf a Žofia. Neboli to obyčajné mláďatká, ale priam zázračné. Na chrbátikoch im totiž narástli krídla. Len čo troška podrástli a naučili sa, ako sa s krídelkami správne máva, poslala ich mamička z mesta preč. Mesto je nebezpečné, ľudia zlí. Často do túlavých zvieratiek kopali, naháňali ich, bili a inak im ubližovali. No keď zbadali mačky s krídlami, strhla sa zakaždým panika. Navyše pani Mourkovú požiadal o ruku krásny kocúr pán Karel Černoch.

Mačiatka teda poslúchli, keďže boli slušne vychované deťúrence, a odleteli v ústrety krajšej budúcnosti. Preleteli ponad strechy vysokých domov, ponad rušné ulice plné ľudí a áut. Občas si oddýchli a potom leteli znovu, až kým nezbadali to, o čom im mama rozprávala. Stromy, lúky, rieky, krásny zelený kraj.

Potom im zostávalo už len nájsť si teplý a suchý peliešok, niekoho, kto sa o nich postará a ich dobrodružstvo medzi množstvom domácich aj divých zvierat, sa mohlo začať. Elvíra, Matej, Rudolf aj Žofia toho zažili mnoho a získali skvelých priateľov. Niekoho našli a mali z neho veeeeľkú radosť. Dokonca občas zaleteli aj späť do mesta a tam uvideli… niečo úžasné aj strašné. A stretli ešte niekedy svoju mamičku? Nuž…


Vznášajú sa na krídlach motýlích… alebo orlích?

Ursula K. Le Guinová je známa autorka fantasy románov pre dospelých, ale aj vášnivá milovníčka zvierat. Hlavne mačiek. Počas rokov napísala niekoľko krátkych príbehov o mačkách, ktorých zvyky a život dlho pozorovala a vynikajúco spoznala. Vydavateľstvo Gnóm! ponúka čitateľom súborné vydanie štyroch noviel pod názvom Křídločky. Okrem láskavých mačacích dobrodružstiev v nej nájdete nádherné ilustrácie, ktoré deťom aj dospelým pomôžu ich dobrodružstvá prežiť oveľa intenzívnejšie.

Ak milujete zvieratá, poznáte mačky a ich správanie, budete prekvapení, ako detailne ich autorka má odpozorované. Samozrejme, odpozorované má aj správanie ľudí, ktorí sa nie vždy k túlavým zvieratám správajú pekne. Čitateľ sa neubráni spomienke na detskú knižku Štyria mačkatieri od slovenskej autorky „dospeláckej“ fantasy a pravdepodobne dôjde k záveru, že nielen obe autorky toho majú veľa spoločného, ale bohužiaľ aj v prístupe k túlavým zvieratám je to podobné všade na svete.

Le Guinovej novely sú písané veľmi príjemným jazykom, ktorý dokážu pochopiť aj deti. Vynikol aj vďaka skvelému prekladu Jakuba Němečka, ktorý sa s ním láskavo pohral a prispôsobil ho jazyku našich detí.

Křídločky sú rozkošné príbehy o tom, čo zažili mačiatka pri hľadaní nového domova, ale aj navzájom medzi sebou. Pretože aj zvieratá majú svoju povahu a každé je iné. Čo si mnohí neuvedomujú alebo nechcú uvedomiť, je to, že aj zvieratá, domáce, túlavé aj tie divoko žijúce, majú city a dokážu ľúbiť, báť sa a obetavo sa starať jedno o druhé. Kto neverí, nech sa presvedčí. Napríklad pozorovaním vlastných zvieratiek, susedových miláčikov prípadne tým, že si prečíta Křídločky Ursuly K. Le Guinovej.

Hodnotenie: 100 %

Knihu Křídločky si môžete kúpiť napríklad v Martinuse, pre podrobnosti kliknite na tento link


Křídločky – souborné vydáni (orig.: The Catwings Complete Collection)
Žáner: fantasy, rozprávky
Autorka: Ursula K. Le Guinová
Vydavateľstvo: Gnóm!- Jakub Němeček
Rok vydania: 2024
Ilustrácie: S. D. Schindler
Počet strán: 46
Väzba: pevná
ISBN: 978–80–88299–36–3
Poznámka: Kniha je dostupná s dvoma variantmi obálok


Recenzentka Erika Ena Adamcová píše recenzie pre domovský Fandom.sk, ale aj pre český portál Fantasy Planet. S jej článkami sa môžete stretnúť aj na weboch Sarden a Fantasymag. Pod týmto linkom nájdete všetky články od Eny na Fandom.sk.


9. apríla
Ena
Zdroj informácií