Predstavujeme - Philip Pullman: Kniha Prachu: Tajné spoločenstvo

kniha prachu 2

Fanúšikom Lyry a jej verného démona Pantíka určite neušlo, že po prvej knihe La Belle Sauvage vydavateľstvo Ikar chystá druhý diel série Kniha Prachu s názvom Tajné spoločenstvo. Táto nápaditá dobrodružná fantasy vychádza v slovenčine na budúci týždeň a čoskoro sa dostane na pulty kníhkupectiev. Philip Pullman je známym autorom fantastickej série Temné hmoty, ktorá sa stala bestsellerom a nedávno bola dokonca sfilmovaná. Podľa tejto úspešnej trilógie bol nakrútený aj oceňovaný seriál vysielaný streamovacou službou Netflix. Pullmanove dielo je považované za majstrovské v oblasti imaginatívnej fikcie. Trilógia Temné hmoty, ako aj oba diely Knihy prachu dokazujú Pullmanov talent na vytváranie strhujúceho príbehu.


Anotácia

Od udalostí odohrávajúcich sa v La Belle Sauvage uplynulo dvadsať rokov. Vtedy sa Lyra Belacqua ocitla na začiatku rušnej cesty svojho života. V Tajnom spoločenstve ju spoznávame ako Lyru Zlatoústu. Už dávno nie je dieťa… Lyrin vzťah s jej démonom Pantalaimonom sa natoľko komplikuje, že sa obaja dostávajú na miesta a do zložitých situácií, o akých by sa im ani nesnívalo. Aj Malcolm, ten chlapec s loďkou, ktorý sa kedysi odhodlal zachrániť maličkú Lyru pred povodňou a prenasledovateľmi, sa vydáva na cestu, teraz už ako zrelý muž so zmyslom pre povinnosť a s túžbou konať správne. Ich nebezpečné a dobrodružné cesty vedú naprieč Európou až do Ázie za strateným mestom démonov, tajomstvami púšte a záhadou tajomného prachu.


Ukážka z knihy

Vyzeral ako kuna, no v skutočnosti bol démon. Bolo ťažké povedať, v čom je rozdiel, ale každý človek v Lyrinom svete by to ihneď spoznal, tak ako poznal vôňu kávy alebo červenú farbu.

Človek bez démona alebo démon sám, bez človeka v dohľade, sa považoval za čosi príšerné, tajomné, nemožné. Nijaké obyčajné ľudské bytosti sa nemohli takýmto spôsobom oddeliť, hoci bosorky to údajne dokázali. Schopnosť, ktorú Lyra a Pan mali, bola zvláštna a draho za ňu zaplatili pred ôsmimi rokmi vo svete mŕtvych. Odkedy sa vrátili domov do Oxfordu po tom čudnom dobrodružstve, nikomu o tom nepovedali a dávali si veľký pozor, aby to utajili; ale niekedy, v poslednom čase častejšie, jednoducho museli odísť jeden od druhého.

Knihu Kniha Prachu: Tajné spoločenstvo si môžete predobjednať v Martinuse momentálne so zľavou až 18 %, pre podrobnosti kliknite na tento link


O autorovi

Philip Pullman je britský autor fantasy literatúry. Už v detstve stratil otca, ktorý bol pilotom R.A.F. Vyrastal len s matkou, nevlastným otcom a dedom, ktorý pôsobil ako duchovný na anglickom vidieku. Pullman študoval v Oxforde na Exeter College, potom pár rokov učil angličtinu na strednej škole, neskôr sa stal asistentom na Westminster College v Oxforde. Do povedomia čitateľov sa zapísal sériou Sally Lockhart, ale svetový úspech získal až trilógiou Temné hmoty (IKAR 2007, 2018). Prvý diel s názvom Zlatý kompas sa dočkal aj filmového spracovania s hviezdnym hereckým obsadením – Nicole Kidmanovou a Danielom Craigom. Philip Pullman získal za svoju tvorbu niekoľko významných ocenení, predovšetkým cenu Nibbie a Whitbreadovu cenu za najlepšiu britskú knihu roka.


Podrobnosti o knihe

Názov: Kniha Prachu: Tajné spoločenstvo (orig.: The Secret Commonwealth)
Séria: Kniha Prachu
Autor: Philip Pullman
Vydavateľstvo: Ikar
Rok vydania: 2020
Jazyk: slovenský
Preklad: Oľga Kralovičová
Počet strán: 616
Väzba: pevná s prebalom
ISBN: 97880551735285. augusta
Fandom SK - PR
Zdroj informácií