Recenzia – Stephen King: Rozprávka

Rozprávka

Kde bolo, tam bolo… Či kde sa piesok lial a voda sypala? Takto dajako sa začínajú rozprávky. Tá, ktorú napísal Stephen King, sa rozprávkou nazvať dá aj nedá. Udalosti sa točia okolo jedného zostarnutého frfľoša, psa a stredoškoláka, ktorému sa podarí zažiť úplne neskutočné a ťažko uveriteľné príhody. Pri čítaní si uvedomíte, že toto rozprávanie má možno niečo spoločné aj s vaším životom. Prečo by ale rozprávka nemohla mať niečo spoločné s realitou?


Most, otec a jeden mrzút

Charliemu Readovi zomrela matka, keď bol ešte chlapček. Otec jej smrť nezvládal a z úspešného likvidátora poistných udalostí sa stal alkoholik. Charlie sa musel naučiť postarať sa o seba aj o opitého otca. Ten sa po mnohých rokoch našťastie spamätal. Avšak znovu si získať dôveru okolia, vybudovať si novú kariéru a celú existenciu nebolo ľahké. Jedného dňa Charliemu skrížilo plány psie vytie a štekot. To ho prinútilo preliezť nízky plot na hororovom dome, ako ho všetci volali, a nájsť zraneného muža. Takto sa zoznámil s Howardom Bowditchom a fenou Radar. Toto zoznámenie mládencovi zmenilo budúcnosť.

Charlie sa o mrzutého starca začal starať a na prekvapenie celého okolia sa spriatelili. Pán Bowditch zostával pre obyvateľov ulice tajomstvom. Nikto ani netušil, koľko má rokov, odkiaľ berie peniaze a ani to, prečo je taký ufrflaný samotár. Charlie dostal odpovede na všetky otázky. Najskôr však musel ísť do starej kôlne a po točitých schodoch zostúpiť až dole, do podzemia…


Nový svet, hodiny a boj za záchranu

V podzemí kôlne sa ukrýval akýsi portál do iného sveta či vesmíru. V ňom Charlie našiel mesto s vysokými vežami, palácom, divnými domami, fontánami, magickými hodinami a celé húfy motýľov. Všade však na neho striehlo nebezpečenstvo. Empis, ako sa tento svet nazýval, trpel pod vládou samozvaného kráľa Letovraha a jeho nohsledov. Charlie si v ňom našiel skvelých priateľov a spoznal moc mágie kolujúcej okolo neho aj v ňom. Tá ho postupne menila a cítil, že sa stáva rozprávkovou bytosťou. Odišiel mladík, domov sa vráti zrelý, skúsený muž, so snami malého chlapca, rozhodnutý udržať tajomstvo Empisu za každú cenu.


Rozprávková realita?

Začítate sa a rýchlo zistíte, že Rozprávka je iná, než ste čakali. Hlavne prvá polovica knihy môže čitateľom pripadať príliš obyčajná, pomalá, plná všedných situácií, v ktorej sa nič typicky kingovské nedeje. Také rozvláčne rozprávanie o ťažkom živote Charlieho, jeho sľube Bohu a šanci, aby sľub splnil. Je to rozprávanie o priateľstve starého zatrpknutého muža a stredoškoláka a neobyčajných momentoch, ktoré dokážu zmeniť život. Budú aj akčnejšie chvíle, no tie zažijeme až v druhej polovici knihy.

Napínavé udalosti začínajú zhruba od momentu, keď sa Charlie dostane portálom do Empisu. Tu začne mať dej dynamiku a rýchlejší spád, aj tajomnú atmosféru. Pribúdajú postavy, ktoré so sebou prinášajú nové tajomstvá, osobné tragédie a problémy. Vznikajú konflikty, akčné momenty a zvraty. Charlieho okolnosti prinútia bojovať. Zmieriť sa s tým, že je z neho vodca, pretože ho všetci považujú za predpovedaného princa osloboditeľa. No jeho boj nebude len s Letovrahom a jeho vernými, ale aj s oveľa väčším zlom, s Gógmagógom, o ktorom nikto nič nevie. V Empise spoznáva silu priateľstva aj lásku. Uvedomí si, že byť vodcom je zodpovednosť a lojalita nie je samozrejmosťou. To všetko ho zaväzuje zvíťaziť. Má po svojom boku skutočnú dedičku trónu a omladenú Radar, ktorá je pripravená chrániť svojho pána.

To, čo si všimne každý, je paralela s viacerými známymi rozprávkovými príbehmi a postavičkami. King spojil rozprávky s naším reálnym svetom, aj s tým v Empise. Charlie tieto rozprávkové postavičky nachádza vo svojom okolí, aj v rozprávkovom kráľovstve. Hoci majú iné mená, sú veľmi ľahko identifikovateľné. Viackrát si položí otázku, či každý autor fantastiky alebo rozprávkar navštívil podzemnú krajinu. Podobností s knihami totiž nachádza priveľa na to, aby to nemohla byť pravda. Veď rozprávky možno vznikli na základe skutočných zážitkov a ich hrdinovia môžu mať ľudské predobrazy.

Kniha je doplnená nádhernými ilustráciami od Gabriela Rodrígueza a Nicolasa Delorta. Vynikajúco doplnili príbeh a navodili atmosféru rozprávky, ktorá je príliš realistická, nebezpečná a krutá.

Rozprávka je príbeh o priateľstve, odvahe a ľudskosti. Je o láske medzi mužom a ženou, rodičovskej, priateľskej či láske medzi človekom a zvieraťom, pretože tento cit má mnoho podôb. Dej je napínavý, chvíľami pokojný a všedný, inokedy strašidelný či plný láskavosti a štipky nádeje. Je to krásne prepojenie rozprávky s realitou a skutočnosti so snami. Príjemné čítanie.

Hodnotenie: 80 %

Knihu Rozprávka si môžete kúpiť napríklad v Martinuse momentálne so zľavou 8 %, pre podrobnosti kliknite na tento link

E-knihu Rozprávka si môžete okamžite stiahnuť v Martinuse, pre podrobnosti kliknite na tento link


Rozprávka (orig.: Fairy Tale)
Žáner: fantasy, horor
Autor: Stephen King
Vydavateľstvo: Ikar
Rok vydania: 2023
Jazyk: slovenský
Preklad: Marína Gálisová
Počet strán: 656
Väzba: pevná
ISBN: 9788055191232


Súvisiaci link

Predstavujeme – Stephen King: Rozprávka


Recenzentka Erika Ena Adamcová píše recenzie pre domovský Fandom.sk, ale aj pre český portál Fantasy Planet. S jej článkami sa môžete stretnúť aj na weboch Sarden a Fantasymag. Pod týmto linkom nájdete všetky články od Eny na Fandom.sk.


29. mája
Ena
Zdroj informácií