Recenzia – Kolektív autorov: Krvavé Považie

Krvavé Považie

S hororovými zborníkmi a antológiami sa na Slovensku roztrhlo vrece… Ešte to celkom pravda nie je, ešte stále máme pomerne solídne rezervy, ale konečne horor vystúpil z tieňa iných žánrov a začína sa dostávať do povedomia čitateľskej verejnosti. Krvavé Považie je antológia poviedok previazaných s Považím. Či už priamo cez autorov, ktorí tu žili, žijú alebo by žiť chceli, či tým, že dej sa na Považí odohráva. Takže sa poďme pozrieť, či je Považie skutočne také krvavé.


Od severu po juh

V antológii nájdete pätnásť príbehov od slovenských autorov. Tým prvým sú Zrasty od Lenony Štiblaríkovej. Dej je napínavý a dlho netušíte, ako sa skončí. Mladé dievča a unudený chlapec z dobrej rodiny začnú spolu chodiť. Mladík si dievčinu vybral zámerne, pretože má istý plán. No plány sú tu na to, aby sa v nich voľačo pokazilo. Autorka rozpráva o tom, že veci často dopadnú inak a smrť je vždy víťazom. V antológii ide o jeden z najlepších textov.

Poviedka Kde rastú vlčie maky od Ľuboslava Priesečana sa začína zaujímavo. Tušíte, že v temnom lese sa niečo zomelie, zrazu príde hmla a potom… Nuž, mladší z aktérov začne zmätene pobehovať dnu a von, kade tade, hore dole a vy sa v tom pobehovaní a čase azda aj trošičku stratíte. Výsledkom je priemerný text.

Skutočnou lahôdkou je Môj najlepší priateľ z detstva od Zuzany LaKiRi Dropovej. Chvíľu sa v retrospektívach vraciate do minulosti hlavnej postavy, aby ste pochopili súčasnosť. No zároveň zisťujete, že sa dejú veci, aké by sa v realite diať nemali. Je to fantázia či sa to deje naozaj? Toto rozprávanie je o tom, že každý si zaslúži svoje šťastie. Aj obri.

Dvere môžu byť nebezpečné, ak vedú tam, kam je zakázané vstúpiť. Svoje o tom vie aj Ivan Kučera. V jeho poviedke Dvere spoznáte hodinového manžela a jednu starú dievku, ktorá nemusí byť až taká nevinná. Zdanie môže klamať. Čaká vás zanedbaná záhrada, izby bez dvier a mágia. Skvelá sonda do hlavy hlavnej postavy.

Lukáš Polák zavedie čitateľov na lúku, ktorá je vraj prekliata. Mladý párik sa na vlastnej koži presvedčí, že nadprirodzeno existuje a že nie vždy sa udalosti končia tak, ako by sme si želali. Stačí, že priletí temný Kŕdeľ. Príbeh je miestami trošku patetický, ale plný napätia a beznádeje a zaradil sa medzi lepší priemer.

Radi unikáte do sveta hier? O jednej takej únikovke je poviedka Miňa Tichého Úniková hra. V žilinskom podzemí sa dva páry pokúšajú prejsť bonusovú trasu. Netušia, že vyhrať môže len jeden a výhra to vlastne nebude… Skvelé prepojenie psychológie postáv a hry. Naozaj v nej ide o prežitie?

Túžite po sláve a ste sotva priemerný umelec, no s vysokým sebavedomím a ambíciami? Potom je magické Strúhadlo od Nade Vojtekovej presne pre vás. Autorkin priveľmi arogantný hrdina sa bezohľadne vrhá do temných vôd mágie a neštíti sa ani vraždy. Poviedka zaujme, ale neohúri.

Anton Stiffel a jeho Poludňový kanál je o malom chlapcovi, ktorý najkrajšie chvíle prázdnin prežíva u uja na dedine. No posledné prázdniny sa pokazia a sú plné záhad a smrti. Všetko súvisí s tajomným bezodným kanálom, ktorý akoby pulzoval životom. Objavuje sa len okolo poludnia a má hlad. Azda aj vám napadne, či by dieťa dokázalo urobiť to, čo detská postava z tohto rozprávania. Nuž, v amerických hororoch určite. Autor v poviedke skvele vystihol vnútorný svet dieťaťa.

Krutý, tvrdý, drsný, krvavý, trošku sci-fi horor pre nás napísal Radoslav Kozák. Prečo sa z mladých žien stáva Zámotok? Aké plány má chovateľ zajacov žijúci na statku kdesi na zapadnutom vidieku? Mladá televízna reportérka túžiaca po kariére investigatívky sa to pokúsi zistiť. Skvelý a riadne krutý príbeh.

