Recenzia – Pavel Chodúr: Bazár démonov

Bazár démonov

Všetci si dobre pamätáme covid a karanténu. Sedeli sme doma, mnohí sa nudili, jedni sa obávali a iní tvrdili, že nič také ako pandémia neexistuje. Sarantos Petrakis má nový apartmán, z ktorého sleduje dianie v dome oproti. Množstvo bytov, ľudí, osudov. Jeho koníčkom, okrem sledovania životov iných, je fotenie. Sarantos sa už teší, ako vybehne do vyľudnenej Bratislavy a zachytí jej atmosféru. Netuší ale, že jeho byt je bránou, ktorou do nášho sveta vchádza zlo.


Kto to je a čo to chce?

Obydlie si Sarantos upravil podľa seba. Musel, inak by sa v ňom nedalo bývať. Predchádzajúci majiteľ bol úbohou existenciou, ktorej smrť nikoho netrápila. Tento Grék býva v Bratislave už dlhšie, má nádejný vzťah a prácu, ktorá ho baví a nadpriemerne finančne zabezpečuje.

Žije zatiaľ sám, zabáva sa sledovaním susedov a fotením. Jediné, čo ho teraz občas znepokojuje, je pocit, že ho niekto alebo niečo sleduje z tmy v jednom rohu izby. Keď sa jeho vzťah s krásnou a sexuálne nenásytnou Lindou začne krásne rozvíjať, z tieňov vystúpia bytosti, ktoré mu spravia zo života peklo.

Sarantos sa snaží bojovať. Má však šancu poraziť mocných démonov? Berú mu postupne všetko. Radosť zo života, rozum, lásku. Sám nemá šancu zvíťaziť, no ak prehrá, príde o život. Je niekto, kto by mu mohol pomôcť? To Sarantos netuší.

Niekde a zároveň nikde žije tajomný pán Arturo Kobayashi. Zazrie ho iba ten, kto ho zazrieť má. A stará vykladačka osudu Vadoma ho vidí. Dokonca sedí v jej amuletmi a kúzlami chránenom byte a žiada ju o pomoc. No Vadoma dobre vie, čo sú zač stvorenia, ktoré zaútočili na mladého Gréka. Vie, že s nimi nechce mať nič spoločné. Veď sama jeho osud videla v ten večer, keď k nej s aj priateľkou v Prátri zavítal. Avšak Kobayashi je neoblomný…


Trochu iný horor

Na začiatku nás autor zoznámi s Ním. On je bytosť, ktorá priniesla do nášho sveta kus toho svojho, bolesť a chaos. Čitateľ zároveň dostane odpoveď aj na otázku, prečo sa kniha volá Bazár démonov.

Zoznamovanie ďalej pokračuje krátkymi epizódkami. Tie nám priblížia ďalších aktérov, ktorí v istom momente vstúpia do deja a nejakým spôsobom ovplyvnia hlavnú postavu. To však na začiatku netušíte a možno sa stane, že budete mať z príbehu trošku chaos. Avšak rýchlo sa zorientujete a všetko vám začne do seba krásne zapadať.

To, čo by mohlo niektorých čitateľov ešte miasť, sú démonské bytosti. Autor si ich totiž nevybral z našej mytológie. Keďže sa v jeho príbehu aj cestuje a má „medzinárodné obsadenie“, hlavnými démonmi sú Boo Hag, ktorého si so sebou do Ameriky priviezli africkí otroci, Shaitan pochádzajúci z islamskej mytológie a Kitsune, japonská líščia mýtická bytosť. Milovníci mangy a anime sú v tomto prípade teda v určitej výhode. Pavel Chodúr použil v knihe anglický prepis démonských mien. Znalci mýtov už sú možno zvyknutí na ten slovenský – kicune a šajtan. Autor o týchto svojich zloduchoch povie pár zaujímavostí a pre tých našincov, ktorí sa s exotickými démonmi bežne nestretávajú, to bude niečo netradičné.

Román Bazár démonov by mala byť prvá kniha série o Arturovi Kobayashim. Možno to bude pre čitateľov zaujímavá informácia, pretože by to mnohí zrejme netipovali. Kobayashi je totiž len vedľajšia postava, ktorú za výnimočnú považovať snáď ani nebudete. V deji má svoje dôležité miesto, pretože je to práve on, kto môže zvrátiť situáciu. Zatiaľ mu ale bolo venovaného príliš málo priestoru. Uvidíme, ako sa jeho pole pôsobnosti a dôležitosti rozšíri v ďalšom pokračovaní.


Vnútorný svet

Pavel Chodúr veľa priestoru venuje vnútornému svetu postáv. Zrejme preto, že ide o úvod do série. Má to opodstatnenie, keďže hororová atmosféra sa nemusí vytvárať len zaručenými „strach vzbudzujúcimi“ scénami. Napätie často vyvoláva práve to, čo sa deje v hlavách aktérov, ich obavy, uvedomenie si dôsledkov, rozpoltenosť. Preciťujeme ich bolesť fyzickú, aj tú zo straty blízkych či slobody. Beznádej a vedomie blízkosti neodvratného konca, bezvýchodiskové situácie. Potom je tu voľba. Snáď budete mať pocit, že vybrať si možnosť je jednoduché. Lenže zdanie môže klamať. Ktorú alternatívu si má postava zvoliť? Veriť démonovi alebo neveriť? Rovnako dokáže zneistiť aj strata kontroly nad sebou a svojím životom. Navyše sa dookola vznáša prítomnosť karantény, a tento fakt pridáva na tej správnej atmosfére. Autor necháva čitateľa spoznať osudy postáv pomocou retrospektív, vo forme spomienok a myšlienok na niektoré dôležité životné epizódy.

Tento spôsob stupňovania tlaku nemusí vyhovovať každému. Ak sa tešíte na drsné krvavé či typicky hororové scény, niekoľkých sa dočkáte, no v tejto knihe nie sú primárnym zdrojom temnoty a strachu. Sú iba vyvrcholením situácie. Na čitateľa zapôsobí aj fakt, že mnohé udalosti vníma očami niekoľkých postáv.

Miestami by sa zišlo opraviť chyby v gramatike či štylistike. Avšak dej knihy je zaujímavý, dialógy plynú hladko, prirodzene a o napínavé momenty tiež nie je núdza.

Bazár démonov je pútavo napísaný román určený najmä milovníkom hororov a trilerov. Dá čitateľovi možnosť spoznať mystické stvorenia z iných kultúr, navštíviť viacero krajín a zistiť, že temnota často prichádza nenápadne z miest, z ktorých to nepredpokladáme. Snáď sa čoskoro dočkáme pokračovania.

Hodnotenie: 70 %

Knihu Bazár démonov si môžete kúpiť napríklad v Martinuse, pre podrobnosti kliknite na tento link


Bazár démonov
Žáner: horor
Autor: Pavel Chodúr
Vydavateľstvo: COLUMBUS s.r.o.
Rok vydania: 2023
Počet strán: 216
Väzba: brožovaná
ISBN: 978–80–7136–225–8


Súvisiaci link

Predstavujeme – Pavel Chodúr: Bazár démonov


Recenzentka Erika Ena Adamcová píše recenzie pre domovský Fandom.sk, ale aj pre český portál Fantasy Planet. S jej článkami sa môžete stretnúť aj na weboch Sarden a Fantasymag. Pod týmto linkom nájdete všetky články od Eny na Fandom.sk.


14. mája
Ena