Recenzia: Origin II

Čo bolo ďalej

Origin II - 01
Origin II - 02
Origin II - 03

Mám rád Wolverina ako postavu. Vlastne, mám rád Wolverina, hlavne ak je správne napísaný. Žiadne utápanie sa v mindrákoch, žiadne pátranie po minulosti, žiadna sentimentalita a hlavne žiadni potomkovia alebo plány do budúcnosti. Jednoducho obyčajný mutant, ktorý je dobrý v zabíjaní, pije alkohol po cisternách, cigár minie ako rotačný guľomet nábojov a pretiahne všetko, čo mu padne do oka.

Za najlepšie príbehy so všeobecne obľúbeným Kanaďanom považujem minisériu Wolverine z roku 1982 od dua Frank Miller/Chris Claremont (priemerne adaptované filmom The Wolverine), minisériu Kitty Pryde & Wolverine (opäť Chris Claremont), príbeh Weapon X Barryho Windsora-Smitha, Enemy of the State Marka Millara a hlavne Origin z roku 2001. V tom poslednom sme sa dozvedeli, kto Wolverine v skutočnosti je, odkiaľ pochádza, ako sa u neho prvýkrát prebudila mutácia a od koho sa naučil robiť to, v čom je najlepší.

Teraz, o vyše dvanásť rokov neskôr, sme sa dočkali pokračovania príbehu o Wolverinovom pôvode. Scenáristu Paula Jenkinsa nahradil Kieron Gillen a kresliča Andyho Kuberta jeho brat, Adam Kubert. Konečne sa dozvieme, čo sa stalo s mladým Jamesom Howlettom/Loganom, ktorý nechtiac ukončil život svojej prvej červenovlásky a rozhodol sa žiť osamote v divočine, medzi zvieratami.

Píše sa rok 1907. Končí sa storočie pary a ľudstvo sa blíži k vojne. Nejestvuje žiadny James Howlett, žiadny Logan, žiadny Wolverine. Iba divoký muž žijúci v kanadských lesoch, ktorého rodinou je svorka vlkov. Vlkov vedie Sivá jazva a divokého muža medzi seba prijali. Bol výborným lovcom, stopárom a vždy sa postaral o to, aby mláďatá mali dosť jedla. Stal sa členom ich veľkej rodiny.

Jedinou hrozbou pre svorku je Osamelý vlk, ktorý vlkov a ich spoločníka neustále pozoruje. No jedného dňa narazila svorka na niečo zvláštne: veľkého bieleho medveďa. Svorka sa zvláštnostiam vyhýbala, no divoký muž si nevedel pomôcť a musel sa dozvedieť o medveďovi viac. Zistil, že medveď sa nespráva tak, ako by sa mal. Nevie loviť zver ani ryby v rieke, neje bobule. Navyše, na papuli má akúsi značku nesúcu slová Subjekt II a meno N. Essex.

Na prvý pohľad ide o príbeh o ničom. Proste, Wolverine žije s vlkmi a zabíja zvieratá. Na druhý pohľad, pohľad čitateľov komiksov, je toto začiatok príbehu, v ktorom zohrá veľkú úlohu Nathaniel Essex. Ako isto väčšina komiksákov vie, Nathaniel Essex je civilná identita zlosyna menom Mr. Sinister, ktorý je doslova posadnutý mutáciami a ich skúmaním. A čo sa stane, keď muž zbláznený do mutácií narazí na jedného z prvých mutantov? Nič príjemné.

V pôvodnej minisérii Origin sme mali postavy, ktoré boli akýmsi archetypom charakterov obklopujúcich Wolverina. Červenovlasá Rose bola Jean Grey, predák Smitty bol Cyclops a Loganov nevlastný brat Dog bol protoSabretooth. Scenárista Gillen sľubuje, že v príbehu sa objaví akýsi tím protoX-Menov, ktorý bude Loganovou rodinou. Navyše, súdiac podľa obálky druhého čísla Origin II, nás čaká stretnutie so Sabretoothom. Tak či onak, som veľmi zvedavý, ako Gillen tento rozbehnutý kočiar valiaci sa dole kopcom udrží v koľajach.

Čo sa týka kresby, som nadmieru spokojný. Adam Kubert a jeho brat Andyho sú synovia legendárneho kresliča Joea Kuberta. Nič viac nie je nutné dodať. Kvalita je zaručená.

Origin II začalo zaujímavo a som rád, že si vydavateľstvo dalo s vydaním pokračovania legendárneho príbehu takto „načas“. Len dúfam, že miniséria bude stáť za to, bude zapadať do Wolverinovskej chronológie a objasní nám, čo všetko sa stalo medzi Wolverinovým životom v kanadských lesoch a životom s jeho družkou Silver Fox.


Origin II
Píše: Kieron Gillen
Kreslí: Adam Kubert
Vydáva: Marvel Comics
Rok vydania: 2013


9. januára 2014
Marek „Keram“ Barányi