Valpurgina noc je z pera Lucie Piknovej Droppovej. Mladé dievča sa zahráva s čarami a počas čarovnej noci otvorí bránu, cez ktorú do nášho sveta prejdú záhrobné bytosti. Bude fuška to dať do poriadku. Avšak v dedine nájde nečakanú pomoc. Valpurgina noc patrí k slabším textom v antológii, navyše je aj trochu naivná.

Papierový kamarát z detstva je fajn. No jeho opätovné nájdenie môže byť aj spúšťačom negatívnych spomienok a emócií. Je Halloween a vonku leje. Vtom sa objaví starý papierový kamoš a váš život opäť naberie smer, ktorý ste nechceli. Patrik Slanina vie, čím navodí temnú atmosféru a vzbudí strach. Za túto poviedku si zaslúži jednotku s hviezdičkou.

Roman Kulich začal poviedku Tajomstvo vynikajúco a napínavo. Dvojicu zlodejov začnú prenasledovať tiene, zvuky a prízraky. V retrospektíve sa dozvieme o ich treťom parťákovi a o riadne výnosnom kšefte. Zakončenie je však neuspokojivé, hoci je plné židovskej mystiky. Napríklad, v jednom odseku dostali policajti lístok, ktorý ani písmoznalci nedokázali rozlúštiť, o pár riadkov nižšie však už vedia, čo je v ňom napísané… Nebyť záveru, bol by to skvelý príbeh.

Katarína Soyka je autorkou výbornej poviedky Važan. Je o strachu, pomste, vodníkovi a smrti. Autorka do nej vložila štipku povier, čarov, ľudových príbehov aj neveru a smrť. Manžel sa rozhodne zobrať mŕtveho brata z nemocnice domov a prinúti manželku, aby mu pomáhala. Cesta domov však neprebehne hladko. Snáď je to preto, že manželka má isté tajomstvo. Napínavý aj nechutný príbeh, ktorý pôsobí veľmi sugestívne a doslova si ho prežijete.

Zborník uzatvára Marek Vaňous a jeho Pani Varényiová. Stretnutie spolužiakov zo základnej školy prinesie množstvo spomienok, na ktoré sa jeden z nich snaží roky zabudnúť. Ich protagonistkou je istá dávno mŕtva pani Varényiová. Zničia tieto spomienky život jedného mladého muža? Autorovi sa podaril skvelý text. Pocítite mrazenie a možno snáď aj začnete veriť, že medzi nebom a zemou niečo existuje.


Krv a to ostatné

Zborník obsahuje zaujímavé poviedky. Väčšina z je pútavá, no nájdu sa aj také, pri ktorých čítaní zdvihnete obočie či pokrútite hlavou. Problém nie je v konkrétnom príbehu, resp. zápletke, iba v jej spracovaní alebo uveriteľnosti reálií. Spojiť všetky texty témou Považia bol zaujímavý nápad. Čitateľ má možnosť zavítať na známe miesta, spoznať legendy či mytologické postavy, o ktorých netušil. Okrem zimomriavok, ktoré mu poviedky svojou atmosférou či témou navodia, pocíti možno aj zviazanosť s kúskom zeme, na ktorom žijeme. Autori ukázali, že tajomných miest a zákutí je na Považí skutočne veľa. Zároveň ich dokázali prepojiť s dejom svojich rozprávaní a dať im punc skutočnosti.

V každom prípade sa pri čítaní presvedčíte, že úroveň slovenských hororových poviedok sa zvyšuje, čo je výborná správa. Teraz musíme dúfať, že tento trend vydrží a že sa aj u nás začne vydávať stále viac kníh a zborníkov tohto žánru. Poďte sa potulovať Považím a spoznajte jeho tajomstvá. Ponorte sa do hlbín zeme, chladných vôd Váhu aj do krutých osudov postáv. Bude to príjemne strávený čas.

Hodnotenie: 75 %

Knihu Krvavé Považie si môžete kúpiť napríklad v Martinuse, pre podrobnosti kliknite na tento link


Krvavé Považie
Žáner: horor
Autor: Kolektív autorov
Vydavateľstvo: Hydra
Rok vydania: 2023
Jazyk: slovenský
Počet strán: 302
Väzba: brožovaná
ISBN: 97880690171602


Súvisiaci link

Predstavujeme – kolektív autorov: Krvavé Považie


Recenzentka Erika Ena Adamcová píše recenzie pre domovský Fandom.sk, ale aj pre český portál Fantasy Planet. S jej článkami sa môžete stretnúť aj na weboch Sarden a Fantasymag. Pod týmto linkom nájdete všetky články od Eny na Fandom.sk.


19. júna
Ena
Zdroj informácií