Seriál Arrow to dokázal. Prekonal očakávania fanúšikov a prebudil u nečitateľov komiksov záujem o príbehy hrdinu menom Green Arrow. Nehovoriac o tom, že perfektne predstavil civilné podoby známych zlosynov (Merlyn, Deathstroke, KGBeast, Solomon Grundy, Deadshot, Count Vertigo, Firefly, Brother Blood, Dollmaker, Dr. Anthony Ivo) aj hrdinov (Black Canary, The Huntress) a spojencov (Yao Fei, Shado, Sin, Flash, Speedy, Red Arrow). A to bol iba začiatok. Ale kde sa Green Arrow vôbec vzal? Povedzme si niečo o tejto postave.
Ako to začalo
Oliver Queen, alias Green Arrow, a jeho poskok Speedy (z ktorého sa časom vykľul narkoman) sa prvýkrát predstavili svetu v roku 1941. Jeho tvorca Mort Weisinger sa nechal pri jeho stvorení inšpirovať Robinom Hoodom, seriálom Green Archer a hlavne Batmanom. Preto mal Green Arrow mladého poskoka, ako aj Arrow-Car, Arrow-Plane, Arrow-Cave, jeho alter egom bol playboyovský miliardár a na jeho privolanie používali Arrow-Signál. Zmena nastala v roku 1969, keď sa na scéne objavilo duo Neal Adams/Dennis O´Neil.
Čo bolo potom
Kreslič Adams zmenil Oliverov kostým a dal mu jeho ikonickú briadku. Scenárista O´Neil ho skopol na dno, pripravil o majetok a urobil z neho bojovníka za práva chudobných a ukrivdených. A to bol iba začiatok. Green Arrow spolupracoval istý čas s Green Lanternom, náhodou zabil zločinca, odišiel meditovať do chrámu, dal sa na politiku a dokonca kandidoval na starostu Star City. Neuspel a vrátil sa k boju so zločinom, čo bolo zavŕšené v roku 1983, keď sa Green Arrow dočkal svojej prvej minisérie.
V roku 1987 sa objavila nová, dospelejšia komiksová séria. Na starosť ju dostal Mike Grell a vďaka nemu sa zmenilo status quo zeleného lukostrelca. Osobne mám pocit, že touto érou sa inšpirovali tvorcovia seriálu Arrow. Posúďte sami: Oliver sa presťahoval zo Star City do Seattlu, prestal používať uspávacie a iné omračujúce šípy a začal protivníkov zabíjať. Vykašlal sa na svoju klasickú škrabošku a nikto ho nevolá Green Arrow.
Ak sa objavil v sérii nejaký hosťujúci superhrdina, (napríklad Green Lantern), nemal na sebe kostým a nepoužíval superhrdinské meno. Navyše, Grell sa v minisérii Green Arrow: The Wonder Year postaral o prerozprávanie zrodu Green Arrowa. Oliver Queen stroskotal na ostrove a aby prežil, začal sa venovať lukostreľbe. Po Grellovom odchode sa DC rozhodlo, že už bolo dosť toho vážneho Green Arrowa a je načase prilákať späť mladších čitateľov. Tak urobili jedinú logickú vec: predstavili Connora Hawkea, syna Green Arrowa. A Oliver Queen zomrel.
Znovuzrodenie
Ale dlho mŕtvy nezostal. Oživil ho muž, ktorý je známy každému geekovi, nerdovi a iným osobám milujúcim komiksy a popkultúru. Ten muž sa volal Kevin Smith. Napriek tomu, že sa v sérii nezdržal dlho, zapísal sa do podvedomia čitateľov. Hlavne svojím zlosynom menom Onomatopoeia, ktorého poznávacím znamením je to, že rád zabíja hrdinov v kostýmoch a napodobňuje zvuky, ktoré počuje (kvapkanie vody, švihnutie sekery, výstrel).
Po Smithovi prevzal zelenú štafetu Judd Winick a vysielal proti Oliverovi vlny zlosynov. No tým najväčším nepriateľom sa pre neho stala Dinah Laurel, tiež známa ako Black Cannary. Oliver sa s ňou oženil. V roku 2007 sme sa dočkali perfektnej minisérie Green Arrow: Year One, od dua Andy Diggle/Jock, v ktorej bolo novým čitateľom vysvetlené, ako sa Oliver dostal k luku a svojej hrdinskej identite. Green Arrow sa z outsidera prepracoval na jedného z najznámejších hrdinov a ako taký sa pravidelne zúčastňoval veľkých eventov (Identity crisis, Blackest Night, Brightest Day).
