Časy Paula Atreida známeho ako Muad’Dib už dávno pominuli. Posúvame sa o 3 500 rokov dopredu. Arrakis, Fremenmi zvaná aj Duna, sa v tejto dobe volá Rakis. Všetko sa pretvára, Fremeni aj planéta, len intrigy a Paulov syn Leto Atreides II. ostávajú večné.
Séria Duna Franka Herberta je scifi fenoménom. V dnešnej dobe opäť zažíva boom vďaka filmovému spracovaniu od režiséra Denisa Villeneuva. Ten však je ešte len na začiatku celej série. Štvrtý knižný diel Spasitel Duny sa od prvých troch posúva do nečakanej roviny. Ak by sme chceli stručne porovnať každú knihu, museli by sme skonštatovať, že hoci majú všetky podobnú atmosféru, v podstate je každá iná. Prvá v sérii Duna je politická a opisná. Mladý Paul Atreides začína ako inteligentná a poctivá postava. Spasitel Duny sa odohráva o dvanásť rokov neskôr a dal by sa prirovnať skôr k rýchlo plynúcej skici premeny Paula Muad'diba z mladého muža túžiaceho po spravodlivosti na imperátora prinášajúceho smrť. Tretie pokračovanie Děti Duny sa atmosfericky a tematicky opäť vracia k prvej Dune. Paulovi jeho vidiny ukážu cestu za zelenou planétou Arrakis, no cenou za to je fremenský džihád spaľujúci vesmír. Paul odchádza do púšte a jeho sestra Alia podlieha zlu vo svojom vnútri. Dej sa tak koncentruje okolo Paulových detí – dvojčiat Leta a Ghanimy.
Vypočujte si ukážku z audioknihy Božský imperátor Duny
Božský imperátor Duny je časovo posunutý ešte ďalej. Prešlo 3 500 rokov. Aj keď je planéta, v tomto momente nazývaná Rakis, zelená, my sa na ňu pozeráme práve očami syna Paula Muad'diba. Leto Atreides II. prežil vďaka premene dosť dlho na to, aby si pamätal piesočné pláne. Štvrtá kniha je zatiaľ asi najbizarnejším dielom série. Akoby jazdenie na obrovských červoch a čítanie myšlienok nestačilo, autor premenil panovníka Leta II. z človeka na čosi neľudské. Leto prijal kožu pstruha a celé veky sa mení na obrovského červa s ľudskými rukami a tvárou. Podľa audioknižnej obálky by čitatelia mohli čakať, že na trón zasadol ktosi z rodu Harkonenov.
Autor necháva túto podivnú bytosť okúsiť utrpenie lásky. V knihe sa vyskytujú dlhé pasáže venované Letovej ľútosti nad svojím neľudským telom. Prebývajú v ňom všetci imperátorovi predkovia. Toto ťažké bremeno mu však okrem strastí prinieslo aj dar nekonečnej múdrosti a spomienok. Leto vďaka ich dlhoročným skúsenostiam a zásobám korenia vládne multigalaktickému Impériu celé tisícročia. A tu narazíme aj na problémy celého textu. Väčšina z neho je mudrovaním postáv, najmä Leta, o živote, minulosti a budúcnosti. Popri tom sa čitateľ musí dostať cez opisy jeho túžob, žiadostivosti a neschopnosti splodiť so svojou vyvolenou deti. Je to ľútosť starého, nevzhľadného, impotentného muža nad nemožnosťou byť s krásnou mladou ženou. Autor je natoľko posadnutý rozmnožovaním, že iný vzťah pre postavy ani nemá zmysel. Filozofia Duny je koniec koncov založená na genetike, eugenike a krížení vhodných jedincov.
Autor sa pohráva s myšlienkami, či je správne pestovanie ľudí umelým spôsobom. Necháva jednu z postáv patriacu do minulosti chodiť po novom svete, len aby jej mohli ostatné postavy siahodlho vysvetľovať, ako funguje planéta Rakis budúcnosti. V týchto pasážach sa stretávame s filozofiou, ktorú uznáva imperátor Leto II. Obklopuje sa armádou žien, ktoré sú vraj lepšími vojačkami ako muži. To údajne vďaka tomu, že rodia deti, a preto rýchlejšie dospievajú. Nájdeme tu aj „fascinujúce“ úvahy o homosexualite vojakov, ktorá má byť len výstrelkom adolescentov. Niektoré analýzy série Duna hovoria o tom, ako autor využíva akékoľvek odklonenie sa od typického muža/ženy ako negatívnu črtu. Hlavnú zápornú postavu v prvej časti baróna Harkonnena tiež vytvára podľa týchto meradiel. Je jediným gayom v knihe a zároveň má aj nechutné a pohoršujúce vlastnosti, aby podčiarkli jeho skazenosť. Takéto pasáže nie sú ničím prekvapivým. Frank Herbert nebol len enviromentalistom, ale aj aktívnym republikánom. Dlho sa dokonca odmietal stretávať so svojím synom Bruceom, gayom a aktivistom za práva homosexuálov.
Celá séria je pretkaná politikou, intrigami a nadprirodzenými schopnosťami predvídať budúcnosť a čítať myšlienky. Leto neustále porovnáva minulosť a prítomnosť, hodnotí ľudí okolo seba a do veľkej miery správne predvída následky ich činov. Fremeni sa premenili z púštnych ľudí na módny trend. Postava, ktorú oživí, patrí telom aj dušou do minulosti a slúži len ako kontrast k novému svetu. Tento text predsa len v prvom rade funguje ako ekologický román o vyprahnutej planéte a o tom, čo sú ľudia ochotní urobiť, aby ju premenili na raj. Je príbehom planéty, civilizácie a ich spoločných premien. Tento prístup neskôr použil napríklad aj Brian W. Aldiss vo svojej sérii Helikonie, v ktorej sa jednotlivé príbehy ľudí a rodín odohrávajú so zreteľom na ročné obdobia planéty Helikonia.
Ak ste si predsavzali prečítať túto sériu celú a ide vám to ťažko, vydavateľstvo OneHotBook pripravilo ďalšie kvalitné audioknižné spracovanie. Ak už svet Duny poznáte, môže vám pomôcť preniesť sa cez pomalšie pasáže. Interpreti Marek Holý a Jan Jankovský z tejto podivnosti navyše robia stráviteľnejší pokrm. Hudobné vsuvky pripomínajú pôvodnú atmosféru Duny. Počas celej série si melódie držia jednoliatosť. Uvidíme, ako obstojí aj ďalší diel série Duna, Kacíři Duny, ktorý sa odohráva 1500 rokov po udalostiach Božského imperátora Duny.
Hodnotenie: 70 %
Audiokniha Božský imperátor Duny je okamžite dostupná na Audiolibrix
Božský imperátor Duny
Séria: Duna, 4. kniha
Žáner: sci-fi
Autor: Frank Herbert
Vydavateľstvo: OneHotBook
Rok vydania: 2024
Jazyk: český
Interpreti: Marek Holý, Jan Jankovský
Formát: MP3 na stiahnutie (959 MB)
Dĺžka: 17 hodín a 25 minút
Súvisiace linky
Články na tému série Duna od Franka Herberta na Fandom.sk
Recenzentku Valériu Scholtzovú k fantastike priviedol Harry Potter a odvtedy je vernou fanúšičkou tohto žánru. Momentálne ju baví objavovať slovenských autorov. Nájdete ju aj na blogu, Instagrame a Facebooku pod prezývkou Knižný predátor. Pod týmto linkom nájdete články Valérie Scholtzovej na Fandom.sk.