Recenzia: The Whistling Skull - Bizarnosť na entú...

Whistling Skull

V roku 1998 kúpilo DC Comics vydavateľstvo Wildstorm. Vďaka tomu dostalo DC do rúk sériu Authority Warrena Ellisa, svojou cenzúrou nasrali Marka Millara (dal výpoveď a prebehol k Marvel Comics), aj Granta Morrisona a Alan Moore pre nich nenapísal už ani slovo. Garth Ennis dal Wildstormu tiež zbohom, našťastie jeho sériu The Boys (tento rok vydá BBart s názvom Banda) prevzalo a dovydávalo vydavateľstvo Dynamite Entertainment. Ale niektoré série nemali také šťastie. Napríklad komiks The further adventures of the Whistling Skull scenáristu B. Clay Moorea (Hawaiian dick) a kresliča Tonyho Harrisa (Starman). V apríli roku 2010 oznámili, že sa chystá prvé číslo menovaného komiksu, no o pár mesiacov im DC skrížilo plány, keď Wildstorm utratili. Teraz, po troch rokoch hibernácie, sa muž s pískajúcou lebkou konečne dostáva medzi nás.

Japonsko, rok 1940. Obrovský robot sa pokúša zabiť štvoricu neobvyklých hrdinov. Muži s kódovými označeniami Cat, Owl a Clock sú klasickí dobrodruhovia v pestrých kostýmoch. Na rozdiel od štvrtého muža menom Whistling Skull, ktorý má namiesto tváre rozškľabenú lebku vybavenú monoklom a minikomínom nad pravým uchom. No nezastaviteľný robot je nad ich sily a náš lebkoidný hrdina využije svoje nasledujúce omráčenie na reminiscenciu. Londýn, rok 1925. Mladý chlapec menom William stretáva mládenca, ktorému to veľmi nemyslí. Volá sa Nigel Singleton a žije vo veľkom sídle, ktoré patrí jeho otcovi. Ten údajne pomáha ľuďom a cestuje po svete. Švajčiarsko, rok 1940. Nigelovi to ešte stále veľmi nemyslí, ale náhradou za jeho hendikep mu je jeho sila. A tá sa mu pri spolupráci s Whistling Skullom veľmi zíjde.

Naše duo prišlo v ten rok do Švajčiarska vo svojom pojazdnom veliteľstve, aby sa stretli so záhadným mužom menom Johaness. Ten vyzerá ako kríženec Neviditelného muža a Fantóma opery a vysvetlí našej dvojici svoj problém. V neďalekom mestečku začali miznúť ľudia a miestna polícia s tým nedokáže nič urobiť (keďže žiadna polícia nejestvuje). Pár hodín po stretnutí sa do mestečka vrátilo dievča, ktoré pred týždňom zmizlo. Našli ho nevnímajúce a chodiace v kruhu. Keď na miesto dorazil Whistling Skull a chcel ho vyšetriť, dievča vzbĺklo zeleným plameňom. Po prehliadke miestnym súdnym lekárom Skull zisťuje, že niekto voperoval dievčaťu do hrude zariadenie, vďaka ktorému došlo k spáleniu. Naše hrdinské duo musí zistiť, kto by mohol niečo také dokázať a čo by tým chcel dosiahnuť.

Takže, stojí tri roky odkladaný príbeh Whistling Skulla a jeho Otíkovského partnera za to? Mňa osobne príbeh zaujal, keďže niečo také sa nevidí každý deň. O hlavnej postave zo začiatku nie je vôbec jasné, čo je zač – či ide o ducha, alebo je to len lebkoidná maska s minikomínom. Isté je iba to, že Skull sa podľa vzoru televízneho Herkulesa objaví vždy tam, kde sa deje niečo zlé. Zaujímavosťou je, že William nie je prvý ani posledný Whistling Skull. V skutočnosti je siedmym nositeľom lebkoidnej masky. Ak by sa to dalo prirovnať k nejakému inému hrdinovi zo sveta DC Comics, tak jedine k Doctorovi Fateovi. Ktokoľvek si nasadí Helmu Nabu (tiež známa ako Helma Osudu) získa nadľudské schopnosti. U Skulla to funguje tak, že najnovší nositeľ prevezme skúsenosti a znalosti svojich predchodcov. To príde vhod, ak sa chcete dohovoriť v cudzine alebo byť lepším strelcom.

Keď sa pozriete na obálku, tak si okrem zvláštnych indivíduí v kostýmoch všimnete aj nápis JSA: Liberty files. To znamená, že príbeh Whistling Skulla je pokračovaním dvoch sérií, JSA: Liberty file (vyšlo v roku 2000) a JSA: The unholy three (vyšlo v roku 2003). Tie sú súčasťou komiksov označovaných ako Elseworlds (voľne preložiteľné ako Inosvety). V podstate sú to príbehy z alternatívnych minulostí, prítomností a budúcností DC sveta. U nás vyšiel z tej série príbeh Marka Millara Superman: Rudá hvězda, v ktorom Supermanova raketa nepristala v Amerike, ale v Rusku. Ale späť k nášmu hrdinovi s lebkoidnou maskou.

Jedným zo záporov bude pre mnohých kresba Tonyho Harrisa. Miestami je totiž neskutočne chaotická a človeku chvíľu trvá, než sa zorientuje a uvedomí si, čo sa vlastne na stránkach komiksu deje. Možno sa Harris pokúšal o originalitu, ale pri takomto príbehu je to skôr na škodu. Na druhej strane, rozfázovanie príbehu do nesúmerných okienok mu ide jedna radosť. Druhou vecou, ktorá bude čitateľov určite iritovať, je neustále skákanie v príbehu. Chvíľu sme v Japonsku štyridsiatych rokov, potom sa vrátime späť v čase, preskočíme o dva týždne vpred v prítomnosti, opäť sa vrátime do minulosti a tak ďalej. Našťastie v druhom čísle sa skoky v čase často neopakovali a zostali sme na jednom mieste, takže príbeh mohol nerušene plynúť vpred.

Napriek tomu je Whistling Skull zaujímavou voľbou, ak chcete preniknúť do trochu iného sveta DC, v ktorom jestvujú alternatívne verzie dobre známych postáv. A ak máte radi absurdné príbehy so štipkou dobrodružstva a príchuťou záhadnosti, tento komiks je definitívne pre vás.


The Whistling Skull
Píše: B. Clay Moore
Kreslí: Tony Harris
Rok vydania: 2013
Vydáva: DC Comics


12. februára 2013
Marek „Keram“ Barányi