Súčasnosť
V roku 2011 sa DC Comics rozhodlo, že je načase reštartovať ich série pod značkou The New 52. Green Arrow bol jedným z päťdesiatich dvoch titulov, ktoré sa dočkali revitalizácie. Tentoraz je Oliver Queen majiteľ spoločnosti Q-Core patriacej Queen Industries, pod ktorej záštitou získava financie, zbrane a zbroj na boj so zločinom. Okrem toho má Oliver svoj vlastný tím nerdov, ktorý slúži ako jeho technická podpora. Sériu písal zo začiatku J. T. Krul, ktorého neskôr nahradila Ann Nocenti. No ani jeden z nich nepísal túto sériu tak dobre, aby si nový Green Arrow získal čitateľov. Chcelo to zmenu. A tak zavolali Jeffa Lemirea.
Ten sa chopil úlohy s nadšením dieťaťa, ktorému podarujete PS4 alebo Xbox One. Vykašlal sa na nejakú originalitu a zameral sa na to, čo je momentálne in: seriál Arrow a ostrovné dobrodružstvá Olivera Queena. Prvé čo urobil, bolo, že obral Olivera Queena o jeho bohatstvo a hodil na neho niekoľko obvinení z vraždy. Potom predstavil nových nepriateľov (lukostrelec Komodo a jeho maniakálna dcéra Emiko), spojencov (záhadný a slepý Magus) a dal úplne nový význam slovu dedičstvo.
Oliverov otec Richard Queen totiž kedysi navštívil záhadný ostrov, kde sa zrodil Green Arrow. Cieľom jeho pátrania bol takzvaný Arrow Clan, ktorý bol súčasťou zoskupenia zvaného Outsiders. To bolo zložené zo siedmich rodín, siedmich klanov a každý z nich mal svoj totem. Šíp, oštep, päsť, štít, meč, sekeru a záhadou opradený, dávno stratený totem. Oliverov otec sa o ostrove dozvedel, keď našiel trezor svojho prapradeda, ktorý bol kedysi vodcom Arrow Clanu. Ale totemy nie sú iba artefakty. Ten, kto nájde svoj totem, dosiahne pravé osvietenie. Je na Oliverovi aby našiel svoj šíp. No najprv musí nájsť a poraziť troch drakov.
Jeff Lemire perfektne zmodernizoval postavy zo sveta Green Arrowa: lukostrelkyňu Shado, závraty spôsobujúceho Counta Vertigo, hodinky milujúceho Tockmana, experta na boj zblízka Richarda Dragona a hlavne uviedol do sveta komiksu Digglea zo seriálu Arrow. A to najlepšie je, že na pochopenie príbehu nepotrebujete mať načítané predchádzajúce série ani nemusíte čítať súčasnú sériu Green Arrow od prvého čísla. Stačí, ak začnete sedemnástym číslom, ergo Lemireovým runom. Lemire si ide svojou cestou (tak ako to urobil pri sériách Animal Man a Justice League Dark) a vytvára novú mytológiou Green Arrowa.
So zmenou scenáristu prišla aj zmena kresliča. Dana Jurgensa, Harveyho Tolibaoa a ďalších vystriedal taliansky kreslič Andrea Sorrentino (I, vampire). A je to vítaná zmena. Predchádzajúci kresliči kreslili, ako keby sa pokúšali napodobniť kresbu Roba Liefelda, čo nie je práve múdre. Sorrentinova strohá a ostrá kresba dodáva príbehu na vážnosti a temnote. Nehovoriac o tom, že hrdinovia aj zlosynovia majú parádne civilné kostýmy, akcia je perfektne rozkreslená a dvojstránky niektorých čísiel sú krásne na pohľad.
Súčasná séria Green Arrow nestála za veľa, no teraz už za prečítanie stojí. Tak neváhajte a pustite sa do nej. Základy už viete, je načase dozvedieť sa aké je pravé dedičstvo Olivera Queena.
Green Arrow
Píše: Jeff Lemire
Kreslí: Andrea Sorrentino
Rok vydania: 2011
Vydáva: DC Comics